Angínu netreba podceňovať: Úľavu od príznakov prinesie aj mrazená pochúťka

žena má horúčku

Angínu sprevádzajú rôzne nepríjemné príznaky (Zdroj: Freepik/user15145147)

Angína dokáže potrápiť pacientov najmä v chladnom období. Hoci postihuje všetky vekové kategórie, najčastejšie sa vyskytuje u malých a dospievajúcich detí. Farmaceutka Jana Dubajová poskytla rady, ako sa tohto ochorenia zbaviť čo najrýchlejšie. Zároveň vysvetlila, kedy je nevyhnutné navštíviť lekára.

U detí má horší priebeh

Angína je zápalové ochorenie lymfatického tkaniva hltana. Postihuje hlavne podnebné mandle, nosohltanovú a jazykovú mandľu. Prenáša sa kvapôčkovou infekciou (kašeľ, kýchanie chorých ľudí), pričom inkubačná doba je väčšinou 1 až tri dni. Medzi jej typické príznaky patria bolesť hrdla, začervenanie a opuch mandlí, ťažkosti a bolesť pri prehĺtaní, horúčka, povlak na mandliach, opuch a bolestivosť uzlín a krku bolesti uší a hlavy, zápach z úst, strata chuti do jedla a únava.

U detí spôsobuje angína zúženie priestoru v hrdle. Dýchať preto musia ústami a často začnú chrápať. „Ochorenie väčšinou začína horúčkou a vracaním, prehlbuje sa dehydratácia organizmu, sucho v hrdle dráždi na kašeľ. Deti sú mrzuté, nespokojné a plačlivé. Vysoké horúčky s triaškou spôsobujú nadmerné potenie, slabosť a únavu,“ opisuje odborníčka. Dodala, že u dospelých má angína miernejšie prejavy, celkové príznaky sú menej výrazné, a môže prebiehať bez teploty. Lokálne príznaky bývajú rovnaké ako u detí.

Domáca liečba

Počas domácej liečby by ste mali dbať na dostatočný príjem tekutín – odporúča sa až 2,5 litra denne. Ďalej je potrebné zvlhčovanie vzduchu a veľa oddychu. „V prípade vírusového pôvodu si vystačíme so symptomatickou liečbou, čiže nasadiť zvýšený prísun vitamínu C, pastilky a kloktadlá na dezinfekciu hrdla a ústnej dutiny, antipyretiká (lieky znižujúce teplotu) a analgetiká (lieky proti bolesti). Pri vysokých teplotách sa odporúčajú vlažné sprchy,“ pokračuje Jana Dubajová z lekárne Dr. Max.

Vhodné je tiež vylúčiť zo stravy mliečne bielkoviny, nakoľko podporujú tvorbu hlienu a hnisu. Chorá osoba by mala konzumovať najmä kašovitú stravu, ktorá nespôsobuje bolesť pri prehĺtaní. Prírodná lekáreň ponúka úľavu v podobe odvarov zo šalvie, tymianu a harmančeka.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Potrebujete sa rýchlo postaviť na nohy? Tieto overené rady vás zbavia nádchy aj bolesti v hrdle

Mrazená pochúťka poskytne úľavu

Vedeli ste, že na liečbu angíny môže pomôcť zmrzlina? Farmaceutka ozrejmila, že cmúľanie ľadu alebo lízanie zmrzliny (odporúčajú sa ovocné drene, nie smotanové druhy) má chladivý efekt na zapálené tkanivá. Zmierni opuch v hrdle a tiež bolestivé signály vysielané nervovými zakončeniami. Efekt síce pomôže len na krátko, no určite nie je na škodu ho vyskúšať.

Ďalej sa odporúča aj tzv. Priessnitzov obklad. Stačí si okolo krku obtočiť mokrý studený uterák, ktorý obalíte suchým. Použiť môžete aj obklad z ovsa alebo ovsených vločiek, ktorý nahrejete a trochu navlhčíte. Suroviny zabaľte do vreckovky a priložte na boľavé miesta.

Teplé nápoje by v správnej liečbe nemali chýbať. Podporujú totiž vylučovanie slín a tým zvlhčujú hrdlo. Najlepšie budú teplé bylinkové čaje ako lipový či šalviový, no aj ovocné šťavy. Okrem toho zvyšujú aj hladiny chemických látok, ktoré pôsobia utlmujúco na oblasti bolesti v mozgu.

Kedy navštíviť lekára?

Ochorenie často odznie bez väčších komplikácií, no netreba ho podceňovať. Ambulanciu lekára by ste mali navštíviť v týchto prípadoch:

  • Ak horúčka (nad 38 °C) už tretí deň neklesá alebo máte horúčku cez 39,5 °C počas 24 hod. a neklesá ani po podaní liekov;
  • Pokiaľ vám výrazná bolesť v hrdle spôsobuje napríklad problémy s rozprávaním, prehĺtaním alebo otvorením úst;
  • Ak sa vám ťažko dýcha či máte stuhnutý krk;
  • Keď spozorujete krv v slinách alebo v hliene;
  • V prípade, že trpíte často sa opakujúcimi bolesťami v hrdle.

Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame