6 veľkých mýtov o káve: Sú vymyslené, alebo je na nich niečo pravdy?

Kávovar De'Longhi Dinamica Plus. Zdroj: De'Longhi

Káva je jedným z najobľúbenejších nápojov na svete a denne si ju vychutnávajú milióny ľudí. Ráno oceňujeme jej povzbudivé účinky, no zároveň po nej siahneme vo chvíľach odpočinku. Jej vysoká konzumácia vzbudzuje záujem odborníkov až natoľko, že o jej účinkoch vznikli tisíce rôznych štúdií a pozorovaní. Ako to teda je? Škodí káva zdraviu, alebo sa nemusíme obmedzovať? Kávu sprevádza viacero mýtov a poloprávd. Pozrime sa na tie najznámejšie, aby vám nič nestálo v ceste k dobrej šálke kávy.

Mýtus č.1: S kávou schudnete

Ak by káva podporovala chudnutie v takom meradle, ako reklamujú niektoré výživové doplnky, vášniví kávičkári by na sebe nemali ani gram tuku. Je pravda, že stimulačné účinky kávy mierne zvyšujú metabolizmus, no nie natoľko, aby sa stala jediným „nástrojom“ úspešného chudnutia. Predovšetkým netreba čakať úspechy, ak máte najradšej kávu so smotanou, s cukrom a k sladkému dezertu.

Ako to teda je? Istý potenciál sa v nej ukrýva. Kvalitná káva, ideálne bez cukru a smotany, dokáže na istý čas potlačiť chuť na jedlo a podporiť termogenézu. Doprajte si šálku kávy približne hodinu pred tréningom. Budete mať lepší fyzický aj duševný výkon, zlepší sa vám vytrvalosť a koncentrácia na cieľ.

Mýtus č.2: Kofeín v káve spôsobuje závislosť

Môžu byť niektorí ľudia od kávy závislí tak ako iní od alkoholu alebo cigariet? Cítite na sebe isté abstinenčné príznaky, ak vynecháte svoju bežnú dávku kávy? Ak by ste sa teraz rozhodli, že najbližšie dni kávu úplne vynecháte, môžete po 24 hodinách na sebe pociťovať istú slabosť, podráždenosť či bolesť hlavy.

Ako to teda je? Dobrou správou je, že po 3 až 14 dňoch úplne bez kávy by mali abstinenčné príznaky ustúpiť. Káva teda neohrozuje vaše zdravie, vzťahy ani finančné zázemie, ako je tomu v prípade užívania iných návykových látok. Ak chcete vyskúšať napríklad krátky týždenný detox, prvá šálka po pauze vás nakopne ako už dávno žiadna iná.

Mýtus č. 3: Bezkofeínová káva nemá žiadny kofeín

Popíjanie bezkofeínovej kávy má niekoľko dôvodov. Siahajú po nej tehotné a dojčiace ženy, ľudia citliví na kofeín, s histamínovou intoleranciou, srdciari a tiež ľudia, ktorí si síce chcú dopriať vôňu a chuť kávy, no možno podľahli niektorému z mýtov.

Ako to teda je? Je dobré vedieť, že aj „káva bez kofeínu“ predsa len obsahuje isté množstvo kofeínu. V procese dekofeinizácie sa z ešte zelených zrniek kávy stratí približne 97 % kofeínu. Toto zanedbateľné množstvo kofeínu už nemá na človeka žiadny výrazný vplyv. Káva bez kofeínu je pritom na nerozoznanie od klasickej kávy a zachováva si všetky zdraviu prospešné antioxidanty.

Mýtus č. 4: Káva by sa mala uchovávať v chladničke

Ako vyzerá miesto, kde máte odloženú dózu s kávou? Ak chcete zachovať jej čerstvosť a odkladáte ju preto do chladničky, robíte si zlú službu. Káva prirodzene priťahuje vlhkosť z okolitého prostredia. Len čo je dóza vystavená prudkým zmenám teploty, zvyšuje sa riziko, že aj minimálne množstvo vlhkosti sa skondenzuje na stenách nádoby zvnútra a káva ju absorbuje.

Ako to teda je? Káve škodí prebytočný vzduch, vlhkosť, teplo a svetlo. Vaša káva potrebuje vzduchotesnú nádobu odloženú v tmavšej skrinke, mimo blízkosti spotrebičov, ktoré produkujú teplo.

Mýtus č. 5: Káva dehydruje

Myslíte si, že v kaviarni dostávate pohár vody, pretože káva dehydruje? Omyl, káva má síce mierne diuretické účinky, no nie je príčinou dehydratácie. Voda, ktorá je prítomná v šálke kávy, túto budúcu stratu automaticky kompenzuje.

Ako to teda je? Voda ku káve má za úlohu neutralizovať chuť v ústach a zabrániť prekysleniu žalúdka. Káva na prázdny žalúdok totiž zvyšuje tvorbu žalúdočných kyselín, čo môže u človeka s citlivým trávením spôsobiť podráždenie.

Mýtus č. 6: Káva je nezdravá

Nenechajte sa odradiť. Okrem toho, že káva je lahodným nápojom s obsahom stimulujúceho kofeínu, nie je to jediné, čo v sebe kávové zrnká ukrývajú.

Ako to teda je? Je bohatá na cenné antioxidanty a polyfenoly. Jedna šálka denne dokáže znížiť riziko rozvoja cukrovky 2. typu. Spája sa tiež so zníženým rizikom ochorení pečene a niektorých druhov rakoviny. Káva je obzvlášť bohatá na antioxidant nazývaný kyselina chlorogénová, o ktorom sa vie, že pozitívne vplýva na hladinu cholesterolu, triglyceridov a cukru v krvi. S dobrou šálkou kávy sa aj strašiaca Parkinsonova a Alzheimerova choroba stávajú menším rizikom.

3 tipy na kávovar pre dokonalý výsledok

Ak si chcete naplno vychutnávať dobrú kávu, nestačí sa spoľahnúť iba na kvalitnú zmes priamo z pražiarne. Aby sa chuť, aróma a intenzita kávy mohli naplno rozvinúť, potrebujete zvládnuť spôsob prípravy, ktorý z každého pomletého kávového zrniečka vyťaží maximum. Pozrite si naše tipy na top domáce kávovary.

Perfektne pripravená káva

Výkonný, kvalitný a cenovo dostupný – to sú silné stránky kávovaru PrimaDonna Soul od DeLonghi. Zdroj: De’Longhi.

Kávu ako z kaviarne si môžete vychutnávať aj doma s kávovarmi značky De´Longhi. Najmodernejší plnoautomatický kávovar De´Longhi PrimaDonna Soul kávu dokonale melie podľa druhu kávových zŕn a vytvára krásne krémovú a dlhotrvajúcu mliečnu penu. V menu máte na výber až 18 prednastavených druhov nápojov, navyše s možnosťou prispôsobenia.

Všetko v jednom

De'Longhi.
Jednoduché používanie vám ešte viac uľahčí prípravu kvalitnej kávy. Zdroj: De’Longhi.

Osloviť vás môže aj ďalší zaujímavý model De´Longhi ECAM 23.460.SBTento decentný elegán má jednoduchú prevádzku, používateľmi je výborne hodnotený a zvládne všetky kroky sám – od zomletia kávy až po vytvorenie krémovej mliečnej peny.

Pre milovníkov espressa

Káva a kávovar deLonghi v kuchyni.
La Specialista Prestigio je ideálny kávovar na prípravu espressa. Zdroj: De’Longhi.

Nový pákový kávovar na prípravu espressa – model De’Longhi La Specialista Prestigio zase poteší domácich baristov a nadšencov tradičnej prípravy kávy, ktorí chcú mať plnú kontrolu nad prípravou kvalitnej kávy. Do vienka dostal štyri unikátne technológie, vďaka ktorým máte skvelú príležitosť zlepšovať svoje baristické schopnosti. Pozrite, v čom sú jeho výnimočné prednosti!

VIAC O KÁVOVAROCH DE´LONGHI 

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou DeLonghi.

Zdroj: Plnielanu.sk/Advertoriál
Odporúčame