Obdobie chrípok sa blíži, dodajte telu vitamín C: Kde ho nájdete najviac?

Ovocie

freedigitalphotos.net

Je tu jeseň, jedno z najrizikovejších období v roku. Vlhké, studené a sychravé počasie mnohým vystaví miestenku do postele. Chrípky, virózy a riziko prechladnutia je mimoriadne vysoké a nie je nič lepšie ako prevencia. Jednou z možností je zvýšiť príjem vitamínu C. Na jeho dostatočný prísun nie je nič lepšie ako ovocie a zelenina.

Vitamín C, jedinečný poklad

Ľudské telo si samo vyrába veľké množstvo vitamínov a živín potrebných pre život. Vitamín C je však iný. Naše telo si ho vyrobiť nevie, preto ho musíme do neho dostať inými cestami. Vyrábajú si ho takmer všetky živé organizmy, tento genetický deficit si však vieme dobre kompenzovať. Po prvýkrát sa ho podarilo vytvoriť syntetickou cestou až v roku 1937.

Niektorí známi vedci, napríklad Linus Pauling, držiteľ Nobelovej ceny za chémiu, kládol účinkom vitamínu obrovský význam. Tvrdil, že vitamín C dokáže vyliečiť úplne všetko: od nachladnutia až po rakovinu. Svoje presvedčenie demonštroval nadmernou konzumáciu tohto vitamínu. EÚ odporúča ako dennú dávku 60 mg, bežné tablety vitamínu C v obchode obsahujú 250 mg no Pauling denne prijímal až 12 000 mg. Keď sa necítil najlepšie, zvýšil si denný príjem až na 40 000 mg.


Mohlo by vás zaujať: Nedajte vírusom šancu: Skúste tie najlepšie čaje proti prechladnutiu!


Ktoré ovocie si dopriať?

Určite ste svojim deťom prikazovali jesť čo najviac ovocia, aby boli zdravé a mali dostatok vitamínu C. Dôležité je jesť ovocie aj zeleninu za čerstva – vtedy je obsah vitamínu C najvyšší. Len krátkym varením (5 min) sa jeho obsah redukuje približne na polovicu.

U nás patria medzi najbežnejšie ovocie jablká a hrušky, ktoré sa nevyznačujú práve najvyšším obsahom tohto vitamínu. Majú v sebe väčšinou len 5-10 mg na 100 g. Podobne sú na tom aj marhule a broskyne.

Pre vyšší príjem budete musieť siahnuť inde. Lepšie sú na tom maliny s 20 – 30 mg, egreše 25 – 35 mg a veľmi dobrým ovocím sú jahody. Tie obsahujú 60 – 70 mg na 100 g.

Najznámejšími v súvislosti s vitamínom C sú určite citrusové plody. Obsahujú dostatok vitamínu C, no napríklad na také jahody nemajú. Madarínka má v priemere 30 – 40 mg, pomaranč s citrónom 40 – 55 mg a podobne je na tom aj grapefruit.


Mohlo by vás zaujať: Proti chrípke a nachladnutiu pomôže príroda: Využite silu týchto korenín!


Šípky sú slovenskou jednotkou

Chcete skutočné vitamínové „bomby“? Medzi ne smelo zaradíme kiwi, ktoré má 70 – 150 mg v 100 g. Pokiaľ máte prístup k čiernym ríbezliam, určite si ich doprajte. V 100 gramovej dávke dostanete do tela 170 – 180 mg vitamínu C. Obrovské čísla, však? Napriek tomu tu máme jedného rekordéra, ktorý hravo nechá všetkých konkurentov za sebou. Hovoríme o šípkach. Tie ukrývajú až neuveriteľných 800 – 1 200 mg v 100 g váhy. Takže odteraz ku večernému posedeniu s priateľmi jedine so šálkou šípkového čaju. Ideálne však nie z úplne vriacej vody, teplo totiž znižuje obsah vitamínu C. 

A čo zelenina?

Aj ríša zeleniny ukrýva mnohé prírodné poklady. Zemiaky máte na tanieri určite veľmi často. Už aj tie v sebe ukrývajú pomerne dosť vitamínu C, 15 – 25 mg v 100 gramovej porcii. K ďalším druhom zeleniny vyskytujúcich sa bežne na našich tanieroch patrí hlávková kapusta, ktorá má v priemere 35 – 55 mg. Kyslá kapusta výrazne stráca obsah vitamínu C a ak môžete, konzumujte ju radšej surovú. Bohatý na vitamín C je aj petržlen, v ktorom nájdete 35 – 40 mg, ten však sotva budete jesť surový. Preto si radšej doprajte paradajky 20 – 50 mg, alebo karfiol 40 – 75 mg, ktorý sa síce u nás jedáva tepelne upravený, no v zahraničí je bežné aj použitie surového – napríklad do šalátov.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Zeleninový poklad číso jedna je paprika

Rovnako ako pri ovocí, aj tu vyhlasujeme kategóriu zeleninových „bômb“. Medzi ne patrí brokolica so 110 – 120 mg alebo petržlenová vňať so 100 – 170 mg. Ale jasným víťazom je pre nás paprika. Nielen kvôli svojej dostupnosti a častému výskytu, ale aj pre obsah vitamínu C. 100 gramov papriky v sebe ukrýva až 80 – 200 mg vzácnej látky.

Hlavne surové a čerstvé…

…také by mali byť uvedené plodiny. Vtedy majú najvyšší obsah vitamínu C, ktorý sa z nich varením či inými úpravami takmer celkom vytratí. Iste je dobré, ak svoje jedlá ozvláštnite varenou zeleninou, no aspoň v jesennom období si doprajte aj surový zeleninový šalát. Rovnako sa pokúste vyvarovať mrazeniu zeleniny a ovocia. V takýchto potravinách je znova o čosi menej vitamínu C. Každopádne nezabúdajte na svoje zdravie a nespoliehajte sa len na farmaceutické výrobky. Sama príroda ukrýva zásob viac než dosť, stačí si ich len vziať.


Snažíte sa v jesennom období príjmať viac ovocia a zeleniny? Ktoré druhy preferujete? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: freedigitalphotos.net, David, freedigitalphotos.net
Odporúčame