Trávite svoj čas na sociálnych sieťach? Spoznajte tienisté stránky internetu

Muž s mobilom

Sociálne siete vplývajú na náš úsudok a môžu mať vplyv aj na naše zdravie (Zdroj: GettyImages)

Viete si predstaviť, že by ste čo i len jeden deň nenavštívili sociálne siete? Neuvidíte nové fotky, príspevky ani komentáre svojich známych, na komunikáciu vám zostanú ľudia, s ktorými žijete. V dnešnej dobe sa sociálne siete stali bežnou súčasťou každodenných životov. Dokážu vplývať na rôzne zákutia psychiky, a to nie vždy v dobrom slova zmysle. Čo číha na internete aj na vás?

Porovnávanie

Porovnávanie sa s ľuďmi na sociálnych sieťach má nepriaznivé účinky na naše sebavedomie. Ľudia na svojich profiloch prirodzene ukazujú iba pekné veci a sami seba v dobrom svetle. Môžete pociťovať závisť, hnev, frustráciu a čoraz menšiu spokojnosť s vlastným životom. Neustále sa vystavovanie dokonalým a lepším obrazom neprospieva psychickému nastaveniu.

Tom Kersting, psychoterapeut a autor knihy Odpojení, má v tejto veci jasný názor: „Riešením je odolať pokušeniu sledovať život všetkých ostatných. Sústreďte sa iba na svoj vlastný život, kam smerujete, za čo ste vďační a čo chcete na tomto svete dosiahnuť. Potom choďte von, začnite na tom pracovať a prestaňte strácať čas porovnávaním.”


Mohlo by vás zaujať: Máte problémy so spánkom? Možno robíte túto chybu!


Problémy so spánkom

Čo robíte pár minút pred spánkom? Ak je vašou podvečernou rutinou kontrolovanie všetkých sociálnych sietí, tak ste si dopriali dávku svetla, ktorá narušila váš prirodzený biorytmus v nočnej hodine. Svetlo, ktoré telefón vyžaruje, bráni uvoľňovaniu melatonínu. Ide o hormón, ktorý je nevyhnutný pre zaspávanie a zdravý spánok.

Myslite na to, že dlhodobý nedostatok spánku alebo jeho zhoršená kvalita môžu zapríčiniť vysoký krvný tlak, obezitu aj vážne depresie. Ak sa neviete tohto zlozvyku zbaviť, dajte telefón na nabíjačku ďalej od postele. Aspoň tak máte istotu, že nezaspíte s telefónom v ruke.

Falošné priateľstvá

Desiatky známych aj menej známych virtuálnych priateľov vytvára ilúziu, že sme obklopení ľuďmi, ktorí nám rozumejú a sú tu pre nás stále. Je to jednoduché, stačí iba otvoriť aplikáciu a napísať. Reálne pocity však môžu byť úplne odlišné. Už sa vám stalo, že ste reagovali veselými smajlíkmi, no pritom ste sa na displej pozerali zachmúrene? Sociálne siete sú síce výborným spôsobom na udržiavanie medziľudských kontaktov, no netreba zabúdať na reálne stretnutia, kde máte možnosť zdravo a okamžite prejavovať svoje emócie.


Mohlo by vás zaujať: Sociálne siete môžu byť nebezpečné: Tieto pravidlá by ste mali dodržiavať


Zabijak času

Je najvyšší čas dokončiť prácu, no medzitým ste navštívili Facebook, odpísali na osobné e-maily a urobili online nákup? Aj keď sa schopnosť zvládať viac úloh považuje na pracovisku za vítanú, tento multitasking delí vašu pozornosť na drobné. Sociálne siete sú natoľko lákavé, že si ukradnú práve tú časť pozornosti, ktorú potrebujete na rýchle riešenie úloh. Klesá sústredenosť, výkonnosť a je možné, že už ste museli čeliť aj kritike od nadriadeného. Účinnou pomôckou je vypnúť všetky notifikácie, ktoré by v danej chvíli nepotrebujete.

Strata zdravého úsudku

Influencer je človek, ktorého činy sleduje množstvo ľudí. Prezentuje sa životným štýlom, názormi, ale aj prostredníctvom produktov, ktoré používa. V niektorých prípadoch však ide o platené propagácie. Hoci sa zdá, že tento pojem sa týka iba mladej generácie, podobný vplyv na vás môže mať vaša obľúbená speváčka, moderátorka, či inak verejne známa osoba.

Používa nový krém na vrásky? Kúpila si zaujímavú kulmu na vlasy? Vyskúšala na vlastnej koži estetické vylepšenie? Pomerne ľahko dokážeme sami seba presvedčiť, že danú vec potrebujeme. Naviac, aj samotné sociálne siete manipulujú s našimi záujmami formou reklám. Stačí, ak ste si nejaký produkt vyhľadali, v nasledujúcich dňoch sa súvisiacim reklamám nevyhnete.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame