Sociálne siete môžu byť nebezpečné: Tieto pravidlá by ste mali dodržiavať

Notebook

gettyimages

Možno to poznáte aj vy: Uvaríte si kávu, konečne si vyložíte nohy a pozriete sa, čo je nové na internete. A k virtuálnemu priestoru patrí aj pravidelné sledovanie nových príspevkov na sociálnej sieti.

Možno to poznáte aj vy: Uvaríte si kávu, konečne si vyložíte nohy a pozriete sa, čo je nové na internete. A k virtuálnemu priestoru patrí aj pravidelné sledovanie nových príspevkov na sociálnej sieti.

Všetci ich s obľubou používame a vďaka nim môžeme byť v kontakte aj s ľuďmi, ktorí sú od nás vzdialení stovky či tisíce kilometrov. Pravdepodobne sa radi delíte s tým, čo máte nové, zdieľanie príspevkov na sociálnych sieťach má však svoje pravidlá. Ak ich nedodržíme, nechtiac môžeme odhaliť svoje súkromie aj osobám, s ktorými by sme v reálnom živote nechceli mať nič spoločné. Predstavujeme vám hlavné riziká, na ktoré by mal myslieť každý užívateľ.

1. Ukazovanie fotografií svojich milovaných

Každá mama či stará mama sa rada pochváli svojimi deťmi alebo vnúčatami. Je to prirodzené. Naša rodina nám robí najväčšiu radosť. Fotky detí by sme však nemali zverejňovať bez súhlasu ich rodičov. A to najmä ak všetky príspevky zdieľame verejne. Inak sa fotografia vašej rozkošnej vnučky či vnúčika môže dostať k človeku, ktorý nemá dobré úmysly. Tak sa môže ľahko dozvedieť ako vyzerá, kde chodí do školy a aké má záľuby. Ak nastane najhorší scenár, takéto informácie môže zneužiť. Deti sú zraniteľné a v rizikových situáciách bezmocné. Opatrnosti nikdy nie je dosť, preto by sme na ňu mali myslieť.


Mohlo by vás zaujať: Bezpečnosť na internete je vo vašich rukách: Poradíme, ako na ňu


2. Potvrdzovanie (ne)priateľov

Ak vám niekto neznámy pošle žiadosť o priateľstvo, vašou povinnosťou nie je ho automaticky potvrdiť. Nikdy neviete, kto sa skrýva za neznámou prezývkou a ničhovoriacou fotografiou. V anonymnom svete virtuálneho priestoru môžete stretnúť rôzne indivíduá. Ak ste bez partnera, možno narazíte na Dona Juana či krásnu nápadníčku, ktorá vám bude vyznávať lásku. Aj v takýchto momentoch by sme mali byť obozretní. Väčšinu takýto muži a ženy hrajú na viacero strán a ich cieľ je jediný – vymámiť z vás peniaze. Okrem toho neznámy človek uvidí vaše súkromie ako na tanieri. A to nemusí byť dvakrát príjemné.

3. Hnev a zdieľanie emócií

Niekedy sa stane, že nás niekto vytočí a my potrebujeme „vypustiť paru“. Dať von všetky svoje negatívne emócie v príspevku na sociálnej sieti nemusí byť to najšťastnejšie riešenie. Pamätajte: Všetko, čo napíšete a zverejníte na internete, ostane v kybernetickom priestore a nikdy odtiaľ nezmizne. Preto komunikujte s rešpektom a neperte špinavú bielizeň online. O tom, že ste sa pohádali s partnerom, predsa nemusí vedieť celý svet.


Mohlo by vás zaujať: Profil na Facebooku nie je len zábavka pre tínedžerov: Máte ho tiež?


4. Značenie polohy a lokalizovanie

Nech už ste sa vybrali na dovolenku do Turecka alebo „len“ do Štúrova, nezverejňujte to na Facebooku. Táto sieť, podobne ako aj ostatné, prináša možnosť označiť miesto, kde sa práve nachádzate, alebo kde bola fotka urobená. Podrobná informácia o polohe však môže byť lákavá pre potenciálnych zlodejov. Čím menej informácií zverejňujete, tým vyššia je vaša virtuálna, ale aj reálna bezpečnosť.

5. Neustále zverejňovanie príspevkov

Je fajn, ak chceme zostať v živom kontakte s priateľmi, ktorých máme na internete. Ak však budeme denne uverejňovať desiatky príspevkov a zdieľať všetko, na čo klikneme, naši virtuálni priatelia to budú vnímať ako spam a je len otázkou času, kedy nás prestanú sledovať. Málokto je naozaj zvedavý na našu každú myšlienku či krok. Zaostrite aj na trápne momen(t)ky – fotografie, ktoré vznikli pod vplyvom alkoholu, rôznych oslavách, stretávkach a podobne. Za tie by ste zrejme v skutočnom svete dostali skôr palec dole, než hore. Vulgarizmy sú taktiež tabu, ktoré nepatria na sociálnu sieť.

Ak sa budeme snažiť dodržiavať pravidlá bezpečného správania sa na internete, sociálne siete sa môžu stať našim obľúbeným pomocníkom. Štúdia, ktorú uskutočnila Michiganská univerzita totiž potvrdila, že používanie sociálnych sietí znižuje u starších ľudí riziko depresie.


Snažíte sa dodržiavať pravidlá bezpečnosti na sociálnych sieťach? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela, gettyimages
Odporúčame