Príliš mastné, suché či šedivé: Doprajte svojim vlasom tie správne potraviny

Tvár

thinkstockphotos.com

Nie je žiadnou novinkou, že to, čo konzumujeme, ovplyvňuje našu telesnú kondíciu a celkovú pohodu. Strava, ktorú telu dodávame, vplýva naozaj na všetko, od kostí cez pokožku až po vlasy. Čo si teda dopriať, aby boli naše vlasy bezchybné?

Ak máte problémy s neposlušnými vlasmi, zrejme ste už vyskúšali množstvo bežne dostupnej kozmetiky. Ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo konzumujete a pijete a či práve toto nebude dôvodom vašej zničenej koruny krásy?

V prvom rade si treba uvedomiť, že čo pomáha jednému človeku, nemusí fungovať u všetkých rovnako. Každý má rozdielnu kvalitu vlasov, a preto im treba dopriať špecifickú starostlivosť. Ak ste sa teda dopočuli, že pre krásnu hrivu stačí obohatiť jedálniček o orechy a vám sa ani po mesiaci ich konzumácie zničené vlasy nezlepšili, nevešajte hlavu. Zrejme vášmu telu chýba niektorá z nasledujúcich živín.

Suché vlasy

Možno sa vám to bude zdať ako úplne jasná vec, a máte pravdu, suchým vlasom treba dopriať najmä vodu. Táto tekutina totiž pomáha prenášať živiny a kyslík do buniek, rozpúšťať minerály a ďalšie živiny z potravín, ktoré jeme tak, aby boli prístupné pre všetky orgány. Zeler a uhorka zasa obsahujú oxid kremičitý, ktorý sa postará o to, aby si vaše vlasy udržali potrebnú vlhkosť a pružnosť.


Mohlo by vás zaujať: Rozmaznajte svoje vlasy: Tieto domáce kúry ich dostanú do formy


Mastné vlasy

Boj s rýchlo sa mastiacimi vlasmi je veľmi náročný a nepríjemný. Víťaznou zbraňou môže byť pritom niekedy tá najneočakávanejšia vec. Slnečnicové semená sú doslova balíčkom obsahujúcim vitamíny B2 a vitamín B6, teda živín dôležitých pre reguláciu tvorbu kožného mazu. Miska ovsenej kaše s prídavkom mandlí na raňajky predstavuje zdravú bombu v podobe vitamínu B a zinku, kľúčových stopových prvkov pre prevenciu mastných vlasov.

Vypadávajúce vlasy

Ak vám začali vypadávať vlasy, vaše telo volá po omega-3 mastných kyselinách, zinku, proteínoch, železe, vitamínoch A a C, hočíku alebo seléne. Skúste im teda dopriať potraviny bohaté na tieto živiny − mäso, ryby, špenát, orechy, brokolica, tekvica. A nezabudnite, že vajcia sú na ceste za hustejšími vlasmi voľbou číslo jeden. Sú totiž bohaté na bielkoviny, železo, minerály a vitamíny B5 a B12, ktoré sú zodpovedné za podporu rastu vlasov a tvorby biotínu, ktorý ich zahusťuje.

Šedivejúce vlasy

Vitamín B12 je jeden zo životne dôležitých vitamínov, pretože podporuje tvorbu krvi a je nevyhnutný pre tvorbu DNA. Vedeli ste však, že za začiatok šedivenia vlasov môže práve nedostatok tohto vitamínu? Nájdete ho v kyslej kapuste, droždí, sóji, syroch, rybách, vajciach a v hydine. A potešíme všetkých, ktorí sú závislí na čokoláde. Tá je totiž prirodzene bohatá na meď, ktorá produkuje melanín vo vlasoch. Melanín je zase zodpovedný za tvorbu farbiva, čo je zásadné pri prevencii šedivenia vlasov. Vyberte si však radšej tmavú čokoládu, ktorá obsahuje menej kalórií a je pre telo zdravšia.


Mohlo by vás zaujať: Keď vlasy neposlúchajú: Skúste im naservírovať terapiu bez šampónu


Lupiny

Výskumy ukázali, že tvorba lupín je čiastočne spôsobená hubou, ktorej sa darí prežiť v kvasniciach, mastnom a sladkom prostredí. Nie, nebojte sa, neznamená to, že sa musíte vzdať obľúbených jedál. Jednoducho ich len obmedzte a pridajte k nim viac strukovín, listových šalátov, cesnak, zázvor, jablká, banány či oriešky.

Zničené vlasy

Dôvodov zničených vlasov môže byť hneď niekoľko, a preto nie je jednoduché určiť jeden najvhodneší druh zeleniny či ovocia. Všetky vyššie spomenuté potraviny však môžu vašim zničeným vlasom len prospieť. Sladké zemiaky, marhule či mrkva sú ale výborným zdrojom beta karoténu, ktorý sa v tele premení na vitamín A, bez ktorého nemôže fungovať prakticky žiadna bunka. Čučoriedky zasa obsahujú veľké množstvo vitamínu C. Vďaka nemu sa do korienkov vlasov dostávajú príslušné živiny a odtiaľ putujú do celých vlasov. Fanúšikov špenátu potešíme tiež. Špenát je totiž doslova vitamínovou bombou nielen pre vlasy. Veľké množstvo železa, beta-karoténu, vitamínu C a kyseliny listovej však podporuje pokožku hlavy, teda aj vlasové korienky a celý vlas.


Ako sa o svoje vlasy staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame