Dýchajte zdravo: Udržte pľúca silné a v dobrej kondícii

Žena

thinkstockphotos.com

Vedeli ste, že zdravý človek sa denne nadýchne 25 000 krát? Niet divu, že kondícia pľúc je pre telo a jeho celkový stav veľmi dôležitá. Ako si ich zachovať v čo najlepšej forme, aby vám dobre slúžili po celý život?

Pľúca sú dôležitým respiračným orgánom, ktorého hlavnou funkciou je transport kyslíka z atmosféry do krvného obehu a k uvoľneniu oxidu uhličitého z krvného riečiska do atmosféry. Všetky bunky v tele totiž na svoj rast a správne fungovanie potrebujú kyslík.

Telo má vytvorený prirodzený obranný systém určený na ochranu tohto orgánu. Určité množstvo škodlivých látok však môže napriek nemu poškodiť dýchacie cesty a ohroziť schopnosť pľúc pracovať správne, čo môže viesť k ich ochoreniu.

Medzi pľúcne ochorenia patrí astma, chronická obštrukčná choroba pľúc, bronchitída, pneumónia, emfyzém, tuberkulóza, rakovina pľúc a syndróm akútnej respiračnej tiesne. Pri ťažkostiach s dýchaním pri nich v najhoršom prípade môže dôjsť až k respiračnému zlyhaniu. Existuje však veľa vecí, ktoré môžeme urobiť, aby naše pľúca fungovali tak, ako majú.


Mohlo by vás zaujať: Vyrážky, prasknuté žilky či vrásky na tvári: Čo všetko hovoria o vašom zdraví?


Cigaretám dajte navždy zbohom

Ľahšie je problémom predchádzať, než ich riešiť a tak to je i s fajčením. Lepšie je nikdy nezačať, no ak už fajčiarom predsa len ste, v mene zlepšenia stavu vašich pľúc je načase skončiť.  Cigaretový dym totiž obsahuje množstvo škodlivých chemikálií, z ktorých niektoré spôsobujú zdravotné problémy. V skutočnosti je práve fajčenie najčastejším menovateľom väčšiny prípadov rakoviny pľúc. Cigaretový dym zužuje dýchacie cesty, čo spôsobuje, že dýchanie sa stáva pre človeka ťažším. Tak môže vznikúť chronický zápal alebo dokonca opuch v pľúcach. Dym časom postupne ničí pľúcne tkanivo, čo zvyšuje riziko vzniku rakoviny pľúc.

Nebuďte pasívnym fajčiarom

Ani nefajčiari nie sú celkom chránení pred dýchacími ťažkosťami. Ako pasívny fajčiar, teda pokiaľ sa často nachádzate v blízkosti aktívneho fajčiara, sa totiž tiež vystavujete riziku vdychovania množstva toxických látok. Dôležité je zdržiavať sa striktne len v priestoroch, kde je fajčenie zakázané alebo inak obmedzené.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Nevystavujte svoj organizmus znečisťujúcim látkam

Okrem cigaretovému dymu sú v ovzduší prítomné aj iné znečisťujúce látky, ktoré predstavujú hrozbu nielen pre pľúca, ale i celkové zdravie. Dokonca aj syntetické vonné látky používané v bežných pracích prostriedkoch či osviežovačoch vzduchu vypúšťajú toxické chemikálie. Pokiaľ je to len trochu možné, vyhýbajte sa vysoko znečisteným a industrializovaným oblastiam. Aj vy sa pokúste prispieť svojou troškou k vytváraniu čistejšieho životného prostredia. Napríklad, ak je to možné, vymeňte auto za bicykel alebo pešiu chôdzu. Pri prestavbe vášho obydlia, či stavbe nového domu používajte ekologicky prijateľné možnosti ako je nábytok, ktorý bol vyrobený bez použitia formaldehydu, linoleum namiesto vinylovej podlahy alebo farby bez či s nízkym obsahom prchavých organických zlúčenín.

Vytvorte si doma prírodnú čističku vzduchu

V osemdesiatych rokoch v štúdii iniciovanou NASA vedci zistili, že už niekoľko izbových rastlín môže pôsobiť ako prírodná čistička vzduchu. Dôvodom je ich schopnosť filtrovať prchavé organické zlúčeniny vrátane formaldehydu, benzénu a trichlóretylénu. Aby ste si takúto čističku zriadili, na 30 štvorcových metrov obytného priestoru by ste mali mať aspoň 2 izbové rastliny. Zaobstarajte si napríklad papraď, zelenec chochlatý, lopatkovec, bambusovú palmu, aloe vera či dračinec pruhovaný.  Uistite sa však, že listy kvetov nepokrýva vrstva prachu.


Mohlo by vás zaujať: Vyrážky, opuchy či tmavšie škvrny: Čo o vašom zdraví prezradí pohľad do zrkadla?


Staňte sa hudobníkom

Spojíte tak príjemné s užitočným, pretože hra na dychové nástroje poskytuje vašim pľúcam pravidelný tréning, čím zlepšujete ich kapacitu. Môžete si vybrať hociktorý s obľúbeným dýchacích nástrojov ako sú flauta, hoboj, tuba, saxofón, klarinet či fúkacia harmonika. Rovnako tak spev prostredníctvom bránice udržuje pľúca v lepšej kondícií. Ak na hudbu a spev nemáte čas, alebo vaše okolie nenachádza pochopenie pre vaše dychové cvičenia, môžete precvičovať pľúca aj prostredníctvom nafukovania balónov.

Dodržujte pravidlá správnej životosprávy

Pokiaľ ide o váš jedálniček, zahrnúť by ste mali potraviny s detoxikačným a antioxidačným účinkom, teda cesnak, cibuľu, kajenské korenie, zázvor, oregano, kurkumu, granátové jablká, jablká, grapefruit, zelený čaj, mätu piepornú. Rovnako pomôžu potraviny bohaté na bielkoviny: mlieko, syry, ryby, orechy a hydina vo vašej strave prispievajú k udržaniu kondície dýchacích svalov.

Pravidelným cvičením zasa zabezpečíte, že vaše pľúca, srdce a svaly budú dobre zásobované kyslíkom. Skúste aeróbne cvičenie ako je rýchla chôdza, jazda na bicykli či tanec niekoľkokrát do týždňa. Vyhýbajte sa však športovaniu v zónach s rušnou premávkou, radšej si zabehajte v prírode.

Napokon nezabúdajte dodržiavať hygienu. Nielen ľudia náchylnejší na infekcie pľúc, ktoré môžu viesť k dýchacím ťažkostiam, musia dodržiavať zásady správnej hygieny. Tá totiž pomáha predchádzať aj bežným infekčným respiračným ochoreniam ako je prechladnutie a chrípka. Ruky si umývajte aj mydlom, pri kašľaní a kýchaní si ústa a nos vždy zakryte vreckovkou a vyhýbajte sa preplneným priestorom a miestnostiam.


Darí sa vám udržiavať vaše plúca v dobrej kondícii? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame