Tri kroky k správnemu dýchaniu: Osvojíte si ich rýchlo, výsledkom bude menej stresu aj lepší spánok

Sediaca žena s hlbokým dýchaním

Správne dýchanie pritom môže výrazne zmeniť náš život v mnohých smeroch (Zdroj: GettyImages)

Je to prirodzené ako dýchanie. Denne sa nadýchneme a vydýchneme asi 25-tisíckrát a väčšinou na to vôbec nemyslíme. To však ešte neznamená, že to robíme dobre. Správne dýchanie pritom môže výrazne zmeniť náš život v mnohých smeroch.

Lepší pocit a menej stresu

Podľa vedcov väčšina ľudí využíva iba tretinu objemu svojich pľúc, čo môže viesť k rôznym zdravotným problémom. „Ak nedýchate správne, nemôžete byť skutočne zdraví,“ hovorí James Nestor, autor knihy Breath: The New Science of a Lost Art (Dych: Nová veda o stratenom umení).

Nestor skúmal všetko o dýchaní – od starovekých čínskych techník až po postupy, ktorí dokážu zadržať dych na dlhé minúty. Jeho výskum dokazuje, že to, ako dýchame, nás ovplyvňuje už na bunkovej úrovni. Správne dýchanie dokáže pomôcť odbúrať stres, lepšie zaspať, vyhnúť sa astme a alergiám a dokonca sa ľahšie sústrediť.

Zbavte sa zlozvykov

Normálne dýchanie je starostlivo riadený proces, ktorý nevyžaduje vedomé ovplyvňovanie. Ale len do okamihu, kým neprepadneme jednému zo zlozvykov. Mnoho ľudí dýcha ústami, čo dráždi pľúca. Taktiež spôsobuje sucho v ústach a môže viesť napríklad vynechávanému či prerušovanému dýchaniu v spánku. Dýchanie cez nos, naopak, filtruje, ohrieva a ošetruje vzduch než sa nám dostane do bránice. Pomáha nám hlbšie vtiahnuť vzduch, absorbovať viac kyslíka.

Ani málo, ani veľa

Mnoho ľudí dýcha rýchlo a plytko. To však aktivuje stresovú reakciu tela a negatívne ovplyvňuje naše duševné a fyzické zdravie. Zadržiavaním dychu či plytkým dýchaním telo ochudobňujeme o kyslík. Priemerný dospelý človek využíva iba 10 percent bránice. Ak nedýchame naplno, sme viac depresívni, cítime úzkosť, vyčerpanosť a ani náš spánok nie je plnohodnotný. Naopak takzvané brušné dýchanie, vedie k hlbšiemu dychu, čo umožňuje pľúcam nasávať viac kyslíka a znížiť stres.


Mohlo by vás zaujať: Naučiť sa správne dýchať je dôležité aj pri precitlivenosti a astme. Ako na to?


Jednoduché a účinné

Nácvik správneho dýchania je jednoduchý a pravidelným tréningom sa zautomatizuje natoľko, že ho budete robiť bez námahy.

1. Striedanie nosných dierok

Posaďte sa s vystretým chrbtom, pritlačte si prstom pravú nosnú dierku a počas piatich sekúnd cez ľavú dierku vdychujte. Potom prsty vymeňte a na ďalších päť sekúnd vydýchnite cez pravú nosnú dierku. Striedajte strany a opakujte aspoň desaťkrát. Po čase môžete medzi nádych a výdych zaradiť aj päťsekundový interval na zadržanie dychu, ktorý pomáha upokojiť nervovú sústavu. Po pár cvičeniach sa vám dýchanie ustáli a v rovnakom rytme budete pokračovať bez zapchávania nosných dierok.

2. Naučte sa dýchať do celej brušnej dutiny

Ľahnite si na chrbát a pokrčte kolená. Jednu ruku si položte na hrudník a druhú na brucho tesne pod hrudný kôš. Pomaly sa nadýchnite nosom a pocíťte, ako sa váš žalúdok zdvíha smerom k ruke. Pomaly vydýchnite nosom alebo cez našpúlené pery a sledujte, ako sa brucho pohybuje do pôvodnej polohy. Opakujte päť až desať minút. Keď si na techniku zvyknete, trénujte ju aj v sede alebo po stojačky.

3. Správne držanie tela

Zlé držanie tela obmedzuje bránicu a spomaľuje prietok krvi a trávenie. Vyskúšajte cviky, ktoré naťahujú nohy, predlžujú chrbát a otvárajú ramená.

Jógová pozícia mačky. Kľaknete si na štyri končatiny tak, že máte kolená na šírku bokov a ruky na šírku ramien. Pri nádychu spustite bruško, stlačte hrudník dopredu a pozrite sa hore. S výdychom zastrčte bradu smerom k hrudníku a zaoblite chrbticu. Opakujte desaťkrát.

Široký predklon: Postavte sa s nohami v širokom rozostupe. Spojte si ruky za chrbtom dlaňami k sebe. S nádychom otvorte hrudník, pri výdychu sa skloňte dopredu a nechajte ruky visieť nad hlavou. Ak je nepríjemné držať dlane spolu, držte sa uteráka. Zostaňte tu päť až desať nádychov.

Pravidelné cvičenie povedie k vytvoreniu lepších dýchacích návykov, ktoré zvýšia výkonnosť vašich pľúc, zmiernia stres a úzkosť a ľuďom s dýchacími ťažkosťami pomôžu prekonať obdobia dýchavičnosti.

Ak vás táto téma zaujala, možno vám pomôže aj krátka videoukážka, kde nájdete inšpiráciu na ďalšie cvičenia správneho dýchania.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame