Keď kosti rednú: Hýbte sa, choďte na slnko a dodajte telu vápnik

Žena

thinkstockphotos.com

Mnoho ľudí sa pri bolestiach pohybového aparátu snaží šetriť. Pritom v prípade osteoporózy by mali konať presne naopak. Vhodný pohyb je totiž nielen ideálnou prevenciou, ale aj súčasťou liečby. Čo ešte pomáha a čo, naopak, škodí?

Riziko osteoporózy znižuje pohyb, príjem vápnika a vitamín D. Vylúčiť treba cigarety, alkohol a nezdravé jedlá. ,,Telesná záťaž je najvhodnejším podnetom k činnosti buniek tvoriacich kosť,“ povedala Elena Ďurišová, členka Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí.

Máte osteoporózu? Hýbte sa ďalej!

Pohybu by sa podľa lekárov nemali vzdať ani pacienti s týmto ochorením. Sú pre nich vhodné ľahké športy ako nenáročná turistika, bicyklovanie na ceste či chôdza po schodov. Cvičiť by mali pravidelne aspoň pol hodinu tri až päť dní v týždni. Stupeň ochorenia by sa bez pohybu prehlboval.


Mohlo by vás zaujať: Doprajte svojim kostiam top výživu: Odplatia sa vám pevnosťou do vysokého veku


Prispôsobte stravu a choďte na slnko

Pre zdravie kostí je podľa Ďurišovej dôležitý aj príjem vápnika i vitamín D. Najviac vápnika je v mlieku, syroch a jogurtoch. Obsahuje ho i kel, brokolica či marhule. Vitamín D možno získať z mastnejších rýb či vaječného žĺtka.Počas leta je najlepším zdrojom slnečné žiarenie. Treba sa mu vystaviť každý deň aspoň na 20 minút bez použitia prípravkov s UV filtrom. Ideálny čas je doobeda do 10 či poobde po 17 hodine.

Prejaví sa až neskôr

Osteoporóza, teda rednutie kostí, patrí k závažným pohybovým ochoreniam. Zo začiatku nespôsobuje žiadne citeľné ťažkosti, avšak s jej rozvojom cítiť bolesti chrbta, končatín, kŕče chrbtového svalstva, zhrbenie hrudnej časti chrbtice, stratu telesnej výšky alebo zlomeniny už pri malom tlaku. Podľa odhadov na ňu trpí na Slovensku asi 400 000 ľudí.


Mohlo by vás zaujať: Bomba pre rednúce kosti: Naservírujte si sušené slivky každý deň


Radšej hamovať, ako banovať

Ochorenie má prívlastok „tichý zlodej kostí“. Prepukne totiž nečakane, často prvým viditeľným prejavom je až osteoporotická zlomenina, ktorá sa objaví aj po pôsobení nepatrného tlaku. To je však už najzávažnejší príznak osteoporózy. Preto je vhodné pravidelne absolvovať denziometriu – meranie hustoty kostnej hmoty, ktoré dokáže problém odhaliť oveľa skôr. Ide o nebolestivé vyšetrenie u osteológa.


Máte vy alebo niekto z vašej rodiny skúsenosti s osteoporózou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

 
Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame