Strom roka 2023 pozná finalistov: O titul bojuje 12 stromov so zaujímavými príbehmi! Ktorému dáte svoj hlas?

finalista ankety Strom roka 2023

O titul Strom roka 2023 zabojuje aj tento Platan javorolistý z nádvoria biskupského kaštieľa v Žiari nad Hronom (Zdroj: Facebook/nadacia.ekopolis)

Nadácia Ekopolis spustila hlasovanie v ankete Strom roka 2023, v 21. ročníku ankety o titul opäť súperí 12 finálových stromov so zaujímavými príbehmi z rôznych kútov Slovenska. Hlasovanie potrvá do konca septembra. TASR o tom za nadáciu informovala Eva Ščepková.

„Anketa Strom roka je súťaž, v ktorej nerozhoduje vek či výzor stromu, ale jeho spojenie s ľuďmi. Sú to práve príbehy stromov, ktoré vypovedajú o blízkom vzťahu človeka s prírodou a o tom, kam patríme,“ skonštatovala Martina Hromadová z Nadácie Ekopolis.

Aké poslanie má anketa Strom roka?

Cieľom ankety je upozorňovať na význam, hodnotu a krásu stromov a prispievať k ich ošetreniu a záchrane. Nemenej významným poslaním ankety je aj úsilie vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Každoročnom špeciálnom súčasťou ankety je aj súťaž pre školy, ktorej cieľom je podporiť hlasovanie v ankete a zvýšiť záujem najmladších o stromy a ich význam.

Na prvé tri víťazné stromy čaká odmena v podobe dendrologického posudku a odborného ošetrenie v hodnote 300 €, pričom ošetrenia sa dočkajú aj ďalšie stromy, ktoré budú vybrané odborníkmi spomedzi všetkých nominovaných stromov. Zoznam finalistov, ako i príbehy jednotlivých stromov sú dostupné na webovej stránke www.ekopolis.sk.

Do kedy trvá hlasovanie?

Hlasovanie v ankete potrvá do 30. septembra, verejnosť môže svoj hlas odovzdať štyrmi spôsobmi. Hlasovať je možné prostredníctvom webovej stránky nadácie, originálnym hlasovacím lístkom, formou SMS správy či na sociálnej sieti Facebook. Na hlasujúcich čakajú aj milé ceny z nadácie a od partnerov ankety.

Anketa má aj svojho dlhoročného patróna

Titul Strom roka sa na Slovensku odovzdáva od roku 2002, anketu od roku 2007 organizuje Nadácia Ekopolis. Patrónom ankety je už viac ako desaťročie spevák Peter Lipa.

Prehľad 12 finalistov aktuálneho ročníka ankety Strom roka 2023 nájdete v galérii v tomto poradí:

 1. Hruška obyčajná – 200 rokov, Boleráz, okres Trnava
 2. Dub sivozelený – 270 rokov, Melčice-Lieskové, okres Trenčín
 3. Orech kráľovský – 100 rokov, Kremnica, okres Žiar nad Hronom
 4. Platan javorolistý – 180 rokov, Jelšava, okres Revúca
 5. Dub letný – 700 rokov, Bukovce, okres Stropkov
 6. Borovica lesná – 120 rokov, Žilina, okres Žilina
 7. Ginko dvojlaločné – 120 rokov, Prešov, okres Prešov
 8. Lipa malolistá – 220 rokov, Lipovec, okres Rimavská Sobota
 9. Platan javorolistý – 150 rokov, Žiar nad Hronom, okres Žiar nad Hronom
 10. Dub letný – 500 rokov, Malacky, okres Malacky
 11. Pagaštan konský – 140 rokov, Topoľčany, okres Topoľčany
 12. Platan javorolistý – 30 rokov, Bratislava, okres Bratislava

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR, ekopolis.sk
Odporúčame