Niektorí tak šetria peniaze, iní to odsudzujú: Poriadne čudný kontajnerový trend môžete skúsiť aj u nás

dumpster diving

Dumpster diving je na vzostupe (Zdroj: Freepik/Jcomp)

Počuli ste už niekedy pojem dumpster diving? V preklade znamená lovenie odpadkov. Mnohé krajiny ho považujú za trend a zmenil sa z tabu na takmer súčasť bežnej kultúry, najmä medzi cestovateľmi. Ste zvedaví, čo všetko tento novodobý fenomén obnáša? Čítajte ďalej!

Odpadky jedného človeka sú pokladom iného

Dumpster diving možno definovať doslova ako umenie prechádzať kontajnermi, odpadkovými košmi a vrecami na odpadky, ktoré sa zvyčajne spájajú s obchodmi. Cieľom tejto aktivity je snaha zachrániť dokonale použiteľný tovar a jedlé potraviny, ktoré sa zbytočne vyhodia.

Ide o jedlo, ktoré bolo po dátume minimálnej spotreby alebo na sebe malo drobnú chybičku krásy. Ďalej sa už nemohlo predávať či ponúkať, tak sa jednoducho vyhodilo. Základom je hľadať potraviny, ktoré sú zabalené a dajú sa ešte skonzumovať. V žiadnom prípade netreba brať také, ktoré boli otvorené alebo mali poškodený obal.

Lovenie odpadkov má svoje pravidlá

Dumpster diverom môže byť každý, kto chce žiť trochu šetrnejšie – od dobrodruhov cez študentov až po ľudí, ktorí jednoducho žijú s obmedzeným rozpočtom. Dumpster diving je tiež veľmi populárny medzi tými, ktorí podporujú udržateľný životný štýl. Dokonca ho označujú za mestské hľadanie potravy. Viac ako tretina jedla vyhodeného do smetných nádob je stále jedlá a bezpečná. V zahraničí sa niektorí potápači či lovci dokonca označujú za profesionálov, ktorí z nájdených potravín dokážu urobiť zázraky.

Pred samotným lovením je dobré, ak sa človek oboznámi s niekoľkými zásadami. Odpadky sa nepovažujú za súkromný majetok, čo znamená, že vykonávanie dumpster divingu nie je trestné. Taktiež je vhodné chodiť na lov v ranných hodinách. A čo samotné úlovky? Zlaté pravidlo je: nikdy nebrať pokazené a otvorené potraviny. Menej dodržiavanou a nepísanou radou je použiť aj pár pomôcok (rukavice, veľký batoh a pohodlné oblečenie).

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Matt Homewood (@anurbanharvester)

Kde sa potápať?

Zahraničné zdroje odporúčajú dve hlavné destinácie na dumpster diving, a to supermarkety a vysoké školy. Supermarkety vyhadzujú každý deň tony dokonale jedlých potravín len preto, že daný tovar prekročil dátum spotreby. To, čo môžete nájsť v smetných nádobách je naozaj rôznorodé. Okrem jedla sa tam skrývajú aj odevy, obuv, dekorácie, nábytok alebo drevo.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Obrovské zľavy a výpredaje sú tu: Na čo si dať pozor, aby ste nenaleteli?

Dajú sa prekutrať odpadkové koše aj u nás? Áno aj nie. Vo všeobecnosti je to, čo sa vymyká normálnosti často odcudzované a nepochopené. Na druhej strane, ak vás to láka, túto nezvyčajnú aktivitu je možné vyskúšať v troch slovenských mestách, konkrétne v Bratislave, vo Zvolene a v Liptovskom Mikuláši. Za hranicami je možností oveľa viac. Ste zvedaví, kde všade sa dá potápať v kontajneroch? Na mape dumpsterov si v prípade záujmu jednoducho nájdete svoju vyvolenú destináciu!

Môže dumpster diving vyriešiť problém s plytvaním potravín? Odpoveď znie, že dočasne určite áno. Hoci je táto myšlienka šľachetná a v európskych metropolách aj veľmi úspešná, je ťažké povedať, aký druh pochopenia by našla na Slovensku. Dumpster diving skutočne dobrou vecou pre spoločnosť, nakoľko pomáha odvádzať predmety z toku odpadu. Našťastie, veľa ľudí je ochotných vynaložiť čas a námahu na to, aby dali jedlu a inému tovaru druhú šancu, kým sa dostanú na smetisko.

Viete si predstaviť, že by ste lovili nepredané potraviny v kontajneroch?

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame