Pri kúpaní vo verejnej vode treba zvýšiť opatrnosť: Aké ochorenia vás môžu potrápiť?

dve ženy na okraji bazéna pri kúpaní vo verejnej vode

Voda v bazéne pôsobí mimoriadne lákavo (Zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio)

Letné dni sú neodmysliteľne spojené s kúpaním. Pri kúpaní vo verejnej vode, teda s pobytom v bazéne, ale aj v jazere, však rastie riziko urologických či gynekologických ťažkostí. Prevenciou pred ich výskytom je správna hygiena. Upozornila na to urologička nemocnice v Handlovej Viola Filipovičová.

Pri kúpaní vo verejnej vode sledujte jej stav

Kúpanie vo verejných vodách odborníci považujú za rizikové z hľadiska rozvoja vzniku infekcií močových a pohlavných ciest. „Baktérie, ktoré spôsobujú infekcie, sú častejšie v termálnych vodách. Termálna voda nie je chlórovaná, preto sa v nej choroboplodné zárodky dokážu rýchlo množiť. Umelé vodné plochy majú síce výhodu, že voda je chladnejšia, nevýhodou však je väčšie riziko výskytu siníc a iných mikroorganizmov,“ vysvetlila lekárka. Vodu v bazénoch by preto mali prevádzkovatelia podľa nej pravidelne sledovať a ošetrovať, problém však nastáva pri preplnení bazéna väčším množstvom ľudí.

Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko nákazy, patrí príliš chladná voda, prievan či sedenie na studenom povrchu. „Veľké problémy robí zvyk ponechať si mokré plavky na sebe, čo vytvára ideálne prostredie pre množenie sa baktérií. Častejšie bývajú infekciou postihnuté ženy, a to vzhľadom na kratšiu močovú trubicu a blízkosť pošvy a konečníka k vonkajšiemu ústiu močovej trubice. Náchylnejší sú tiež diabetici, osoby so zníženou imunitou alebo s nízkou úrovňou hygieny,“ ozrejmila Filipovičová.

Urologické a gynekologické ťažkosti treba riešiť ihneď

Aj kúpanie v prírodnom jazere so sebou prináša riziko kontaktu s rôznymi choroboplodnými zárodkami a inými mikroorganizmami. „U žien sa prejavujú nákazy v podobe zápalov močového mechúra a močovej trubice, často bývajú združené s gynekologickými zápalmi. U mužov najčastejšie ide o zápaly predkožky, prostaty, prípadne semenníkov. V prípade, že sa ochorenie nezachytí včas, môžu sa rozvinúť zápaly obličiek, prípadne ochorenia majú zdĺhavejší a komplikovanejší priebeh,“ priblížila urologička.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Neliečená alergická nádcha môže prejsť do astmy: Vďaka tomuto odložíte vreckovky

Štandardom u infekcií močových ciest je podľa nej vyšetrenie moču s následnou cielenou antibiotickou liečbou. V prípade mužských pacientov sa pri liečbe zápalov predkožky využíva aj doplnková lokálna liečba, u žien je zasa častá liečba pridružených gynekologických zápalov. „Najlepšou prevenciou je dôkladne sa osprchovať čistou vodou po každom kúpaní, prezliecť sa z mokrých plaviek do suchých a vhodné je tiež použitie na to určeného antibakteriálneho mydla,“ odporučila Filipovičová.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR
Odporúčame