Dajte zbohom žiarlivosti: 10 rád pre majetnícke ženy

Muž

thinkstockphotos.com

Žiarlivosť zapríčiňuje muky nie iba tomu, kto žiarli, ale aj tomu, na koho žiarlia. Nie každý vzťah, ba dokonca ani manželstvo, nedokáže vydržať konštantnú žiarlivosť a s ňou súvisiace urážky a škandály. Máte pocit, že sa kvôli vašej žiarlivosti život stáva neznesiteľným a vzťah sa rýchlo chýli ku koncu? Potom by ste sa mali bleskove žiarlivosti zbaviť bez ohľadu na to, aké ťažké to môže byť.

Pochopte, že váš partner je slobodný človek

Váš priateľ či manžel nie je vaším majetkom a žije v určitej spoločnosti, preto má právo na svoj osobný priestor. Môže mať priateľov a známych, o ktorých neviete, rovnako svoje záležitosti, ktoré chce riešiť bez vašej účasti. Je hlúpe ich sledovať a vypytovať sa, pretože tým nezískate vôbec nič. Akurát sa dotyčný pred vami uzatvorí a bude sa od vás vzďaľovať. Je dôležité dať mužovi nevyhnutné minimum slobody, aby sa milostné vzťahy nestali ťažkými okovami, z ktorých sa snaží vymaniť, pretože sú v rozpore s normálnym životom.

Nehľadajte dôvody, prečo žiarliť

Žiarlivosť je vlastne nedostatok dôvery, čo sa môže prejaviť skutočnou posadnutosťou v podobe sledovania, kontroly sms-iek a telefónnych hovorov, prehľadávania vreciek. Ak nie je žiaden dôvod, ani ho nehľadajte a nevymýšľajte si ho, ak sa nechcete stať neurotičkou či hysterkou.


Mohlo by vás zaujať: Chcete šťastný vzťah aj po rokoch? Ponúkame vám päť tipov, ako na to


Zvýšte svoje sebavedomie

Máte neustále podozrenie, že by váš milovaný mohol upriamiť pozornosť na inú ženu? Potom zrejme nemáte o sebe príliš vysokú mienku. Ak ste si vedomá svojej krásy a inteligencie, ste zaujímavá a hrdá na seba, nebudete žiarliť s podozrením, že máte súperku. Aby ste si čo najľahšie zvýšili sebavedomie, urobte všetko preto, aby ste skutočne mala byť na čo hrdá – starajte sa o seba, rozvíjajte svoje schopnosti a snažte sa byť zaujímavá pre seba a aj pre ostatných.

Nalaďte sa na pozitívum

Keď sa vo vašej hlave neustále točia len smutné myšlienky, keď si stále myslíte, že sa váš muž mení a má inú, skúste najjednoduchšiu možnosť autotréningu, aby ste pretransformovali negatívum na pozitívum jednoducho zmenou významu na opačný. Nahraďte smutnú myšlienku: „Nemá ma rád, má inú“ na „On miluje len mňa, som pre neho tá najkrajšia, má iba mňa.“ Ako náhle myšlienkami  zablúdite k niečomu zlému, zopakujte si svoje pozitívne tvrdenie a skúste mu úprimne veriť.

Realizujte sa

Pochopte aj to, že aj vy ste rovnako ako on osobnosť. Áno, milujete svojho muža, áno, ste pripravená obetovať mu seba a svoj život, ale táto obetavosť je len vtedy cenná, keď budete robiť aj niečo pre seba. Zamestnajte sa tak, aby vám neostával čas vysedávať pred televízorom s prázdnymi myšlienkami. Nájdite si nejakú zábavku, niečo, čo rada robíte, komunikujte a stretávajte sa so svojimi priateľmi a nebudete mať čas žiarliť. Pochopíte, že v živote je stále veľa toho, čo chcete robiť a učiť sa.


Mohlo by vás zaujať: Viacero sexuálnych partnerov naraz: Nový spôsob života po štyridsiatke?


Nežiarlite na bývalé vzťahy

Vy, rovnako ako vaša milovaná polovička, ste mali osobný život dovtedy, ako ste jeden druhého stretli. Nežiarlite na jeho bývalú partnerku či manželku – to všetko ostalo naozaj v minulosti, a preto nebuďte tou, ktorá vťahuje minulosť do vášho súčasného života. Veď on sa rozhodol pre vás, a to je teraz hlavná vec! Nevypytujte sa na minulosť, nesnažte sa zosmiešňovať či ponižovať jeho ex-priateľky, tým neponižujete len jeho, ale aj seba.

Je dôležité, aby mal svoju obľúbenú prácu

Žiarliť na prácu, ktorej venuje veľa času, dokonca občas aj na úkor vás, je zväčša hlúposť. Popremýšľajte o tom, čo znamená pre neho práca. Nie je náhodou spôsobom, ako zabezpečiť dôstojný život pre svoju milovanú ženu, ktorou ste vy? Čo by ste povedali, keby všetky pracovné záležitosti nechal tak, trávil čas vysedávaním vedľa vás? Taký muž by rýchlo stratil váš rešpekt spolu so spoločenským postavením, ale to predsa nechcete, že?

Priateľstvo s opačným pohlavím – to nie je dôvodom žiarliť

Ak má kamarátky, je to v poriadku. Svojou žiarlivosťou ho môžete, naopak, donútiť pozerať sa na priateľstvo inými očami, vzbudiť záujem tam, kde nikdy nebol. Ak sa už poznajú roky, prečo by sa zrazu malo niečo zmeniť?


Mohlo by vás zaujať: Nevera v našom živote: Príjemné spestrenie vzťahu alebo istá cesta k jeho koncu?


Človek musí mať priateľov

Je prirodzené raz za čas žiarliť na muža a jeho priateľov, keď občas pred vašou spoločnosťou im dáva prednosť. Takmer pre každý vzťah je však nutné krátke odlúčenie, aby ste väčšmi pocítili vzájomnú náklonnosť. Majte radosť z toho, že si vášho muža vážia a majú radi tí, ktorí ho poznajú dlhšie ako vy. Potvrdzuje to, že ste si správne vybrali. Učte sa od tých ľudí, s ktorými sa váš muž priatelí, aby ste pochopili, čo máte robiť, aby sa s vami cítil tak dobre ako s nimi.  

Ak existuje dôvod

V takom prípade, keď vášmu mužovi neunikne ani jedná sukňa, ale vždy sa vráti k vám, nemá žiaden zmysel sa trápiť žiarlivosťou – buď sa s tým zmierite, alebo od neho odídete, aby ste si chránili nervový systém a zdravie pre niekoho, kto si toho bude vážiť. Ak ste ochotná sa na to pozerať cez prsty, utešte sa myšlienkou, že ste to práve vy, koho zrejme nikdy nevymení za jednu zo svojich mnohých priateliek.


Aké máte skúsenosti so žiarlivosťou vy? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva
Odporúčame