Odhaľte tajomstvo Aztékov: Chia semienka sú bombou pre zdravie a pomôžu aj schudnúť!

Chia semienka

sxc.hu

Máte náročné zamestnanie a ste stále vyšťavení? A pár kíl dole by vás tiež potešilo? Tak v tom prípade nezúfajte. U nás ešte pomerne málo známe Chia semienka sú na tieto ťažkosti ako stvorené. Poznali a úspešne ich využívali už staré civilizácie, ktoré si ich vysoko cenili. Čo je na nich také skvelé?

Máte náročné zamestnanie a ste stále vyšťavení? A pár kíl dole by vás tiež potešilo? Tak v tom prípade nezúfajte. U nás ešte pomerne málo známe Chia semienka sú na tieto ťažkosti ako stvorené. Poznali a úspešne ich využívali už staré civilizácie, ktoré si ich vysoko cenili. Čo je na nich také skvelé?

BIO potravina

Aj tak by sa Chia semienka dali nazvať. Na ich pestovanie je totiž potrebná určitá nadmorská výška a ich pestovanie je značne náročné. Nepoužívajú sa pri ňom nijaké pesticídy, herbicídy a iné chemické urýchľovače rastu, či hnojivá. V podstate sa tak jedná o čistú  a prírodnú bio potravinu. O jej účinkoch vedeli už starí Aztékovia, Mayovia a ostatní obyvatelia Latinskej a Strednej Ameriky. V niektorých z týchto kultúr boli semienka Chia dokonca považované za posvätné jedlo a pre Aztékov boli jednou zo 4 hlavných potravín.

Dá sa z nich aj schudnúť!

Dobrá správa pre všetkých milovníkov semiačok, túžiacich zhodiť do dovolenky ešte nejaké to kilečko navyše. Ako to funguje? Ak sa Chia konzumujú spoločne so sacharidmi, spomaľujú premenu sacharidov na jednoduché cukry, ktoré sa potom usádzajú v tukových bunkách. V dôsledku toho sa energia z potravy uvoľňuje dlhší čas. Energia z potravy vám tak bude slúžiť dlhšiu dobu, kvôli čomu ich využívajú napríklad aj maratónci. Oddialia sa vám preto aj potreba ďalšej porcie jedla, v dôsledku čoho zjete celkovo menej a ručička na váhe pôjde smerom dole.


Mohlo by vás zaujímať: Superpotraviny ako ochranný štít proti rakovine: Doprajte si ich každý deň!


Superpotravina Chia obsahuje:

 • 5 krát viac vápnika, ako sa nachádza v mlieku (+ obsahuje látky, ktoré podporujú transport vápnika priamo do kostí),
 • 2 krát viac bielkovín, ako obsahujú ostatné semená,
 • 2 krát viac draslíka, ako majú banány,
 • 3 krát viac antioxidantov, ako sa nachádza v čučoriedkach,
 • 3 krát viac železa ako v špenáte,
 • najvyšší obsah Omega 3 a 6 mastných kyselín, obsahujú ich až o 80% viac, ako sa nachádza v ľanových semiačkach,
 • množstvo vlákniny,
 • vitamíny skupiny B.

Chia? Ideálne pre každého

Semienka Chia sú potravinou, ktorá je ako doplnok stravovania ideálna v podstate pre každého. Pochutiť si na nej môžu deti, dospelí, diabetici, či pacienti trpiaci kardiovaskulárnymi problémami. Okrem množstva zdravotných benefitov, ktoré ponúkajú, sú tiež známe tým, že dokážu dodať stratenú energiu a udržať ju dlhšiu dobu. Niektorí si z nej preto pripravujú revitalizujúci a energizujúci nápoj, ktorý slúži nielen ako nápoj, ale aj ako jedna porcia jedla.


Mohlo by vás zaujímať: Slnečnicové semienka: Znižujú krvný tlak a pôsobia protistresujúco


Výhody Chia pre zdravie:

 • podporujú zdravie srdca a cievneho systému, upravujú krvný tlak,
 • znižujú hladinu cholesterolu a triglyceridov v krvi,
 • stabilizujú hladinu cukru v krvi,
 • podieľajú sa na budovaní tenkých svalových vlákien,
 • detoxikujú organizmus,
 • pomáhajú v boji proti Alzheimerovej chorobe,
 • podporujú dobrú náladu, koncentráciu a pamäť,
 • dodáva telu energiu.

Použitie je široké

Že neviete ako si Chia pripraviť? Použitie je mnohoraké a jednoduché – postačí fantázia. Semiačkami môžete posypať obľúbené jedlo či šalát. Veľmi vhodné sú aj ako prísada do mixovaných nápojov a šejkov. Balenie, obsahujúce 300 gramov semienok vás vyjde na sumu okolo 10 Eur. Kúpiť si ich môžete v lekárňach, alebo cez internet. Denne sa odporúčajú skonzumovať dve kávové lyžičky semienok. Túto bombu pre zdravie si môžete dopriať aj vo forme oleja z Chia semienok, ktorého 100 ml. stojí okolo 13 Eur.


Jedávate Chia semienka? Chutia vám? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame