Sny sú zrkadlom nášho podvedomia: Ako začať s ich vykladaním?

Senior

thinkstockphotos.com

Sníval sa vám zvláštny sen? Chceli by ste vedieť, čo sa ukrýva za tajuplnými scénami, ktoré ste počas spánku videli? Pomôžeme poodhaliť čo vám vaše podvedomie naznačuje. Stačí pár jednoduchých trikov a prídete na to, čo sa skrýva za rúškom vašich snov. Emócie a zážitky sa spájajú v sérii snov, ktoré počas noci odrážajú váš život. Ako si vysvetliť strašidelné nočné mory a zbaviť sa ich?

  1. Hlavné je spať aspoň 8 hodín. Vyložiť si to, čo sa vám zdalo, nie je také jednoduché. Ľudská myseľ je zložitý nástroj, ktorý si dokáže vyložiť sen po svojom.
  1. Po prebudení si malú chvíľku bez pohybu nechajte myšlienky víriť hlavou.
  1. Bezprostredne potom si zapíšte všetko, na čo si spomeniete.Pripravte si svoj vlastný snár, do ktorého si sny zaznamenáte. Do zápiskov uveďte čo najkonkrétnejšiu informáciu. Ak ste napríklad snívali o lietaní, zapíšte si aj to ponad čo ste leteli, s kým alebo čo ste mali na sebe. Odkiaľ a kam ste smerovali. Dôležité je všetko – farby, tvary, okolie a pocity, ktoré sa vám s tým spájajú.
  1. Nedoplňujte po čase vlastné zápisky. Myseľ si totiž sama dotvára jednotlivé sny do takej podoby, aby ich pochopila. Nie vždy je to ale správne. Snu nemusíte rozumieť. Jeho význam môže byť ukrytý aj za na prvý pohľad nesúvisiacim sledom obrazov.
  1. Vyznačujte si symboly, ktoré sa vo vašich snoch opakujú. Tie môžu mať pre váš život najdôležitejší význam.
  1. Záznamy môžu odkryť svoj zmysel aj neskôr. Sny môžu na seba nadväzovať a samotná pointa sa odhalí až časom.
  1. Porozprávajte sa o svojich snoch aj so svojimi priateľmi a známymi. Pomôžu vám odhaliť to, čo vy na sebe nevidíte.
  1. Sny sú odrazom nášho života. Zrkadlia všedný deň do sveta snov. Tento síce nepodlieha fyzikálnym zákonom, ale viaže sa na jednotlivé dni. Skúste si ich spojiť so svojím bežným dňom – prácou alebo osobným a spoločenským životom.
  1. Nezabudnite na to, že sen musí byť voľným sledom vašich potlačených myšlienok. Niektorý ľudia dokážu svoje sny natoľko ovládať, že si jednotlivé obrazy vedome vsugerujú. Nasilu vyvolané scény môžu skresľovať výsledný výklad.
  1. Zaobstarajte si kvalitný snár. Pri vykladaní snov si radšej pozrite viacero zdrojov. Nie vždy môže byť interpretácia v snári správna. Prečítajte si významov daného symbolu a vyberte si ten, čo zapadá do vášho kontextu.

Mohlo by vás zaujať: Ťažké rána sedmospáčov: Naučte sa vstávať s ľahkosťou


Vedomé snívanie

Ako zistíte či sa vám niečo sníva alebo nie? Môžete vyskúšať uštipnutie, alebo sa skúste na seba pozrieť v zrkadle. Vo sne sa neuvidíte zreteľne. Prípadne sledovať čas. Vo sne nebude prebiehať normálne. Ozajstní majstri dokážu ovládať svoje sny. Lucídne sny, tak sa nazýva stav, keď ste si vedomí, že snívate a dokážete sny plne ovládať. Počas spánku sa tak dostávate do fázy, kedy vidíte to, čo chcete. Vyhnete sa nočným morám. Nie každý ale dokáže svoje podvedomie takto ovládnuť.

Ako potlačiť nočné mory?

Dôležité je ale aspoň čiastočne potlačiť to nechcené a dať priestor tomu, čo chceme vidieť. Ak chcete vyvolať určitý sen, alebo nejaký potlačiť, musíte si pred spánkom predstavovať, to čo túžite vidieť. Určite sa vám nepodarí nočné mory potlačiť tým, že na ne budete myslieť. Preto je najdôležitejšie pred spánkom si pokojne porelaxovať a vyčistiť myseľ od starostí. Dostatočný spánok vám pomôže bojovať s nočnými morami. Počas spánku sa strieda fáza snívania s hlbokým spánkom bez snov. Aj preto je ťažké sny zaznamenať. Ak sa prebudíte nezabudnite si sen zapísať. Aj nočné mory sú dôležité. Často je na ich zbavenie dôležité práve  pochopenie. Ak zistíte čo ho sa v skutočnosti bojíte, prídete na to, ako s tým bojovať.


Mohlo by vás zaujať: Počuli ste už o lucidných snoch? Môžete si v nich robiť, čo len chcete


Je ťažké postaviť sa svojim snom

Ak ich ovládnete dokážete ich aj potláčať. Ovládať sny sa nenaučíte hneď. Treba to trénovať. Aj vo dne si predstavujte to, o čom by ste chceli snívať. Musíte si to hlboko vsugerovať. Najdôležitejšie je nezabudnúť, že vo sne neplatia žiadne fyzikálne zákony. Stačí si niečo prestaviť a myslieť na to. Tu ste pánom situácie a len vy určujete to, čo sa stane. Ak si uvedomujete, že snívate zostaňte pokojný. Rozrušenie môže sny prerušiť. Ak si z nočnými morami neviete sami poradiť nemajte strach a navštívte psychológa. On vám pomôže nájsť cestu z vašich nočných môr.


Ako bojujete proti nočným morám vy? Pomôžte aj ostatným nájsť tajomstvá, ktoré sny ukrývajú.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Anka
Odporúčame