Vaše dieťa chystá svadbu: Na čo všetko by ste sa mali pripraviť?

Svadobný pár

thinkstockphotos.com

Svadba je nepochybne významným životným krokom nie len pre samotných budúcich manželov, ale i pre ich rodičov. Nielenže chcú, aby bol svadobný deň ich dieťaťa dokonalý, rovnako v ich živote nastávajú zmeny, s ktorými sa treba vyrovnať.

V každom prípade sa ale na ne treba pripraviť. Predídete tak zbytočným stresom, pocitu menejcennosti a ľahšie prejdete fázou, kedy sa stávate skôr poradným orgánom ako rozhodujúcim faktorom.

Ach, tie peniaze…

Svadba nie je lacnou záležitosťou, ale všetko je o dohode. Na začiatku je vhodné porozprávať sa so snúbencami a ujasniť si, či výdavky hradíte v plnej výške vy ako rodičia, alebo či môžete prispieť len istou sumou. Pravidlo, že svadbu platia rodičia novomanželky, už neplatí. Naopak, zväčša sa obaja budúci svatkovci podieľajú na financiách porovnateľnou sumou.  Platí pritom nepísané pravidlo, že koľko do svadby investujete, toľko sa v podobe finančných či iných darov vráti. Nemusíte sa preto obávať, že vás svadba vašej dcéry či syna finančne zruinuje. Faktom však je, že tieto peniaze zväčša ostávajú mladomanželom, ak by ste sa chceli dohodnúť inak, nezabudnite im o tom vopred povedať.


Mohlo by vás zaujať: Mladí sa chcú brať: Ale kto to celé zaplatí?


A čo svadobné dary?

V tomto prípade je podstatné, či snúbenci žijú spolu v už zariadenej domácnosti, alebo ich budovanie nového domova ešte len čaká. Otázka darov by mohla byť súčasťou rozhovoru o financiách. Čo sa týka vás ako rodičov, ak deti odmietnu financovanie svadby, môžete im prispieť na spoločný život o niečo väčším darom. Ak však míňate stovky či tisícky eur na jej organizovanie, rozhodne nie ste povinní deťom darovať ešte dovolenku v hodnote dvoch mesačných platov.

V každom prípade skúste povyzvedať, čo by vašim deťom viac vyhovovalo. Niektoré páry uprednostňujú skôr finančné dary a potrebné veci si neskôr kúpia na základe vlastného vkusu. Ak preferujú vecné dary, skúste im navrhnúť, aby spísali zoznam vecí, ktoré by sa im hodili. Ten môžete potom konzultovať s pozvanými hosťami a dohodnúť sa, kto chce darovať ten-ktorý dar. Vyhnete sa nepríjemnostiam v podobe zdvojených darov a tiež zdĺhavému premýšľaniu nad vhodným darčekom.

Buďte pripravení na všetko

Ak existuje jediný deň v roku, ktorý by si zaslúžil viac než 24 hodín, tak je to práve deň pred svadbou. V tento deň by ste mali byť budúcim novomanželom k dispozícii a tak si všetko ohľadne svojej vlastnej prípravy naplánujte vopred – vrátane prípravy oblečenia, topánok, doplnkov, kaderníčky a podobne. Akokoľvek sa však budete snažiť plánovať čas, zariaďovať veci týždeň dopredu, písať si poznámky, aby ste na nič nezabudli, pripravte sa aj na pravý a nefalšovaný chaos. Snažte sa budúcim mladomanželom tento deň uľahčiť, buďte pripravení pomôcť im, zariadiť namiesto nich dovoz zákuskov či kúpu chýbajúcich dekorácii a nerozčuľujte sa, ak pod stresom neuvažujú práve racionálne. Snaha presadiť váš názor za každú cenu vedie k hádkam a to skutočne nie je to, na čo chcete spomínať. Koniec koncov, je to ich svadba, nie vaša.


Mohlo by vás zaujať: Na manželstvo alebo skôr na flirt? Tvár napovie, na čo je ktorá žena súca


 

Aj vy ste hostiteľmi

Predsvadobný deň ste napokon prežili a nastal deň D. Svadobných tradícii a povinností je neúrekom, zvládnuť všetky v priebehu tých pár hodín, ktoré aj tak ubehnú ani sa nenazdáte, je ťažké. Omnoho náročnejšie pre mladomanželov je ale venovať sa dostatočne všetkým hosťom a gratulantom a myslieť zároveň na ostatné detaily. V tejto chvíli preberáte zodpovednosť ako rodičia mladomanželov práve vy. Stávate sa spoluhostiteľmi a o organizáciu priebehu by ste sa mali postarať namiesto mladomanželov. Kým sa teda nevesta so ženíchom venujú gratulantom, vy sa venujte ostatným hosťom, zabezpečte, aby mali dostatok občerstvenia a aby znudene nesedeli niekde v kúte.

Vyleteli z hniezda…

Pokiaľ váš potomok nežil už pred svadbou s partnerom v samostatnej domácnosti, tak rovnako ako v ich, tak aj vo vašom živote nastávajú po svadbe veľké zmeny. Odteraz už zrejme nebudete vedieť o každom kroku vášho dieťaťa a možno sa vás ani nebude pýtať na váš názor pri každom rozhodovaní. To ale nie je dôvod na paniku a rovnako to ani neznamená, že prestávate byť jedným z najdôležitejších ľudí v jeho živote. Odteraz však musíte vnímať vaše dieťa ako definitívne samostatného človeka, nechať mu dostatok priestoru a zároveň mu byť na blízku práve vtedy, keď to najviac potrebuje. Nesnažte sa mu nanútiť svoje myšlienky pri každej príležitosti. Ak sa sťažuje na partnera, vypočujte ho, ale radšej mu poskytnite aj iný pohľad na vec. Nebuďte tou svokrou či svokrom, o ktorých kolujú vtipy.


Máte vlastné skúsenosti so zariaďovaním svadby? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame