Darčeky z pohodlia domova: Nákup cez internet sa oplatí

Nakupovanie cez internet

photl.com

Nakupovať darčeky cez monitor počítača je lacnejšie, pohodlnejšie, modernejšie a návykové!

„Keď si predstavím tie tlačenice, ktoré už pomaly začínajú v nákupných centrách, mám z toho koprivku,“ hovorí 59-ročná učiteľka Lucia. Hoci v Trenčíne, odkiaľ pochádza, nemá o obchody núdzu, odkedy prišla na chuť internetovému nakupovaniu, do kamenných centier sa už chodí iba „vyvenčiť“ s dcérou. A je pevne rozhodnutá vyhnúť sa predvianočnému zhonu práve pomocou svojho počítača.

Pohodlnejšie

Rozdiel medzi behaním po preplnených obchodoch s plnými rukami tašiek a nakupovaním z pohodlia vášho domova je zjavný. V kamenných obchodoch musíme kľučkovať medzi regálmi, čakať v rade, znášať nie vždy príjemný personál a následne tovar vlastnoručne ťahať domov. Nákup cez internet si môžeme užiť s kávičkou v ruke, vo svojej obývačke a pokojne aj o polnoci, mimo bežných otváracích hodín. Navyše, nákup si môžete nechať doručiť priamo domov a presne vtedy, keď vám to vyhovuje. Tak načo si drať nohy?


Tiež by vás mohlo zaujať: Začnite plánovať teraz a prežite Vianoce bez stresu!


Lacnejšie

Logika je jasná. Internetové obchody majú nižšie náklady na prevádzku a preto si môžu dovoliť ponúknuť vám nižšie ceny. Rozdiely medzi cenami tovarov na internete a v kamenných obchodoch sú niekedy až 50%, väčšinou však približne 10-20%. V poslednom čase sa výrazne rozmohli aj zľavové portály, ktoré ponúkajú ešte výhodnejšie nakupovanie, niekedy s až 90% zľavami. Výhodné je aj nakupovanie v elektronických bazároch alebo na aukčných portáloch typu (napr. ebay), kde predajcovi ponúknete cenu, ktorú ste ochotní za tovar zaplatiť. Ďalšími výhodami internetových obchodov je aj možnosť prečítať si hodnotenie tovaru inými kupujúcimi a porovnať podobné produkty – vďaka čomu môžete ušetriť ďalšie eurá. Nespoliehate sa totiž iba na radu personálu obchodu, ale na skúsenosti tých, čo už výrobok majú doma a možno vám prezradia, že namiesto drahého mixéra zvučnej značky sa viac oplatí kúpiť lacnejšiu verziu od domáceho výrobcu.

Stále obľúbenejšie

Či sa vám to páči alebo nie, nakupovanie cez internet je jednoducho výsadou moderného človeka. Spýtajte sa svojich detí alebo vnúčat. Ak majú doma počítač a pripojenie k internetu, určite už niekedy niečo na internete kúpili. Zvyšujúcu sa obľubu tohto spôsobu nakupovania u Slovákov dokazujú aj prieskumy. Počet tých, čo sa odvážia vyberať cez monitor počítača z roka na rok pribúda a tento rok je to už viac ako 83% užívateľov internetu. Na internete nakupujeme najmä knihy a oblečenie, no čoraz väčšej popularite sa tešia aj obchody s kozmetikou, potravinami, športovými potrebami, šperkami či dokonca zlatými tehličkami. Z prieskumov tiež vyplýva, že počet položiek nakupovaných prostredníctvom internetu sa stále zvyšuje a najväčší priestor na zvýšenie spotreby prostredníctvom internetu je práve vo veciach, ktoré nepoužívame na každodennú spotrebu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Obdobie čiapok je tu: Toto spraví s vašou hrivou!


Stále bezpečnejšie

Častým dôvodom odmietania internetového nakupovania je strach o bezpečnosť peňazí pri platbe na internete, či obava, že sa stanete obeťou podvodu a tovar vám nebude doručený. Väčšina internetových obchodov, zľavových i aukčných portálov však robí všetko preto, aby v tomto smere na pochybnosti nedala dôvod. Ak nakupujete na Slovensku, bežne môžete využiť platbu na dobierku, t.j. až pri prevzatí tovaru. Zahraničné portály zasa ponúkajú možnosť platby cez systémy (napr. PayPal), ktoré vaše peniaze „zadržia“ vo virtuálnom priestore a v prípade, že nahlásite zneužitie alebo nedoručenie zásielky, peniaze vám na účet vrátia. Samozrejmosťou je, že pri nákupe cez internet máte rovnakú záruku ako pri kúpe v kamennom obchode. Navyše, tovar môžete do 14 dní vrátiť aj bez udania dôvodu – jednoducho preto, že vám nesadla veľkosť alebo sa vám nepáčila farba. Mnohé dobré obchody však najmä v predvianočnom období ponúkajú aj dlhšie lehoty na vrátenie alebo výmenu tovaru. Aj oni totiž vedia, že iba spokojný zákazník sa vráti aj nabudúce…

Zdroj: photl.com, photl.com, Gregor
Odporúčame