Stále uvažujete nad letnou dovolenkou? Vyberte sa na slnečný Cyprus, povieme vám prečo

Limassol Marina, Cyprus

Zamierte na juh Cypru, zažijete tu nezabudnuteľnú dovolenku (Zdroj: GettyImages)

Leto je tu v plnej sile. Ak túžite ísť k moru, ale ešte ste si nevybrali destináciu, dajte na naše odporúčanie a vyberte sa na Južný Cyprus. Nižšie v článku vám popíšeme pár skvelých dôvodov.

Krátky let a dobrá dostupnosť

Ostrov Cyprus patrí k unikátom vo svete. Pomyselne sa delí na južnú a severnú časť, pričom pod severnou časťou ostrova sa rozumie Severocyperská turecká republika. Ide o štát, ktorý medzinárodne uznáva iba Turecko. Vďaka jednej dovolenke tak viete navštíviť dva štáty naraz.

Južný Cyprus má v ponuke väčšina cestovných kancelárií. Vybrať sa tam však môžete aj na vlastnú päsť. Letenky sa vďaka nízko nákladovým leteckým spoločnostiam dajú zohnať za viac ako priaznivé ceny a lety sú dostupné z Viedne, Bratislavy či Budapešti. Len pre ilustračný príklad, my sme za spiatočnú letenku s menším kufrom zaplatili niečo cez 100 €. Let trvá do 4 hodín a letí sa na letisko v meste Larnaca alebo menšie v Pafose.

Počasie, ktoré nezradí

Okrem stabilnej politickej a bezpečnostnej situácii má Cyprus zaručené slnečné počasie. Má viac ako 300 slnečných dní v roku a tak sa o počasie rozhodne báť nemusíte. Priemerná teplota sa počas júla vie vyšplhať aj k 39 stupňom.

Náš tip: Ak ste flexibilní, navštívte túto perlu v Stredozemnom mori skôr v júni alebo v septembri.

Pláže ako z blízkej exotiky

Aj napriek tomu, že je Cyprus v úzadí blízkeho Turecka alebo Grécka, jeho pláže patria k tým najkrajším v Európy. Tie najkrajšie sú v okolí letoviska Ayia Napa. Za zmienku stojí najmä Nissi Beach, Coral Bay, Fig Tree Bay alebo Aphrodite Bay. Na mnohých plážach hrdo veje modrá vlajka, ktorú získavajú iba tie najlepšie pláže. Ak si trúfate šoférovať, za výborné ceny si viete požičať auto a prejsť všetky krásne pláže. Dôležité je však povedať, že na Cypre sa jazdí po ľavej strane.

Gastronomický raj na Cypre

Pláže, množstvo historických pamiatok a v neposlednom rade gastronómia je niečo, čo robí z ostrova príťažlivú destináciu. Snúbi sa tu mix gréckej, tureckej a z časti aj francúzskej a talianskej stravy. Základom všetkých jedál sú čerstvosť, výborné dochutenie a lahodné víno k tomu. Najlepší spôsob ako ochutnať Cyprus na tanieri, je dať si meze. Ide o niekoľko chodov menších porcií, vďaka čomu môžete ochutnať takmer celý jedálny lístok.

Náš tip: Ak sa vyberiete do oblasti Ayia Napa, zavítajte do podniku En Yevo Tavernaki, určite neoľutujete.Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame