Treští vám v hlave z migrény? Naše tipy fungujú ako hodinky, zastavíte ju skôr, než vás zas prepadne

Ako predísť migréne?

Ako predísť migréne? (Zdroj: GettyImages)

Má síce mnoho podôb, no jedno predsa len spoločné – migréna dokáže riadne strpčiť kvalitu života a znemožniť akúkoľvek každodennú aktivitu. Či už je bolesť hlavy tupá, bodavá alebo pulzujúca, akútna alebo pravidelne sa opakujúca, najlepšie je sa jej radšej vyvarovať. Prinášame vám rady od odborníkov, ktoré vám pomôžu migrénu vyhnať zo života.

Viac ako len bolesť hlavy

Migréna nie je obyčajná bolesť hlavy. Väčšinou sa začína ako tupá bolesť, ktorá sa neskôr rozvinie do dlhodobej pulzujúcej bolesti. Tá vystreľuje do spánkov, hlavy alebo okolia očí a býva jednostranná. Môže byť sprevádzaná nevoľnosťou, precitlivenosťou na hluk, svetlo aj pachy.

Prvé štádium migrény sprevádza zívanie, pocit únavy, depresia, bolesť brucha či svalové napätie. V prípade migrény s aurou sa objavuje rozmazané dvojité videnie alebo hviezdičky, čierne škvrny aj mihanie pred očami. Až potom nastáva samotný záchvat migrény, ktorý zvyčajne trvá niekoľko hodín, ale aj niekoľko dní. U každého môže mať iný priebeh, typická je však prudká bolesť spánku, v tyle, okolo očí alebo v uchu, často sprevádzaná nevoľnosťou, zvracaním, závratmi, svetloplachosťou a poruchou rovnováhy.

Skontrolujte svoj jedálniček

Spúšťače migrény môžu mať rôznu povahu. Počasie, výkyvy hladín hormónov, stres, šum, príliš jasné svetlo, ale aj únava. Aj určité potraviny bohaté na histamín, glutamát alebo konzervačné látky stimulujú útok dráždivých látok. Patria k nim citrusové plody, paradajky alebo jahody, ale aj salámy, niektoré druhy syrov, červené víno či čokoláda. Ak často trpíte migrénami, skúste tieto potraviny načas vyradiť z jedálnička.

Výskum naznačuje, že aj ketogénna diéta (zameriava sa na potraviny s vysokým obsahom tukov a nízkym obsahom uhľohydrátov) môže zabrániť migréne. Vhodné je zvýšiť množstvo potravín s obsahom omega-3 mastných kyselín a naopak znížiť príjem omega-6, čo vedie k zníženiu zápalu v tele. Vyhýbajte sa rýchlo stráviteľným sacharidom, ktoré nájdete v potravinách ako biely chlieb, cestoviny, sladkosti a koláče. 


Mohlo by vás zaujať: Silná migréna dokáže doslova vyradiť zo života: Odhaľte príčinu a dajte jej stopku!


Jedzte menej a častejšie

Bolesti hlavy súvisia s hladinou cukru v krvi a s frekvenciou, akou sa stravujete. Dlhé časové intervaly medzi jedlami alebo vynechanie jedla môžu spôsobiť obávané záchvaty. Doprajte si preto čas na pravidelné kvalitné jedlo. Doktorka Liv Natbon odporúča zjesť potraviny bohaté na bielkoviny do 30 až 60 minút po prebudení a následne každé 3-4 hodiny doplniť jedálniček s výživnými jedlami a s dostatkom ovocia a zeleniny o ďalšie bielkoviny. Práve tie pomáhajú stabilizovať hladinu cukru v krvi a predísť vzniku migrény.

Doplňte horčík

Podľa Americkej neurologickej akadémie môže horčík zabrániť mozgovej signalizácii, ktorá spôsobuje vizuálne a senzorické zmeny súvisiace s aurou. Môže tiež znížiť alebo zablokovať chemické látky prenášajúce bolesť v mozgu a prospieva aj mozgovým cievam. Horčík nájdete v mnohých potravinách ako banány, hrášok, maliny, fazuľa, brokolica ovsené vločky, celozrnný chlieb, kešu, arašidy, pšeničné otruby a tekvicové alebo slnečnicové semienka.

Pite dostatok tekutín

Dehydratácia je známym spúšťačom migrény, keďže do dehydrovaného mozgu sa dostáva menej krvi a kyslíka. Optimálne je vypiť 2-3 litre tekutín denne, v závislosti od telesnej hmotnosti, fyzickej aktivity, teploty a vlhkosti okolitého prostredia. Vhodné tekutiny ako vodu a nesladené čaje je potrebné prijímať v určitých intervaloch počas celého dňa.

Zatočte so stresom

Najväčší strašiak modernej doby, ktorému je niekedy ťažké sa vyhnúť. Treba sa však o to neustále snažiť, keďže stres je aj jedným z najčastejšie uvádzaných spúšťačov migrény. Stres nielenže spôsobuje migrénu, migréna navyše spôsobuje ďalší stres, a tak sa môžete ocitnúť v začarovanom kruhu. Nájdite si preto vlastnú cestu k pokoju, či už to bude meditácia, hodina jogy, horúci kúpeľ alebo pokojné čítanie. A čo je ešte dôležitejšie, venujte sa jej pravidelne. 


Mohlo by vás zaujať: Migréna je u vás častým hosťom? Skúste 9 tipov, ako sa jej zbaviť!


Uprednostnite spánok

Keď sa spánkový režim človeka stane nepravidelným, záchvaty migrény sa dejú častejšie. Pre ľudí s migrénou je preto nevyhnutné vytvoriť si zdravú spánkovú rutinu. Choďte každú noc spať v rovnakom čase a skúste sa v rovnakom čase aj prebúdzať. Doprajte si aspoň 7-8 hodín spánku za noc. Ak sa nedostatok nočného spánku snažíte nahradiť poobedným šlofíkom, radšej to nerobte. Spánok počas dňa môže narušiť spánkový cyklus a nakoniec viesť k ešte väčšej migréne.

Pridajte vitamín B

Niektoré štúdie ukázali, že pravidelné užívanie doplnkov vitamínu B2, známeho aj ako riboflavín, môže u niektorých ľudí pomôcť odvrátiť migrénu. Vitamíny skupiny B premieňajú potravu na potrebnú energiu, vďaka čomu dokáže náš organizmus každý deň fungovať. Pacienti s migrénou podľa doktorky Liv Natbon nevyužívajú efektívne energetické bunky v mozgu, čo prispieva k bolestiam hlavy. Vhodné dávkovanie vitamínu B2 je okolo 400 mg denne. Nájdete ho v mäse – najmä pečienke, morských rybách ako losos a makrela, vo vajíčkach, mliečnych výrobkoch, brokolici, špenáte, karfiole, ale aj v celozrnných produktoch, vlašských orechoch či kvasniciach.

Extra tipy

  • Zaraďte do denného programu viac pohybu a fyzickej aktivity
  • Dbajte na správnu polohu chrbta aj hlavy pri sedení za počítačom
  • Doprajte si dostatok oddychu
  • Pravidelne vetrajte miestnosť, v ktorej trávite viac času
  • Vyvarujte sa užívania alkoholu a kofeínu
  • Nesiahajte hneď po tabletkách a analgetikách, pomôcť môže aj harmanček, medovka, mäta, materina dúška či levanduľa v podobe čaju, esenciálnych olejov na inhaláciu, ale aj jemné masírovanie temennej a spánkovej časti hlavy.

Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame