Čo ste o sójovom mlieku možno nevedeli: Zdraviu môže prospievať, ale aj škodiť!

Mlieko

sxc.hu

Nápoj plný vitamínov, ktorý je jednými odporúčaný a druhými zaznávaný. Niektorí tvrdia, že je to jedna z najzdravších potravín na svete a druhí zas neodporúčajú jeho pitie viac ako dvakrát týždenne. Je sójové mlieko skutočne také zdravé a ako by sa malo používať v rozumnej miere?

Sójové mlieko je skutočne nabité množstvom prospešných živín. Kúpiť ho môžete vo forme prášku v potravinách alebo v lekárni a doma si ho namiešať podľa jednoduchého návodu. Jedno 350 gramové balenie vás vyjde asi na 1,70 eura. Dostať ho môžete aj v tekutej forme. Sójové mlieko neobsahuje laktózu a je prirodzene bezlepkové.

Má o polovicu viac bielkovín ako kravské mlieko

Po porovnaní s kravským mliekom možno konštatovať, že sójové mlieko obsahuje:

 • o 51 % viac bielkovín
 • o 12 % menej kalórií
 • o 24 % menej tuku
 • 15 krát viac železa
 • nijaký cholesterol
 • oproti kravskému mlieku len desatinu nebezpečných chemikálií, ktoré sa používajú v poľnohospodárstve

Superpotravina sója – plusy a mínusy

Na prvý pohľad by sa sója takou super potravinou mohla zdať. Pravdou je, že jej obsah je naozaj výnimočný. Sója je označovaná ako rastlina budúcnosti. Už teraz sa používa ako náhrada mäsa pre vegetariánov a ako náhrada mlieka pre vegánov, najmä pre jej vysoký obsah bielkovín. Okrem sójového mlieka si ju môžete dopriať aj v podobe lahodného tofu.


Mohlo by vás zaujať: Pochúťka zo sóje: Syr tofu je skvelý nielen pri diétach


Aj napriek jej obsahu ju však niektorí neodporúčajú konzumovať viac ako dvakrát týždenne a je podľa nich dokonca nevhodná pre tehotné, kojace ženy a malé deti, ale aj ľudí, ktorí plánujú počatie potomka. Sója totiž obsahuje nízku koncentráciu estrogénu, ale aj genisteínu. Je to látka, ktorá je podobná ženskému pohlavnému hormónu a znižuje kvalitu spermií a zvyšuje tak riziko neplodnosti.

Sójou proti rakovine prsníka a civilizačným chorobám

Práve vďaka obsahu estrogénov sa hovorí o tom, že môže pozitívne vplývať pri ochrane pred rakovinou prsníka. Ľudstvo trpí v súčasnosti veľkou záťažou v podobe civilizačných chorôb. Aj proti tomuto neduhu by mohla pomôcť práve sója. Ľuďom, ktorí trpia niektorou z týchto chorôb, je doporučené obmedziť mäso a nahradiť ho práve sójou. Platí to najmä pre ľudí trpiacich cukrovkou, pretože na rozdiel od mäsa, sója nepoškodzuje slinivku brušnú. Ochranne pôsobí aj proti ateroskleróze.

Obsahuje tieto cenné látky:

 • minerály: draslík, horčík, vápnik, železo
 • vitamíny skupiny B, lecitín
 • množstvo bielkovín
 • kvalitné tuky – pripravuje sa z nej sójový olej
 • vlákninu.

Mohlo by vás zaujať: Všetko o mlieku: Ako sa spracováva a ktoré je pre vás najzdravšie?


Pozor na alergiu

Množstvo Európanov trpí na alergiu na sóju. Preto ak ste túto plodinu ešte nikdy nevyskúšali, buďte pri prvom kontakte s ňou opatrní. Vyššia tolerancia sóje organizmom je u potravín, ktoré sú upravené fermentáciou.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Oliver
Odporúčame