Viete, že po pôrode môžete darovať pupočníkovú krv? Pomáha liečiť viac ako 80 druhov závažných ochorení!

Pupočníková krv pomáha liečiť aj zákerné ochorenia (Zdroj: Freepik/rawpixel.com)

Na Slovensku je po pôrode možné darovať pupočníkovú krv. Krvotvorné kmeňové bunky pupočníka sa využívajú na liečbu viac ako 80 ochorení, medzi ktoré patrí napríklad leukémia, myelióm či lymfóm.

Informoval o tom Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek, ktorý jej odber, zhromaždenie a  úschovu realizuje spoločne s bankou pupočníkovej krvi Cord Blood Center. Register doteraz vyhovel 42 žiadostiam o poskytnutie uchovaných vzoriek.

Pomáha pri liečbe zákerných ochorení 

„Všetky jednotky pupočníkovej krvi, ktoré idú na medzinárodnú výmenu, musia byť vopred schválené Národnou transplantačnou organizáciou. Ich kvalita musí spĺňať medzinárodné štandardy,“ hovorí Daniel Kuba – riaditeľ Národnej transplantačnej organizácie. Darovať ju je možné vo vybraných pôrodniciach, a to v Bratislave na Kramároch, v Trenčíne, Poprade, Prešove, Starej Ľubovni.

Bunky z pupočníkovej krvi sú zásadné pre regeneratívnu medicínu či pre nové oblasti bunkovej terapie. Významnou časťou využitia pupočníkovej krvi sú napríklad súrodenecké odbery a následné transplantácie. „Súrodenecké odbery sú indikované, ak má dieťa v rodine ochorenie štandardne liečiteľné transplantáciou krvotvorných kmeňových buniek. Odber indikuje ošetrujúci lekár dieťaťa, keď je matka znova tehotná,“ ozrejmil register.

Od roku 2004 sa zrealizovalo viac ako 260 súrodeneckých odberov. Liečba pupočníkovou krvou sa na Slovensku uskutočnila pri chronickej myeloidnej leukémii, akútnej lymfoblastovej leukémii, Blackfanovej-Diamondovej anémii, adrenoleukodystrofii a aplastickej anémii. „Celkovo išlo o šesť podaní,“ dodal register.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame