Stres nemusí byť len negatívny: Ukazuje sa, že vám môže pomôcť aj pri nadväzovaní nových kontaktov

muž v strednom veku je v práci pod stresom

Stres v živote nemusí byť len negatívom (Zdroj: Freepik/pressfoto)

Ľudia už dávno pochopili, že prežívanie stresu a správanie sú prepojené. Keď je niekto v strese, je pravdepodobnejšie, že prejaví to, čo nazývame sebariadené správanie. Dotýkame sa tváre, hryzieme si nechty, hráme sa s predmetmi a hráme sa s vlasmi.

Skutočnosť, že iní ľudia dokážu tak jasne rozpoznať, keď sme v strese, je dôkazom, že toto správanie funguje ako iné typy neverbálnej komunikácie (ako sú výrazy tváre, gestá) – skutočnosť, ktorá bola doteraz nepodporovaná. To sa však zmenilo, pretože vedci prišli s vôbec prvou štúdiou, ktorá našla preukázateľné prepojenie medzi stresovým správaním a vnímaním stresu.

Ľudia v strese sú sympatickejší

Avšak spôsob, akým ostatní vidia toto správanie súvisiace so stresom, bol pre výskumníkov záhadou. Všímajú si vôbec ľudia toto správanie u druhých? Dokážeme zistiť, kedy sa ostatní cítia stresovaní? Ako to mení náš dojem z nich? Vo výskume vedci potrebovali vyvolať mierny stres u dobrovoľníkov, aby preštudovali ich správanie. Mali preto tri minúty na prípravu prezentácie a pracovného pohovoru, po ktorých hneď nasledoval náročný test z matematiky.


Mohlo by vás zaujímať: Nedovoľte pracovnému stresu, aby ovládol váš život: Vďaka týmto radám definitívne stopnete nervové vypätie


Ukázalo sa, že ľudia sú celkom dobrí v rozpoznávaní, keď sa niekto cíti v strese. Skutočnosť, že tí, ktorí boli hodnotení ako viac vystresovaní, boli tiež považovaní za najsympatickejších ľudí, by mohla vysvetliť, prečo tieto signály slabosti vytvárame (a prečo sa vyvinuli). Prvé dojmy ľudí zo „signalizátorov stresu“ nie sú negatívne, ale v skutočnosti sú veľmi pozitívne.

Ukážte aj negatívne emócie

Ďalší výskum zase ukazuje, že stres môže byť dobrá vec a mali by ste ho prijať. Naše mozgy sa vyvinuli, aby riešili výzvy v životnom prostredí a mierny stres predstavuje zdravú výzvu na udržanie stimulovanej mysle. Stresová komunikácia rozpráva podobný príbeh.

Ukážte preto svoje pocity, dobré alebo zlé. Nesnažte sa príliš skrývať úroveň stresu počas tejto veľkej prezentácie alebo rozhovoru. Úprimná a prirodzená komunikácia prostredníctvom svojho správania môže v skutočnosti zanechať na ostatných pozitívny dojem.Konverzácia



Zdroj: plnielanu.sk, sciencealert.com
Odporúčame