Máte problémy so spánkom? Možno robíte túto chybu!

Ležanie v posteli

thinkstockphotos.com

Pred spaním ešte v posteli naposledy skontrolovať maily či sociálne siete – taký zvyk si v súčasnosti osvojilo veľa ľudí. Podľa vedcov však nie je pre naše telo práve ideálny. Modré svetlo mobilu má totiž negatívny vplyv na spánok.

Zlý spánok je pritom spojený so zvýšeným rizikom mnohých zdravotných problémov, od obezity po mozgovú mŕtvicu. Preto sú vedci presvedčení, že vplyv inteligentných telefónov na dĺžku a kvalitu spánku si zaslúži ďalší a podrobnejší výskum.

Vedci sa zhodujú

,,Čím viac času strávite pozeraním na displej, tým horšia je kvalita spánku,upozornil Gregory Marcus, ktorý sa spolupodieľal na výskume, ktorý vykonala Kalifornská univerzita v San Franciscu. Táto štúdia je ďalším kamienkom do mozaiky dôkazov, ktoré naznačujú, že elektronické zariadenia môžu stáť v ceste nášmu zaspávaniu. ,,Myslím, že teraz už existuje dosť údajov, ktoré dokazujú, že používať tieto elektronické zariadenia v noci je problém,povedal britský odborník na spánkovú vedu Simon Archer.


Mohlo by vás zaujímať: Mobilné telefóny všade okolo nás: Naozaj zapríčiňujú vznik rakoviny?


Mobil je nepriateľ melatonínu

,,Hladina melatonínu začína stúpať niekoľko hodín pred príchodom spánku a je vlastne signálom vášmu telu, aby sa pripravilo na spánok,“ vysvetľuje Archer. ,,Veľa týchto zariadení vyžaruje dosť modrého svetla, ktoré je obzvlášť problematické, pretože potláča hormón melatonín. Modré svetlo má pritom na mozog taký účinok, ktorý zodpovedá varovnému signálu. Svoju úlohu teda môže zohrávať aj prílišné zahltenie mozgu obsahom sociálnych sietí, internetových stránok či emailov.


Mohlo by vás zaujímať: 9 znakov, ktoré vám potvrdia, že ste závislý na sociálnych sieťach


Štúdia vznikla pomocou aplikácie

Štúdia vychádzala z dotazníkov a prieskumov stoviek dobrovoľníkov, ktorí si zároveň stiahli aplikáciu, ktorá neustále a automaticky zhromažďovala dáta o počte hodín, počas ktorých bol displej telefónu aktívny. Do analýzy boli zahrnutí účastníci, ktorí aplikáciu používali najmenej 30 dní.

Porovnaním získaných údajov štúdia zistila, že dlhšia doba užívania telefónu bola spojená s nižším počtom hodín strávených spánkom a kratšou dobou strávenou v posteli spaním.


Využívate mobil tesne pred spaním? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, ČTK, The Guardian
Odporúčame