Všeliek na imunitu, spánok aj potenciu? Táto rastlinka je hitom internetu, takto si ju vypestujete doma

Ašvaganda účinky

Ašvaganda je známa aj ako withania opojná, vitánia spavá, zimná čerešňa či indický ženšeň (Zdroj: GettyImages)

Počuli ste už o ašvagande? Nenápadná rastlina je vyše 4 000 rokov využívaná v ajurvédskej medicíne a jej účinky v poslednej dobe objavuje čoraz viac ľudí bojujúcich s rôznymi neduhmi a zdravotnými problémami. Nečudo, že sa ašvaganda stala doslova hitom sociálnych sietí.

Najmä na TikToku sa užívatelia ašvagandy chvália úžasnými účinkami tejto rastliny a produktov z nej vyrobených (napr. tablety, čaje či tinktúry) a označujú ju za zázračnú. Nejde pritom o žiadne prevratné zistenia, ašvaganda je pevnou súčasťou tradičného indického liečebného systému a využíva sa pri liečbe celého spektra ochorení, od reumatizmu až po depresie.

Konská sila bylinky

Ašvaganda je ker, ktorý dorastá do výšky jedného až dvoch metrov. Na drevnatých vetvičkách vyrastajú jemné chĺpky šedej farby a drobné zelené lístky. Kvety rastliny majú svetlo žltú farbu a plodom je bobuľa červenej farby. Samotný názov „ašvaganda“ pochádza zo spojenia dvoch slov sanskrtu, pričom „ashwa“ znamená kôň a „gandha“ silu. Ašvaganda teda značí „konskú silu“ a odkazuje na skutočne silné účinky, ktorými rastlina disponuje. U nás ju poznáme aj pod označením indický ženšen, pretože má podobné účinky ako čínsky ženšen pravý.

Liečivú silu ašvagandy poznali už v dávnej Mezopotámii. Zvyčajne využívali jej koreň, ktorý rozdrvili a pridávali ho ako afrodiziakum do rôznych nápojov. Ašvaganda sa často popíjala počas rôznych rituálov, obradov a svadieb. V Európe jej moc objavili približne v 17. storočí vďaka cestovateľom a obchodníkom. Pôvodne ju k nám dovážali ako silné afrodiziakum, veľmi rýchlo sa však ukázalo, že rastlina toho v sebe skrýva oveľa viac.

Ako stvorená do dnešnej doby

Komplexnosť, to je slovo, ktoré ašvagandu vystihuje najlepšie. Asi len máloktorá rastlina totiž dokáže blahodarne vplývať doslova na celé ľudské telo, od hlavy až po päty. Afrodiziakálne účinky už sme spomínali. Ašvaganda zvyšuje libido rovnako u mužov i u žien. Navyše podporuje plodnosť, má pozitívny vplyv na potenciu, eliminuje predčasnú ejakuláciu, zvyšuje kvalitu spermií a zbavuje sexuálnych porúch, ako je napríklad frigidita. U žien tiež prekrvuje panvu a odstraňuje hormonálnu nerovnováhu.

Keďže má silné antioxidačné vlastnosti, prečisťuje krv a stimuluje imunitný systém. Zdravým posilní obranyschopnosť organizmu, chorým výrazne skráti rekonvalescenciu. Má schopnosť zbaviť telo toxínov a voľných radikálov a ochrániť bunky organizmu pred ich negatívnym pôsobením. Okrem toho znižuje krvný tlak, harmonizuje hladinu cukru, upravuje cholesterol a vďaka vysokému obsahu železa zvyšuje počet krviniek. Ašvaganda tiež pôsobí proti vírusom, baktériám a zápalom v tele, a má silné protirakovinové účinky.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Škrupiny z vajíčok nevyhadzujte! Získate užitočný záhradný materiál, ktorý má množstvo výhod

To však nie je ani zďaleka všetko. Keďže rastlina zvyšuje vitalitu a zlepšuje fyzickú aj psychickú kondíciu, stala sa obľúbenou u ľudí ovplyvnených hektickým spôsobom života. Ašvaganda dokáže zlepšiť náladu, odstrániť úzkosť a skvalitniť spánok. Zároveň pozitívne pôsobí na mozog: zlepšuje sústredenie, posilňuje pamäť a spomaľuje mentálne starnutie, preto je právom nazývaná „bylinou mladosti“.

Na okno aj do záhrady

Skvelou správou je, že ašvagandu si možno vypestovať aj v domácich podmienkach. Je to totiž nenáročná rastlina. Hoci jej najlepšie vyhovujú vyprahnuté savany a kamenité polopúšte, dariť sa jej určite bude aj u vás na okne či v záhrade. Dôležité je vytvoriť jej čo najlepšie podmienky. Ideálnym obdobím pre vysádzanie je máj. Semienka len jemne zatlačíme do zeminy, prikryjeme fóliou a kvetináč postavíme na slnečné miesto.

Počas leta môžeme ašvagandu pokojne nechať vonku na slnku, a to až do konca augusta. Na jeseň a v zime je však potrebné rastlinu umiestniť v byte, pretože nie je mrazuvzdorná. K životu ašvaganda potrebuje len obyčajnú zeminu a pravidelnú zálievku, tak aby bola pôda neustále vlhká. Hnojiť ju môžeme raz za dva týždne univerzálnym tekutým hnojivom alebo hnojivom na bylinky.

Upozornenie: Hoci je ašvaganda pre svoje rozmanité účinky mimoriadne obľúbenou rastlinou, vyhnúť by sa jej mali deti a tehotné a dojčiace ženy. Opatrnosť je potrebná aj u alergikov a ľudí s chronickou poruchou štítnej žľazy.

OBJAVTE AJ ÚČINKY NÁDCHOVNÍKA


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame