Škrupiny z vajíčok nevyhadzujte! Získate užitočný záhradný materiál, ktorý má množstvo výhod

škrupiny z vajíčok

Škrupiny z vajíčok sa môžu odkladať priebežne a neskôr použiť naraz (Zdroj: (Unsplash/CA Creative)

Škrupiny z vajíčok sa neoplatí vyhadzovať. To, čo je pre jedného odpadom, je pre druhého doslova pokladom. Krehké obaly vajíčok majú niekoľkonásobné využitie v domácnosti, ale predovšetkým v záhrade. Cena vajec už niekoľko mesiacov láme rekordy, ale keď ich už spotrebujeme, môžeme využiť aj ich škrupiny a získame z nich hodnotné pomôcky do záhrady. Ukážeme vám, ako na to.

Škrupiny z vajíčok nájdu využitie aj v záhrade

Skvelé na škrupinách je to, že sú prírodným materiálom, takže sa ideálne hodia na použitie v záhrade. Sú rozložiteľné a pozostávajú predovšetkým z vápnika, presnejšie z uhličitanu vápenatého. Vápnik je dôležitým stavebným prvkom rastlín. Je to základ, ktorý rozhoduje o živote rastliny a o raste buniek. Bez jeho dostatku vidíme na rastlinách rôzne deformácie a choroby.

Škrupiny z vajíčok majú uplatnenie v záhrade
Prášok z vaječných škrupín je plný dôležitých minerálov (Zdroj: Unsplash/Peter Werkman)

Základom pri používaní škrupín je čistota. Preto je dobré ich umyť, nechať vyschnúť a potom ich odložiť. Väčšinou sa využíva prášok zo škrupiniek, ktorý sa dá vyrobiť naozaj ľahko. Stačí škrupiny natĺcť kladivom, kuchynským tĺčikom alebo pomocou valčeka na cesto. Vzniknutú práškovú zmes odložíme do uzatvárateľnej nádoby.

Maličké zakoreňovače pre rastlinky

Polovice prázdnych škrupín sa dajú využiť aj ako maličké zakoreňovače semienok, potrebujú však v spodnej časti malú dierku. Keď v nich vyrastie rastlina, dajú sa priamo zasadiť do pôdy, kde sa po čase rozložia. Problémom je malý objem škrupiny, do ktorej sa vojde len málo substrátu. Z tohto dôvodu sa hodia skôr pre rastliny, ktoré rýchlo klíčia.

Škrupiny z vajíčka so sadenicami rastlín
Škrupiny môžu byť dočasne miestom, kde vznikajú nové rastliny (Zdroj: Freepik/freepik)

Vytvoria drenážnu vrstvu v kvetináči

Dobrá drenáž je nevyhnutná pre rastliny v kvetináčoch alebo iných nádobách. Na tento účel sa budú hodiť väčšie časti škrupín, ktorými vystelieme dno kvetináča asi na výšku palca. Potom nasypeme substrát a zasadíme rastlinu. Škrupiny sa v kvetináči rozložia, a preto je dobré použiť novú vrstvu vždy pri presádzaní.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako čmeliaky nadobúdajú svoje zručnosti? Výskum naznačuje, že je to skoro ako u ľudí

Prášok ako súčasť zmesi semien pre vtáky

Jemný prášok z vaječných škrupín sa dá použiť tiež ako doplnkové krmivo pre rôzne druhy vtákov, vrátane sliepok. Rozdrvené škrupiny im poskytujú vápnik a iné dôležité stopové prvky. Takéto prikrmovanie je ideálne najmä na jar, kedy samičky spotrebujú viac vápnika pri kladení vajíčok. Škrupiny by mali byť sterilizované, stačí ich vysušiť v rúre pri 100 – 120 ºC počas 15 minút.

Ideálna zložka, ktorá obohatí pôdu

Ak škrupiny primiešame do pôdy, nielen že ju obohatíme o minerály, ale jej aj pomôžeme prevzdušniť sa. Škrupiny zlepšujú prietok vody a zabezpečujú prúdenie vzduchu ku koreňom. Menšie alebo aj hrubšie časti škrupín jednoducho premiešame v pôde, čo je obzvlášť užitočné pri tvrdých pôdach.

V komposte majú tiež svoje miesto

Ak nechcete alebo nepotrebujete vyskúšať ani jeden z týchto tipov, dajte škrupiny z vajíčok aspoň do kompostéra. Menšie kúsky sa rýchlejšie rozložia a obohatia kompost o viacero minerálnych látok. Alebo ich posypte okolo kvetinových záhonov či zeleninových hriadok, mali by sa im vyhýbať slimáky a slizniaky.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, gardening.org
Odporúčame