Čo robiť, aby ste dobre počuli? Vyskúšajte sluchové cviky aj žuvačku

Sluch

gettyimages

Vedeli ste, že zhoršeniu môžete predísť vhodnou prevenciou? Tá spočíva vo viacerých dôležitých krokoch, pričom podceniť by ste nemali ani jeden z nich. Celkom prvý, ten najzákladnejší, je návšteva lekára. Najmä ak sa vám zdá, že už nepočujete tak dobre, ako kedysi. Vtedy je potrebné zistiť, o aký druh problému ide. Ušný lekár dokáže sluchové …

Vedeli ste, že zhoršeniu môžete predísť vhodnou prevenciou? Tá spočíva vo viacerých dôležitých krokoch, pričom podceniť by ste nemali ani jeden z nich. Celkom prvý, ten najzákladnejší, je návšteva lekára. Najmä ak sa vám zdá, že už nepočujete tak dobre, ako kedysi. Vtedy je potrebné zistiť, o aký druh problému ide. Ušný lekár dokáže sluchové ústrojenstvo vyšetriť do hĺbky a často problém odstráni skôr, než vám spôsobí zhoršenie kvality života. Ak problémy nie sú vážne, pomôcť si viete aj takto:

Hygiena je alfou a omegou

Veľa problémov so sluchom spôsobuje maz, ktorý sa nahromadí v ušných kanálikoch. V malom množstve je potrebný, pretože má zvlhčujúci a antibakteriálny účinok, čiže naše uši chráni. Kanáliky sa zväčša dokážu čistiť samé, niekedy sa v nich však môže vytvoriť mazový zhluk, ktorý spôsobí zhoršenie sluchu. Z času na čas môže dokonca generovať zvuk podobný zvoneniu (tinitus). S takýmto problémom si veľmi ľahko poradíte vďaka pár kvapkám minerálneho, detského alebo glycerínového oleja, naneseného priamo do ucha.

Upchatá Eustachova trubica

Nielen ušný kanálik býva zanesený, problém môže spôsobovať aj Eustachova trubica. Ide o prepojenie medzi nosohltanom a stredným uchom, ktoré býva najčastejšie upchaté hlienmi pri nachladnutí alebo alergii. Zanesenie môže viesť k bolestiam uší a k zhoršenému sluchu. Niekedy si človek dokáže pomôcť aj sám, a to nasledovným trikom:

  • Skúste zatvoriť ústa a zapchať si nosné dierky.
  • Potom jemne fúknite, ako keby ste si chceli vyfúkať nos.
  • Je dôležité, aby boli nosné dierky pridržané pevne, a aby sa tlak vzduchu vytváral pomaly a rovnomerne.
  • Líca sa pritom nemajú plniť vzduchom.
  • Vďaka tomuto triku sa v nosohltane vytvorí pretlak vzduchu, ktorý Eustachovu trubicu otvorí.
  • Pomôcť však môže aj zívnutie alebo žuvanie žuvačky.

Náš tip na zaujímavé podujatie: HEX 30 / KEĎ SME S VAMI TOUR 2019

Fyzické aj sluchové cvičenia

Môže to znieť zvláštne, ale aj fyzická aktivita dokáže priaznivo pôsobiť na náš sluch. Ak si ho chcete aj vy udržať v dobrej kondícii, mali by ste sa venovať predovšetkým kardio cvičeniam. Tie totiž podporujú prekrvenie všetkých častí tela, vrátane uší. Svojim ušiam by ste však mali dopriať aj špeciálne sluchové cvičenia.

Spočívajú v identifikácii zdrojov zvuku okolo nás, a praktizujú sa veľmi jednoducho: Sadnite si na lavičku na rušnej ulici či v záhrade plnej zvierat, zatvorte oči, vyberte si jeden zvuk spomedzi všetkých, ktoré počujete, a skúste identifikovať, odkiaľ prichádza. Takýto spôsob precvičovania sluchu má aj meditačné účinky. Upokojuje dych a zlepšuje koncentráciu.

Dostatok antioxidantov

Popri hygiene a cvičení je pre udržanie zdravého sluchu dôležitá aj strava. Dôvodom sú antioxidanty, ktoré bojujú proti starnutiu všeobecne. K potravinám, ktoré pôsobia priaznivo patria ryby (sleď, losos, pstruh), orechy a semená, celozrnné potraviny, a všetko čerstvé ovocie a zelenina. Niacín, ktorý je obsiahnutý vo viacerých druhoch ovocia a orechoch, navyše podporuje prúdenie krvi do uší, pretože jemne rozširuje malé krvné cievy.

Mohlo by vás zaujať: Chcete počuť ako zamlada? Starajte sa o svoj sluch ešte dnes!

Pozor na hlasné zvuky

Snažte sa mať pri počúvaní televízie či rádia hlasitosť stíšenú. Tam, kde sa intenzívnym zvukom vyhnúť nemôžete, používajte štuple do uší. Pamätajte na to, že pravidelná návšteva podujatí s produkciou výrazne hlasnej hudby vášmu sluchu rozhodne neprospieva.

Načúvacie zariadenie nie je hanbou

Ak sa váš sluch zhoršil a lekár vám odporučí načúvacie zariadenie, nebráňte sa. Predsudky sú úplne zbytočné. Toto malé elektronické zariadenie je pre ľudí so sluchovými ťažkosťami neoceniteľnou pomôckou. Budete prekvapení, ako vám dokáže skvalitniť život.

Vyskúšali ste už nejaké sluchové cviky? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: Mirka, gettyimages
Odporúčame