Dajte zbohom fajčeniu: Budete zdravší a menej nervózni zároveň

Fajčenie

sxc.hu

Ak práve výhovorka, že ste bez cigariet nervóznejší, bráni v skoncovaní s týmto zlozvykom aj vám, máte smolu. Ľudia, ktorí prestali fajčiť, sú totiž práve menej nervózni. Dokázala to štúdia britských vedcov publikovaná v časopise British Journal of Psychiatry, ktorá je v kontraste so všeobecným presvedčením, že fajčenie stres odbúrava.

Stresové hormóny klesajú

Odborníci z viacerých britských univerzít monitorovali takmer 500 fajčiarov, ktorí navštevovali kliniky zamerané na odvykanie od fajčenia. U 68 z tých, ktorí po šiestich mesiacoch dokázali prestať fajčiť, zaznamenali vedci výrazné zníženie úrovne stresových hormónov. Tento efekt bol pritom väčší u osôb, ktoré trpeli poruchami správania alebo pocitmi úzkosti a fajčili predovšetkým preto, aby sa nervozity zbavili. U týchto ľudí však bolo vyššie riziko, že sa k fajčeniu znova vrátia, pričom v takom prípade sa u nich znova objavila aj väčšia nervozita.


Mohlo by vás zaujímať: Fajčenie vám škodí aj uberá na kráse: Čo tak s týmto zlozvykom konečne zatočiť?


U osôb, ktoré fajčili iba pre potešenie, recidíva hodnoty stresových hormónov nezmenila. Podľa vedcov by sa malo toto zistenie používať na uistenie fajčiarov snažiacich sa prestať, že obavy o zvýšení nervozity sú neopodstatnené.

Ako na to?

Na dôsledky fajčenia umiera na Slovensku ročne asi 11 000 ľudí – nebuďte jedným z nich a skúste s týmto zlozvykom prestať. Existuje viacero spôsobov, ktoré vám v tom môžu pomôcť:

  • skupinové a individuálne terapie – vytvárajú oporu a odbúravajú pocit osamelosti, tiež podporujú odhodlanie prestať fajčiť, pretože vidíte, že v tom nie ste sami
  • elektronická cigareta – je vhodná ako pomôcka pri veľkom psychickom návyku na cigaretu, dodáva pocit, že skutočne fajčíte, pričom obsahuje len nikotín, nie ostatné škodlivé splodiny ako klasická cigareta
  • nikotínové žuvačky a náplaste – fungujú na princípe postupného odvykania si od nikotínu bez fajčenia
  • alternatívne spôsoby – je nimi napríklad klasická akupunktúra ihlami, alebo metóda elektronickej stimulácie akupunktúrnych bodov na ušiach – IQS

Pokúšali ste sa už skoncovať s fajčením? Podarilo sa vám to? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Zora, SITA
Odporúčame