Desatoro pre lepšiu výdrž batérie v mobile: Predĺži život aj tej vašej

Mobilný telefón

freedigitalphotos.net

Mobilný telefón je mobilným zariadením, ktoré nájdeme pravdepodobne v každom jednom vrecku. Ide o najbežnejší a najpoužívanejší prístroj. Život bez neho sa už takmer nedá predstaviť, strata telefónu je niekedy ešte horšia ako strata dokladov. Sú ich na svete milióny a takmer každému užívateľovi chýba na jeho telefóne jedna vec. Ešte väčšia výdrž batérie. Tá sa pri rozumnom používaní dá poriadne predĺžiť.

Mobilné telefóny v minulosti by sme dnes prirovnali skôr ku kalkulačkám. Veľa sa toho s výdržou batérie robiť nedalo, prinajhoršom sa zakúpila nová batéria. Dnes sú mobilné telefóny niekde úplne inde, majú v sebe mnoho súčastí, ktoré majú vysokú spotrebu elektrickej energie. Vďaka ich zložitosti existuje mnoho spôsobov, ako výdrž svojho telefónu poriadne predĺžiť.


Tiež by vás mohlo zaujať: Inteligentné telefóny nie sú len imidžový doplnok: Pomáhajú aj pri záchrane života


1.  Vypínajte všetko, čo nepotrebujete

Takmer každý súčasný mobil má množstvo modulov, ktoré využívame len príležitostne. Absolútnym rekordérom v spotrebe elektrickej energie je systém GPS. GPS navigácia by mala byť zapnutá len v prípade, keď ju používate a nevyhnutne potrebujete. Hľadanie satelitov je pre batériu mimoriadnou záťažou a nikdy nezabúdajte GPS vypnúť. Niektorým mobilným telefónom dokáže 10 minút používania navigácie ubrať aj 10% energie. Podobné sú aj ďalšie funkcie, dnes už málo používaný Bluetooth a populárne Wi-Fi. Zapínajte ich len vtedy, keď ich naozaj využívate a nezabudnite ich následne vyplnúť.

2. Displej žerie tiež

Veľké moderné displeje s vysokým rozlíšením si tiež vypýtajú výrazný podiel z vašej batérie. Treba na to myslieť už pred kúpou, rozmerný displej môže napovedať kratšiu výdrž. Pokiaľ však už takýto telefón máte, pomôže zníženie jasu displeja. Úplne najideálnejšie sú modely so senzorom, ktorý prispôsobuje jas displeja okolitému osvetleniu. Rovnako pri výbere tapety na displeji buďte skôr konzervatívnejší, statické tapety spotrebujú menej energie ako pestré a pohyblivé obrázky.


Tiež by vás mohlo zaujať: Inteligentné telefóny nie sú len pre mladých: Lákajú aj seniorov


3. Vypnite aktualizácie

Ak máte v mobilnom telefóne mobilný internet, nezabudnite vypnúť automatické aktualizácie aplikácií a všetkým sa venujte manuálne. Neustále pípanie telefónu, ktorý žiada povolenie inštalovať najnovšie aktualizácie je nielen nepríjemné, ale zároveň pri ňom trpí aj batéria telefónu.

4. Vypínajte telefón

Kedysi ľudia na noc vypínali telefón automaticky, dnes už veľmi nie. Má to však viacero výhod, nielen sa vyspíte bez rušenia, ale zároveň výrazne predĺžite výdrž svojej batérie. Telefón vypínajte aj na miestach so slabým alebo žiadnym signálom. Mobil sa bude snažiť nájsť sieť, ku ktorej by sa pripojil a pôjde na maximálny výkon s najvyššou spotrebou. Ak viete, že na chate v horách signál vôbec nie je, telefón radšej vypnite.


Tiež by vás mohlo zaujať: Cena, funkcie alebo výdrž: Nájdite ten pravý telefón práve pre vás


5. Odstráňte nepotrebné aplikácie

Skontrolujte si aplikácie, ktoré bežia počas prevádzky telefónu. Môžu vyťažovať operačnú pamäť a tým pádom zvyšovať spotrebu telefónu. Ak nejakú aplikáciu už vôbec nepoužívate, najlepšie bude odstrániť ju.

6. Zvuky tlačidiel a vibrácie

Hlavne starší ľudia majú na svojich telefónoch zapnutú zvukovú a niekedy aj vibračnú odozvu pri stlačení každého tlačidla. Ide o zbytočnosť, ktorá navyše spotrebúva značnú časť energie. To isté platí aj pri vibračnom zvonení, uvedenie vibračného motorčeka do činnosti dokáže ubrať z batérie viac ako si myslíte. Ak telefón registrujete aj tak len na základe klasického zvonenia, vibračné vypnite.

7. Vyvarujte sa vysokým teplotám a dlhým hovorom

To, že sa batéria rýchlo vybíja pri extrémne nízkych teplotách, je známy fakt, menej známe je vybíjanie aj pri vysokých teplotách. Hlavne v letných mesiacoch nemajte svoj telefón na priamom slnku, v aute by nemal byť pod čelným sklom, kde sa teplota ešte viac zvyšuje.


Tiež by vás mohlo zaujať: Jednoduché telefóny pre seniorov za skvelé ceny: Poradíme, ktorý si vybrať!


8. Skráťte hovory

Telefón máte na telefonovanie. Ak sa však dostanete k nabíjačke až na druhý deň a chcete batériu šetriť, dlhej komunikácii sa vyhnite. V prípade dlhých hovorov sa batéria totiž samozrejme vybíja tiež. Každý elektrický spotrebič sa pri používaní zohrieva a verte, že telefón po hodinovom hovore môžete použiť aj ako termofor. Kvôli vysokej teplote logicky rýchlo klesne kapacita batérie.

9. Upozornenia na maily

Pokročilejší užívatelia, ktorí využívajú telefón na mailovú komunikáciu, majú o možnosť šetrenia batérie viac. Ide o vypnutie upozornení na nové maily. Iste, ide len o drobnosť, no dokáže zvýšiť výdrž batérie aspoň o niekoľko minút. Maily si zväčša môžete prezrieť v pokoji doma a oveľa pohodlnejšie na počítači. To isté platí o notifikáciách z Facebooku a podobne.

10. Zaobstarajte si vhodné doplnky

Ak s výdržou batérie máte problém, hoci je ešte pomerne nová, stavte na doplnky. Pomôže nabíjačka do auta či prenosná nabíjačka, ktorou prístroj nabijete aj bez prístupnu k elektrickej sieti. Môžete ju použiť aj na tablet či mp3 prehrávač. Rozmerovo sú pomerne útle a stoja len niekoľko desiatok eur.


Ako dlho vám vydrží batéria vo vašom mobilnom telefóne? Poznáte nejaké ďalšie tipy na predĺženie jej výdrže? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame