Farbu na maľovanie treba zlikvidovať s ohľadom na životné prostredie: Na toto miesto ich nikdy nevylievajte!

ekologicky zlikvidujte farbu na maľovanie

Ekologická likvidácia farieb na maľovanie rešpektuje životné prostredie (Zdroj: Unsplash/Annie Spratt)

Leto je obdobím, ktoré praje renováciám a stavbám, a tak mnohí z nás chytajú do rúk farbu na maľovanie a kreatívnou prácou trávia svoj voľný čas. Často sa ale stane, že nám ostanú jej zvyšky, ktoré už nevieme použiť a potrebujeme ich zlikvidovať. Aký je správny postup a čomu sa absolútne vyvarovať?

Ako zlikvidovať farbu na maľovanie a neohroziť životné prostredie

Zvyšnú farbu na maľovanie je potrebné zlikvidovať s ohľadom na životné prostredie. Ak ide o farby označené ako „eko“ či riediteľné vodou, ich zvyšky nemožno vylievať do umývadla, záchoda či priamo do kanálu. Na sociálnej sieti o tom informuje Zelená linka Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

V kanalizácii môže farba poškodiť rúry alebo vyvolať nežiaduce chemické reakcie, pri ktorých vznikajú plyny. „Navyše ohrozujú biochemické procesy v čistiarňach odpadových vôd tak, že zabíjajú mikroorganizmy zodpovedné za odstraňovanie škodlivých látok,“ priblížili environmentalisti s tým, že zvyšky farieb nie sú odpadovou vodou.

„Farby regulované ako nebezpečný odpad (syntetické farby) podliehajú odbornej likvidácii, preto je potrebné odovzdať ich v zberni nebezpečného odpadu alebo pri zbere nebezpečného odpadu vykonávaného obcou,“ uviedla Zelená linka. Zároveň poukázala, že hoci samotné vodou riediteľné farby nie sú klasifikované ako nebezpečný odpad, ich zvyšky už nebezpečným odpadom sú. Preto ich treba taktiež odovzdať na zbernom dvore, ktorý zbiera aj nebezpečný odpad.

Čo robiť, keď vám ostane iba obal z farby na maľovanie?

Farby na maľovanie sa väčšinou predávajú v plastových alebo kovových obaloch. Kým prázdne plastové vedrá možno vyhodiť do nádob určených na plastový odpad, kovové plechovky patria do nebezpečného odpadu. Oba druhy nádob by mali byť čisté a nemala by sa v nich nachádzať žiadna zostatková farba.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Strom roka 2023 pozná finalistov: O titul bojuje 12 stromov so zaujímavými príbehmi! Ktorému dáte svoj hlas?

Okrem správnej recyklácie, však tieto nádoby môžete využiť aj kreatívnym spôsobom. Je len na vás, či z nich vyrobíte nové kvetináče alebo nádoby na dekorácie, na kvety alebo stojan na kuchynské náradie. Možností je naozaj veľa, stačí len zapojiť fantáziu.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, TASR, slovlak.sk
Odporúčame