Túžite po krajšom príbytku? Interiér môžete rekonštruovať aj v zime

Byt

flickr.com

Hoci stavebná sezóna vrcholí v letnom období, niektorým stavebným úpravám zima nevadí. Ak sa niekto chystá zobytňovať podkrovie, stavať interiérové priečky či stropné podhľady alebo rekonštruovať bytové jadro, môže sa do toho pustiť aj pred Vianocami. Jedná sa totiž o stavebné úpravy pomocou suchého procesu. Pri týchto konštrukciách nie sú používané chemické väzby, ako pri malte a murive. Spájanie stavebných prvkov sa vykonáva mechanicky. Najčastejšie sa využívajú sadrokartónové a sadrovláknité dosky, profily a moduly.

Maľovaniu stien sa v zime tiež netreba vyhýbať. V zime má vzduch nižšiu vlhkosť, preto pri dobrom vykurovaní a vetraní farba uschne rýchlejšie ako v lete a kvalitu náteru to neovplyvní. Pri použití sadrokartónových podhľadov, priečok či predsadených priečok stierkovanie nie je nutné.


Mohlo by vás zaujímať: Cíťte sa vo svojom príbytku ako doma: Tu sú tipy na zútulnenie interiéru!


Izolačná vrstva ušetrí peniaze

Do obývačky či kuchyne možno v tomto období montovať stropné podhľady, ktoré schovajú aj technické rozvody. Závesný systém, na ktorý sa profily podhľadov inštalujú, dokáže pod stropom vytvoriť dutinu tri cm až niekoľko metrov. Strop s rozdielnou výškou umožňuje vytvoriť optické rozdelenie miestnosti, celoplošné zníženie stropu zas môže ušetriť na energii potrebnej na vykúrenie.

K šetreniu prispieva aj izolačná vrstva. „Ideálnym materiálom sú izolácie zo sklenej minerálnej vlny, ktoré sa prispôsobujú nerovnostiam v dutinách. Ušetria tak teplo, ktoré môže unikať cez strop,“ priblížil Miroslav Zliechovec zo spoločnosti Knauf Insulation.


Mohlo by vás zaujímať: Nenápadné klenoty interiéru: Aj kľučky a úchytky môžu pôsobiť štýlovo!


Rekonštrukcia jadra

Na optické oddelenie interiéru sa využívajú najmä sadrokartónové priečky a polopriečky. Ľahké priečky sú obľúbené aj pri rekonštrukciách bytového jadra. Pri správnom nastavení profilov možno zavesiť na sadrokartónovú stenu záchodovú misu i umývadlo. Dôležité je aj riešenie technickej šachty. Mala by byť zvukovo izolovaná zo všetkých strán susediacich s obytnými miestnosťami. „Ideálnou kombináciou pre zvukovú izoláciu je spojenie ekologickej minerálnej vlny so sadrokartónom. Takáto izolácia je omnoho účinnejšia ako vymurovanie priečky z pórobetónových tvárnic,“ skonštatoval Zliechovec.


Rekonštruujete interiér vášho príbytku počas zimného obdobia? Podeľte sa o svoje skúsenosti a názory s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: flickr.com, flickr.com, TASR
Odporúčame