10 zaujímavostí o tureckom skvoste architektúry: Táto stavba bola dlho najväčšou katedrálou na svete

Fenomén byzantskej architektúry láka milióny turistov (Zdroj: unsplash.com/Yunus Tuğ)

Hagia Sofia sa nachádza v Instanbule, pričom svojou unikátnosťou každoročne láka státisíce návštevníkov. A prečo sa toto dielo byzantskej architektúry oplatí vidieť aj bližšie spoznať na vlastné oči? V istom období išlo o najväčší kresťanský chrám na svete. Dnes to už neplatí. Čo sa udialo a aké zaujímavostí sa spájajú s mýtami opradenou stavbou?

1. Siahodlhá história

Uvádza sa, že prvé zmienky sa spájajú s obdobím krátko po založení nového hlavného mesta Východorímskej ríše – Konštantínopola. V pláne bolo vybudovať stavbu, ktorá zaujme už na prvý pohľad. Pompéznosť nesmela chýbať, pretože malo ísť o hlavný chrám konštantínopolského patriarchu i východného impéria.

2. Expresná stavba

Možno vás to prekvapí, ale Hagia Sofia vyrástla v rekordnom čase. Jej výstavba sa odohrávala v 6. storočí. Napriek odlišným a možno čiastočne zaostalým stavebným postupom bol pôvodný chrám postavený za úctyhodných 30 rokov. Neskôr sa na ňom pracovalo opäť, keďže stavba vyhorela. Pozostatky boli zbúrané a začiatok novej výstavby s dnešnou podobou sa datuje od roku 532. O ďalších päť rokov už bolo dielo dokončené.

3. Kedysi kostol, dnes mešita

Ako sme už spomínali vyššie, plány zahŕňali výstavbu chrámu. Ten mal byť kresťanský – pravoslávny. Zároveň tento priestor slúžil ako korunovačný chrám pre cisárov. Keď však Osmani v roku 1453 dobyli Konštantínopol, za obeť padla aj Hagia Sofia. Niekdajší chrám zmenil svoj účel a stal sa moslimskou mešitou.

4. Môže do nej vstúpiť každý

V roku 1935 bola Hagia Sofia oficiálne zmenená na múzeum. Paradoxne, opäť sa na mešitu zmenila iba nedávno. Môže za to turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan, ktorý v roku 2020 podpísal dekrét. Ten umožňuje využívanie Hagie Sofie na náboženské účely, respektíve jej premenu späť na mešitu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
10 zaujímavostí o Malte: Z akých filmov ju poznáte a čo je tu staršie ako egyptské pyramídy?

Toto rozhodnutie sa nestretlo s nadšením. Napriek tomu sem môžu vstúpiť aj nemoslimovia a turisti. Vstupné je zhruba 25 eur a ako nemoslimovia môžu turisti vidieť časť z tejto pútavej pamiatky. Okrem zachovanej architektúry sa za lákadlá považuje aj mozaika z 10. storočia.

Na stavbu Hagie Sofie sa využili stĺpy z Artemidinho chrámu (Zdroj: unsplash.com/Johnny Africa)

5. Kedysi mala svoje „naj“

Vedeli ste, že v minulosti bola Hagia Sofia najväčšou katedrálou na svete? Toto prvenstvo si držala pomerne dlho. Všetko sa však zmenilo v roku 1528. V tom čase bola postavená Katedrála v Seville, ktorá jej prvú priečku uchmatla.

6. Na stavbu sa použil zaujímavý materiál

Hagia Sofia sa môže pochváliť tým, že je postavená z ohňovzdorného materiálu. Na jej stavbu sa využili najmä tehly a vápenná malta. Okrem toho však nesie v sebe kus sveta. Ako je to možné? Niektoré časti pochádzajú z Egypta, iné z Turecka, ďalšie zo Sýrie.

7. Novodobý div sveta

V uplynulých rokoch sa čoraz viac diskutuje o vyhlásení novodobých divov sveta. Švajčiarska organizácia New 7 Wonders zaradila do tohto zoznamu aj pamiatku Hagia Sofia. Pravdou však je, že patrí k siedmim divom stredovekého sveta. Spolu s touto stavbou nájdeme v zozname aj šikmú vežu v Pise alebo Veľký čínsky múr.

8. Brána do pekiel?

Nie je možno žiadnym prekvapením, že so stavbou sa spájajú aj rôzne mytologické posolstvá. Jedna z povier je úzko spätá s mramorovými dvermi, ktoré sa nachádzajú v hornej južnej galérii. Hovorí sa, že z jednej strany je to vstup do nebies a z druhej do pekiel.

Ľudia veria, že jeden zo stĺpov Hagie Sofie im môže splniť priania (Zdroj: unsplash.com/Hongbin)

9. Pri návšteve dodržujte pravidlá

Keďže ide o mešitu, v prípade, že sa rozhodnete navštíviť , musíte dodržať niekoľko pravidiel. Patrí medzi ne aj to, že si pred vstupom vyzujete topánky. Ženy by mali mať pokrývku hlavy, zahalené ramená a oblečenie pod kolená. Úctivé oblečenie musia mať aj muži, tričká bez rukávov nie sú povolené.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Našimi očami: Tunel s veľkými rybami kúsok od našich hraníc – to je skvost!

10. Klenoty aj hrobky

Viac ako 1500-ročná stavba udivuje turistov zvonku aj zvnútra. V jej podzemí sa nachádza spleť tunelov. Dodnes údajne nie sú odhalené všetky miestnosti. Predpokladá sa, že sa tam dajú nájsť staré klenotnice nevyčísliteľnej hodnoty aj prvé hrobky sultánov.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame