Aké je optimálne množstvo spánku pre starších ľudí? Vedci vyriešili túto nejednoznačnú záhadu!

Spánok

Kvalitný spánok je pre naše telo nevyhnutný (Zdroj: gettyimages)

Spánok – podobne ako konzumácia jedla – je jednou z vecí, ktoré potrebujeme k životu, no zdá sa, že existuje veľa spôsobov na to, aby sme zistili, že v skutočnosti „spíme zle“. Nová štúdia na dospelých ľuďoch odhalila, že sedem hodín spánku za noc je optimálne množstvo pre dobré duševné zdravie, pohodu a kognitívny výkon pre ľudí vo veku od 30 do 70 rokov.

Prospieva človeku veľa spánku?

„Objavili sme nepriamu súvislosť medzi spánkom trvajúcim približne sedem hodín a rôznymi kľúčovými faktormi, napríklad zmyslovými a genetickými faktormi, štruktúrou mozgu a duševným zdravím,“ píšu vedci vo svojom novom článku, „analýza odhalila, že nedostatočné aj nadmerné trvanie spánku bolo významne spojené s poklesom vnímania.“

Tím pod vedením neurovedca Yuzhu Li z Fudan University v Číne a výskumníčky v oblasti psychiatrie, Barbary Sahakian z Cambridge University, skúmal údaje od 498 277 účastníkov výskumu vo veku 38-73 rokov. Účastníci podstúpili neurozobrazovanie a dotazník o duševnom zdraví. Všetky tieto dáta vedci spojili, aby zistili, ako množstvo spánku súvisí s inými aspektmi ich duševného a mozgového zdravia.

Príliš málo spánku znížilo všetky miery kognitívnych funkcií a duševného zdravia, ktoré tím skúmal. Ale aj príliš veľa spánku – v niektorých prípadoch až 12-13 hodín denne, malo podobný efekt. Vďaka údajom z neurozobrazovania mohli vedci tiež zistiť, že genetika a štruktúra mozgu zohrávajú určitú úlohu, ale na sledovanie týchto výsledkov bude potrebné robiť oveľa viac výskumov.

Odporúčaná miera sa aj tak líši

„Aj keď nemôžeme jednoznačne povedať, že príliš málo či príliš veľa spánku spôsobuje kognitívne problémy, zdá sa, že naša analýza skúmajúca jednotlivcov počas dlhšieho časového obdobia túto myšlienku podporuje, hovorí jeden z výskumníkov, „ale dôvody, prečo starší ľudia majú horší spánok, sa zdajú byť zložité, ovplyvnené kombináciou našej genetickej výbavy a štruktúry nášho mozgu.“

Vedci však nateraz nevedia povedať, či viac alebo menej spánku (ako 7 hodín) skutočne spôsobuje problémy v oblasti duševného zdravia, alebo mozgovej výkonnosti, alebo naopak, či práve tieto problémy vedú ľudí k tomu, že ľudia spia viac, prípadne menej.

Existuje mnoho dôvodov, prečo ľudia nemôžu spať 7 (či viac) hodín každú noc – či už je to stres, práca alebo len potreba vstať uprostred noci z akéhokoľvek dôvodu. Vedci podľa výskumu a výpočtov vyhodnotili počet 7 hodín ako práve optimálny, pretože sa nachádzal na grafe v strede krivky.

Spite podľa vlastných pocitov

Ešte dôležitejšie je poznamenať, že ak sa necítite svieži – pokiaľ nespíte aspoň 7 prípadne 8 hodín – nesnažte sa tento čas striktne dodržiavať a očakávať zdravotné benefity. Táto štúdia je užitočná v tom, že ukazuje, že spať sedem hodín v noci, keď smerujeme do stredného a vyššieho veku, je dobrý cieľ, ale nie je záväzný.

Základ je dobre sa vyspať, čo je individuálne. „Dobrý nočný spánok je dôležitý vo všetkých fázach života, ale najmä s pribúdajúcim vekom,“ hovorí Sahakian, „hľadanie spôsobov, ako zlepšiť spánok najmä ú dôchodcov, by mohlo byť kľúčové pre to, aby im to pomohlo udržať si dobré duševné zdravie a pohodu a vyhnúť sa kognitívnemu poklesu – najmä u pacientov s psychiatrickými poruchami a demenciami.“Zdroj: sciencealert.com, plnielanu.sk
Odporúčame