Čaká nás predĺžený veľkonočný víkend: Čo robiť a kam vyraziť na Slovensku?

Cykloturistika

Veľkonočné sviatky môžete stráviť aj na bicykli (Zdroj: GettyImages)

Koľko percent Slovákov dodržiava veľkonočné zvyky? Subjektívne si všímame, že čoraz viac ľudí vníma Veľkú noc skôr ako predĺžený víkend, počas ktorého si chcú užiť niekoľko dní voľna. Či už máte rodinu, alebo ste sám, prinášame vám niekoľko aktivít, ktoré môžete podniknúť počas nasledujúcich dní. Inšpirujete sa nimi?

Výlet do okolitých štátov

Predĺžený víkend je ideálnou voľbou na to, aby ste sa zbalili do cestovnej tašky a vybrali sa za spoznávaním nových miest. Priať vám bude aj príjemné jarné počasie. Naším tipom je návšteva obľúbenej Prahy, ktorá je priam stvorená na predĺžený víkend.

Nezaostáva však ani Krakow či Budapešť. Všetky destinácie sú dostupné zo Slovenska autom, autobusom či vlakom. Je iba na vás, ktorý spôsob dopravy si zvolíte. Ak sa nebojíte lietať, skúste pozrieť last minute letenky a rozhodnite sa podľa pocitov či finančných možností. Výbornou voľbou bude napríklad slnečný Rím, ktorý je ako stvorený na predĺžený víkend.

Pripravte sa však na dlhšie rady a viac ľudí ako obvykle. Skúsenosť s Rímom počas veľkonočných sviatkov má aj naša redaktorka Marcela. „Bolo skvelé ísť na niekoľko dní do Ríma. Počasie bolo príjemné a pamiatky dych berúce. Jediný problém však bol, že rovnaký nápad mali aj, dovolím si tvrdiť, desaťtisíce ďalších ľudí. Vzhľadom k tomu, že ide o najväčší kresťanský sviatok, bol Rím aj Vatikán preplnený turistami a tomu zodpovedali aj vyššie ceny. Nabudúce by sme zvolili iný termín.“

(Zdroj: unsplash.com/Caleb Miller)

(Cyklo)turistika počas Veľkej noci

Vyberte sa spoznávať našu krajinu zo sedla bicykla alebo na pešo a pekne do kopca. Vybrať si môžete podľa lokality, v ktorej bývate, ale rovnako sa môžete odhodlať aj do iných častí Slovenska. Medzi naše tipy patrí:

  • Západné Slovensko: Cyklotrasa EuroVelo 6, pohodové sedemstovky v Malých Karpatoch alebo vrch Pánska Javorina.
  • Stredné Slovensko: Špania dolina, Štiavnické vrchy, Slovenský raj a cyklotrasa vedúca okolo Liptovskej Mary.
  • Východné Slovensko: Zámutovská kolejka, Sninský kameň s parádnym výhľadom, Muránska Poludnica.

Skombinovať však viete aj cestovanie do zahraničia s cykloturistikou. Medzi najobľúbenejšie destinácie z pohľadu cyklistov patrí rozhodne španielska Mallorca. Neveľký ostrov viete na bicykli prejsť krížom krážom a báť sa nemusíte ani netrpezlivých šoférov. Práve naopak. Na tomto mieste sú zvyknutí na cyklistov.

(Zdroj: unsplash.com/Paras Kapoor)

Upevňovanie rodinných vzťahov

Je dobré udržiavať vzťahy s našimi blízkymi. Pokiaľ ste to v poslednom čase zanedbali, pretože ste nemali čas alebo sa vám skrátka nechcelo, je najvyšší čas to napraviť. Okrem toho, kto má čo nové, si môžete spolu zahrať aj spoločenskú hru.

Druhou alternatívou však bude, ak rodinné stretnutie usporiadate aj vy doma. V takomto prípade však nezabudnite pripraviť tradičné, ale aj nové a nečakané pokrmy či nápoje.

Tento rok sa veľkonočné sviatky konajú týždeň po prezidentských voľbách a týždeň pred druhým kolom prezidentských volieb. Je preto možné, že nálada v spoločnosti a aj u vašich blízkych bude poznačená touto udalosťou.

Veľké jarné upratovanie

Čítame o ňom takmer každý rok, avšak ruku na srdce, koľkí z nás ho aj dodržujú? Je dobré žiť v čistote a dovolíme si tvrdiť, že aj v minimalizme.

Rozlúčte sa s oblečením, ktorému už odzvonilo. Darujte ho ľuďom bez domova, charitatívnej organizácii alebo ho dajte do košov určených na textil. Na druhej strane, počas voľných dní máte čas na to, aby ste si doplnili svoj šatník o nové kúsky. Odporúčame vám ale pozrieť sa po online bazároch na oblečenie. Nájsť tam môžete vhodný jarný kabát alebo bundu a to za zlomkové ceny.

Najvyšší čas je urobiť aj revíziu predmetov, ktorých máte skrátka veľa a ich jedinou funkciou je zbierať na seba prach. Naozaj nie je potrebné mať doma desať váz, raz toľko sošiek a štyri tanierové súpravy.

V rámci upratovania nezabudnite poumývať okná, utrieť prach a prípadne sa povenovať aj exteriéru či balkónu. Takýto predĺžený víkend je tiež ideálny na vymaľovanie si domácností. Vedeli ste, že jedným z najhorúcejších trendov v interiéri je vymaľovať aspoň jednu stenu v miestnosti farebne?

(Zdroj: unsplash.com/Spacejoy)

Čas na zabudnuté koníčky

Maľovanie obrazov, beh, prečítanie si dobrej knihy… Aké sú vaše koníčky? Venujte sa im naplno a doprajte si z predĺženého veľkonočného víkendu čas sám/a pre seba. Odmenou vám bude čistá myseľ a pokoj v duši.Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame