Vyšetrenie pamäti môže odhaliť včasnú demenciu: Už tieto vekové skupiny sú rizikové!

Pamäť

Ako si udržať mozog zdravý? (Zdroj: Freepik/Burdun)

Demencia je závažné ochorenie, ktoré je charakteristické postupnou stratou pamäte. Pacienti bývajú v pokročilých štádiách často dezorientovaní, vyplašení a dokonca môžu byť prítomné aj halucinácie. Pokiaľ sa vo vašej rodine vyskytlo toto ochorenie, treba sa mať na pozore. Vyšetrenie pamäti môže odhaliť aj včasnú demenciu.

Jedno z najčastejších ochorení

Demencia je jedným z najčastejších ochorení mozgu v starobe. Vo svete s ňou žije viac ako 46 miliónov ľudí a demencia Alzheimerovho typu patrí podľa WHO medzi desať hlavných smrteľných ochorení. Na Slovensku ňou trpí približne 60 000 pacientov, pričom sa podľa odborníkov môže počet pacientov zvýšiť až trikrát.

Včasný typ demencie sa môže začínať už po štyridsiatke, preto netreba podceňovať prevenciu. Vyšetrenie pamäti môže pomôcť ochorenie odhaliť včas a zmierniť tak jeho neskorší priebeh. Pripomína to Nadácia Socia v rámci kampane Staroba sa nás dotýka.

Ovplyvnenie celej staroby

Vďaka prevencii možno podľa odborníkov v predstihu ovplyvniť prežívanie staroby. „Je teda dôležité si uvedomiť, že demencia je ochorenie, ktoré sa týka nás všetkých – aj mladších, aj starších. Preto sa snažíme poukázať na potrebu a možnosti včasnej ochrany mysle. Preventívne sa tak môžeme brániť proti rôznym typom demencií, ktoré sa v budúcnosti, keď budeme starší, môžu týkať každého z nás,“ vysvetlila Mária Machajdíková z nadácie.

Podľa odborníkov existuje viacero krokov, ktoré znižujú riziko vzniku a rozvoja demencií. Patria k nim najmä roky formálneho vzdelávania a učenia sa vrátane kognitívneho tréningu. Odporúčajú tiež pravidelnú fyzickú i sociálnu aktivitu či konzumáciu takzvanej stredomorskej stravy. Obmedziť by ľudia mali alkohol a fajčenie.

Dôležitá včasná diagnostika

Okrem prevencie sa tiež treba zamerať na skorý záchyt ochorenia, napríklad prostredníctvom vyšetrenia pamäti. Tento typ vyšetrení sa realizuje v ambulancii klinického psychológa. Je to neinvazívne vyšetrenie, ktoré dokáže včas poodhaliť začínajúce sa problémy s pamäťou, je možné ho absolvovať osobne alebo online.

Nadácia v rámci kampane ponúka možnosť zaregistrovať sa na takéto vyšetrenie na stránke www.socia.sk, a to do 8. novembra. Vyšetrenie je bezplatné a nie je k nemu potrebný výmenný lístok. Ide o približne 45-minútové sedenie so psychológom, ktorý otestuje, ako je na tom vaša pamäť,.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame