Žiarite šťastím na všetky strany? Potom ste zrejme obľúbeným terčom podvodníkov

Senior

thinkstockphotos.com

Byť šťastný (alebo aspoň budenie tohto dojmu) má mnoho pozitív, ale zdá sa, že aj jedno negatívum. Vedci totiž zistili, že extrémne spokojní ľudia sú obľúbení nielen v kolektíve, ale aj medzi väčšími či menšími podvodníkmi. Viete prečo to tak je?

Vedci z Newyorskej, Chicagskej a Pensylvánskej univerzity nedávno uskutočnili série výskumov zameraných na to, ako sú extrémne pozitívni ľudia vnímaní. Došli k záveru, že tieto osoby sú často považované za ľahko ovplyvniteľné.

Spokojnosť zvyšuje kredit

Existuje síce mnoho iných prieskumov, podľa ktorých pôsobiť šťastne poskytuje mnohé výhody, či už v osobnom alebo profesionálnom živote. Spokojní ľudia sú vnímaní ako atraktívnejší, sebavedomejší, dôveryhodnejší a sympatickejší, ukázali predchádzajúce štúdie.


Mohlo by vás zaujímať: 11 maličkostí, ktoré urobia deň krajším: Skúste ich účinok aj vy!


Šťastní = naivní?

Žiadna z nich ale neskúmala, ako s takými ľuďmi jednajú ostatní. Bádatelia sa preto v šiestich rôznych výskumoch sústredili na to, ako okatá spokojnosť ovplyvňuje vzťahy medzi ľuďmi. Potvrdili, že veľmi šťastní ľudia sú v mnohých smeroch vnímaní kladne, ale súčasne všeobecne považovaní za naivky.

Vedci preto urobili niekoľko pokusov s cieľom zistiť, prečo tomu tak je. Zistili, že extrémne šťastní ľudia si svoj životný postoj udržujú buď tak, že dostatočne nespracovávajú prijaté informácie, alebo sa pred negatívnymi správami zvonku chránia. A to je podľa vedcov tiež dôvod, prečo môžu mať ostatní jedinci sklon ich podviesť.

Pozor, chcú vás využiť

Pri jednom experimente napríklad dostali jeho účastníci za úlohu získať čo najviac peňazí od ostatných tak, že im zle poradia – čo sa deje napríklad v predajniach áut, keď predajca získa veľkú províziu za predražené auto. Pri pokuse sa ukázalo, že skreslené údaje dostávali predovšetkým tí, ktorí pôsobili prehnane šťastne. Pri inom pokuse si zase tieto osoby ostatní vyberali ako svojich partnerov pre simulované rokovania, pretože sa domnievali, že ich ľahko využijú.


Mohlo by vás zaujímať: 12 najabsurdnejších zákonov sveta! Prikazujú úsmev a zakazujú umrieť!


Keď je menej viac

Z týchto záverov by sa mali podľa The Washington Post poučiť predovšetkým tí, ktorí jednajú s ľuďmi – napríklad predajcovia a obchodní zástupcovia. sú v USA školení, aby vyzerali čo najveselšie, ale pritom hrozí, že budú pri rokovaniach pôsobiť nepripravene, neinformovane a ako menej schopní, uviedli vedci. To isté platí aj pre politických vodcov, ktorým ich okolie radí, aby sa široko usmievali a pôsobili tak charizmatickejšie. Môže to ale dopadnúť tak, že nakoniec budú vyzerať slabí a neschopní akcie.


Čo pre vás znamená byť šťastný? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, ČTK
Odporúčame