Cvičenie má množstvo pozitívnych účinkov: Zdvihne vám sebavedomie a zlepší intímny život

cvičenie a intímny život

Cvičenie môže zlepšiť váš intímny život (Zdroj: Freepik/davidpereiras)

Mnoho ľudí vie, že cvičenie je dôležité pre dobré fyzické zdravie, aj keď osobne necvičia pravidelne. Možno si však neuvedomujete, že byť fit je kľúčové aj pre vaše sexuálne zdravie. Podľa Národného inštitútu zdravia (National Institutes of Health) má 43 percent žien a 31 percent mužov nejakú formu sexuálnej dysfunkcie, pričom často sú faktormi obezita a nedostatok pohybu.

Zlepšenie v intímnom živote

Štúdia publikovaná v prestížnom vedeckom magazíne, The Journal of Sexual Medicine, zistila, že muži s vysokým obvodom pása alebo zvýšeným BMI mali o 50 % vyššiu pravdepodobnosť, že budú mať erektilnú dysfunkciu, zatiaľ čo približne polovica obéznych žien uvádzala problémy so sexuálnou aktivitou, túžbou a výkonom.

Ženy, ktoré cvičili až šesť hodín týždenne, naopak podľa štúdie z roku 2021 publikovanej v The Journal of Sexual Medicine vykazovali nižší sexuálny stres a odpor v klitorisových tepnách v porovnaní so ženami, ktoré necvičili. Táto skupina tiež vykazovala výrazne vyššiu úroveň túžby, vzrušenia, lubrikácie a orgazmu.

Aké zmeny sa ešte počas cvičenia v našom organizme dejú?

Zlepšuje sa prekrvenie celého tela

Všetky aeróbne cvičenia zlepšujú váš krvný obeh alebo prietok krvi a pomáhajú zabezpečiť zdravý obehový systém. A práve silný prietok krvi je kľúčom k vzrušeniu. U mužov pomáha pri erekcii a u žien pomáha pri vaginálnej lubrikácii a pocitoch, ktoré vnímame cez klitoris.

Predlžuje sa výdrž

Keď pravidelne cvičíte, rozvíjate väčšiu vytrvalosť. To je dôležité pre sexuálne zdravie, pretože sex je sám o sebe tréningom. Cvičením si tak zlepšíte kondičku v každom smere. Tak, ako po čase budete vedieť dvíhať väčšie váhy a nezadýchate sa, podáte aj lepší výkon v posteli.

Zvyšuje sebavedomie

Keď si zavediete rutinný cvičebný režim, budete sa cítiť fit a štíhlejší. To zase zlepšuje sebavedomie. Štúdia z roku 2019 publikovaná v časopise Journal of Personality skutočne zistila, že ženy mali väčší záujem o mužov s vyšším sociálnym sebavedomím, či už bolo toto sebavedomie vrodené alebo trénované.

Znižuje mieru stresu

Stres, úzkosť alebo depresia môže utlmiť vaše libido. Najmä depresia často súvisí s problémami so sexuálnym fungovaním a čím je depresia ťažšia, tým sú problémy horšie, uvádza štúdia z roku 2018 publikovaná v Indian Journal of Psychiatry. Štúdia zistila, že to platí najmä pokiaľ ide o sexuálnu túžbu a spokojnosť. Počas cvičenia sa vám vyplavujú hormóny šťastia – endorfíny, ktoré pomáhajú v boji so stresom a nervozitou.Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame