Máte očkovanie proti chrípke? Nepodceňujte ho, najmä ak máte toto ochorenie!

doktor očkuje pacientku

Pre ľudí s cukrovkou môže byť chrípka nebezpečná (Zdroj: Freepik/freepik)

Chrípková sezóna predstavuje pre diabetikov zvýšenú hrozbu. Ochorenie dokáže zhoršiť jej priebeh, zvýšiť riziko komplikácií a aj úmrtnosť. Očkovanie proti chrípke by preto malo byť pre týchto pacientov dôležitou súčasťou liečby. Upozornil na to primár diabetologického oddelenia Národného endokrinologického a diabetologického ústavu (NEDÚ) Emil Martinka.

„Prítomnosť diabetu mellitu zvyšuje riziko ochorenia na chrípku a zhoršuje jeho priebeh, zvyšuje riziko komplikácií chrípky aj úmrtnosť. Podobne, chrípka zhoršuje glykemickú kontrolu diabetu, zvyšuje riziko akútnych život ohrozujúcich komplikácií diabetu, zhoršuje prejavy chronických komplikácií aj riziko srdcovocievnych príhod ako sú infarkt myokardu či cievna mozgová príhoda,“ ozrejmil.

Podľa jeho slov by sa pacienti s diabetom mellitom mali proti chrípke chrániť očkovaním. Zároveň podotkol, že počas chrípkových epidémií bývajú hospitalizovaní častejšie a vyššia je aj ich úmrtnosť. „Je dostatok vedeckých dôkazov a pribúdajú ďalšie, že u pacientov s cukrovkou očkovanie proti chrípke znižuje nielen počet hospitalizácií, ale aj život ohrozujúcich komplikácií a úmrtí z kardiovaskulárnych či iných príčin,“ skonštatoval.

Najnovšie analýzy dát však ukazujú, že diabetici ani chronicky chorí pacienti sa na Slovensku pred chrípkou dostatočne nechránia. „Najväčšiu skupinu chronicky chorých v našej analýze tvorili diabetici s počtom 245.000, u ktorých sme zistili zaočkovanosť 14 percent. Pacienti s onkologickým ochorením tvorili skupinu 87.000 osôb so zaočkovanosťou 11,6 percenta,“ zhodnotila analytička Inštitútu zdravotníckych analýz (IZA) Ministerstva zdravotníctva SR Petra Ištokovičová. V krajinách EÚ sa zaočkovanosť chronicky chorých pacientov pohybuje na 75-percentách, u diabetikov v priemere okolo 65 percent.

 Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame