Ako čmeliaky nadobúdajú svoje zručnosti? Výskum naznačuje, že je to skoro ako u ľudí

Čmeliaky sa dokážu učiť od skúsenejších jedincov (Zdroj: Pixabay/Schwoaze)

Čmeliaky sú nenahraditeľnou súčasťou procesu opeľovania. Vedeli ste však, že sa dokážu učiť podobne ako ľudia? Vedci z Británie zistili, že zručnosť riešiť problémy pri získavaní stravy nadobúdajú pozorovaním svojich skúsenejších druhov.

Tím výskumníkov z Univerzity kráľovnej Márie v Londýne (QMUL) vycvičil niekoľko čmeliakov (Bombus terrestris), aby otvorili viečko, pod ktorým sa nachádzala cukrová voda. Štúdia zistila, že sa tento trik od vycvičených čmeliakov následne naučili aj ostatné v ich kolóniách. Vyplýva z toho, že „sociálne učenie“ by mohlo mať väčší vplyv na správanie čmeliakov, ako sa doteraz predpokladalo.

Čmeliaky riešili hlavolam

Vedci vyrobili pre potreby štúdie špeciálny „hlavolam“ so skrytou cukrovou odmenou. Otáčanie jeho viečka sa ovládalo stláčaním červeného jazýčka v smere hodinových ručičiek, zatiaľ čo stláčaním modrého jazýčka sa otáčalo v protismere.

Potom vedci vycvičili čmeliakov „školiteľov“, aby sa jednou z týchto metód dostali k sladkej pochúťke. Zvyšné čmeliaky ich pozorovali.

Keď čmeliaky „pozorovatelia“ sami skúšali potočiť viečko, zvolili rovnakú metódu, akú odsledovali od skúsenejších a to aj po objavení iného možného postupu. Výskum tiež zistil, že čmeliaky so „školiteľom“ otvorili viac „hlavolamov“ ako kontrolná skupina čmeliakov bez „školiteľa“. Podľa vedcov toto správanie naznačuje, že sa správny postup naučili skôr sociálne, než aby sa dopracovali k riešeniu vlastnými silami.

Sociálne správanie hmyzu je fascinujúce

Zatiaľ nie je známe, či čmeliaky vykazujú „javy podobné kultúre“ aj vo voľnej prírode. Uviedla to vedúca výskumného tímu doktorka Alice Bridgesová. „Pri našich experimentoch sme však videli šírenie a udržiavanie „trendu“ správania v skupinách čmeliakov. Podobá sa to tomu, čo bolo pozorované u primátov a vtákov,“ povedala.

Bridgesová tvrdí, že správanie sociálneho hmyzu, ako sú aj čmeliaky, je „jedna z najzložitejších (vecí) na planéte“.

V ďalších experimentoch tohto výskumu, kde boli „modrí“ aj „červení“ školitelia vypustení do rovnakých skupín, sa „pozorovatelia“ najprv naučili používať obe metódy. Nakoniec sa však presadilo jediné riešenie, ktoré potom v tejto kolónii dominovalo. Štúdia teda poukázala na to, že aj v populácii hmyzu sa môže objaviť behaviorálny trend.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Poštípal vás hmyz? Úľavu prinesú aj veci, ktoré nájdete v domácnosti

Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame