Máte neustále mastné vlasy? Vyskúšajte tieto tipy, zaručene zaberú

Vlasy

Mastné vlasy si vyžadujú špeciálnu starostlivosť (Zdroj: GettyImages)

Možno to poznáte, práve ste si umyli vlasy, ale viete, že o dva dni budú opäť mastné. Vtedy je jediným riešením zviazať si ich do drdola alebo siahnuť po suchom šampóne. Je to i váš prípad? Prečítajte si naše tipy, na čo si pri starostlivosti o vlasy dať pozor. Poradíme vám ako si ich umývať, aby ste mastenie vlasov zmiernili.

Ako si poradiť s mastnou pokožkou na hlave?

Dlhodobo mastná pokožka na hlave môže viesť k tvorbe akné, vyrážok alebo k dermatitíde. Je vždy lepšie hľadať príčinu a snažiť sa mastenie zmierniť, než sa len spoliehať na suché šampóny.

Tipy pri umývaní vlasov

1. Dbajte, aby sa šampón dostal všade

„Dám si menej šampónu a umyjem si ich len trochu, veď zajtra to budem musieť robiť znova.“ Pripomína vám to niečo? Vlasy si takto umývate často, ale nie dôkladne – narýchlo, s trochou šampónu, ktorý sa nedostane všade. Šampón musíte vmasírovať a rozmiestniť rovnomerne na každý kúsok pokožky.

2. Dajte šampónu čas

Šampón potrebuje pár minút, aby priniesol želaný efekt. Nechajte ho na vlasoch chvíľu pôsobiť a až potom ho opláchnite. A to poriadne, aby ste zmyli všetky zvyšky. Voda by mala byť vlažná, nie úplne horúca.

3. Pozor pri aplikácii kondicionéru

Používate kondicionér? Aplikujte ho na celú dĺžku vlasov a končeky. Pozor, kondicionér nie je určený na korienky vlasov. Nemusíte ho nechávať dlho pôsobiť, jeho účinok je takmer okamžitý.

4. Iba na korienky vlasov

Ak máte pravidelne mastnú iba vrchnú časť vlasov, šampón si môžete aplikovať iba na pokožku hlavy a korienky vlasov. Nemusíte ho rozotierať po celej dĺžke vlasov, ak máte pocit, že vám ich tak viac vysušuje.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Túžite po zmene účesu či farby? Pozrite na týchto 25 zaujímavých nápadov!

5. Vymeňte značku

Príčinou mastných vlasov môže byť aj samotný šampón a ten, ktorý práve teraz používate, narobí viac neplechy ako úžitku. Preto meňte, skúšajte, hľadajte. Nebojte sa vystriedať viacero značiek s rôznym zložením. Každému sadne niečo iné. Možno nejaký čas potrvá, kým si nájdete ten pravý pre vás.

6. Vyhnite sa nebezpečným experimentom

Tým máme na mysli rôzne iné produkty, ktoré skutočne nie sú určené na vlasovú pokožku. Mohli by vám viac ublížiť ako pomôcť. Patria sem aj podivné domáce DIY experimenty, pri ktorých sa vám zapína výstražné svetielko už len keď si čítate, čo všetko do domáceho šampónu ide. Ani dlhodobé a nekontrolované používanie suchých šampónov nie je cestou k zdravšej pokožke na hlave.


Mohlo by vás zaujať: Príliš mastné, suché či šedivé: Doprajte svojim vlasom tie správne potraviny


Ako inak môžete vlasom ešte pomôcť?

  • Vyhnite sa častému chytaniu vlasov – mnohí to robíme nevedomky. Často si počas dňa siahame do vlasov, prehadzujeme si ich zo strany na stranu, alebo si škriabeme pokožku na hlave. Toto všetko prispieva k rýchlejšiemu masteniu.
  • Vypnite si vlasy do drdola alebo vrkoča – zopnuté vlasy sa tak rýchlo nezamastia. Navyše, ak máte sklony k mastnej pokožke aj na tvári, kvôli voľne padajúcim vlasom na čele a sluchách sa vám tieto časti tváre zamastia rýchlejšie.
  • Meňte pravidelne obliečky – možno si to neuvedomujeme, ale aj obliečky na vankúšoch majú vplyv na stav našich vlasov a pokožky. Veď na nich spíme každý deň a úprimne si povedzme, nie vždy si na ne líhame s čistými vlasmi.
  • Očistite si hrebeň – ako často si očistíte hrebeň? Zanesené kefy na vlasy a hrebene plné chumáčov starých vlasov či inej nečistoty vám veru k zdravej pokožke nepomôžu.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Knižný tip: E-kniha od slovenskej autorky sa vďaka romantickej a milostnej línii radí k pravým letným „oddychovkám“

Príčinou mastných vlasov môžu byť aj dedičná predispozícia, stres, hormonálne zmeny, nedostatok spánku či nezdravý životný štýl. Ak vás tento problém trápi dlhodobo a ovplyvňuje tak vašu psychickú pohodu, nebojte sa vyhľadať pomoc vlasového špecialistu alebo dokonca dermatológa.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame