Desíte sa katastrofy zo straty dôležitých súborov? Zálohujte dáta bezpečne a prakticky!

hard disk

sxc.hu

Pri súčasnom rozmachu internetu a počítačových technológií len málokto z nás nevlastní súbory, o ktoré by za žiadnu cenu nechcel prísť. Situácia je totiž taká, že vo väčšine domácností sa nachádza aspoň jeden stolový počítač alebo notebook, v ktorom je v digitálnej podobe uskladnené všetko od fotiek z rodinných stretnutí, cez obľúbené videá až po vlastnú tvorbu. Viete si predstaviť, že by sa toto všetko jedného dňa z ničoho nič vyparilo? Stať sa to môže rýchlejšie, než by ste možno sami tušili. Myslite preto na účinnú zálohu dát ešte dnes. Poradíme vám, aké mate možnosti a na ktoré z nich sa možno najviac spoľahnúť.

Prečo sa oplatí dáta zálohovať?

Časy, kedy boli v našich počítačoch uložené len softvérové súčasti, sú dávno minulosťou. Dnes je úplne bežné, že vám lekár po vyšetrení na špecializovanom pracovisku okrem písomnej správy pribalí aj CD s obrazovým záznamom. Ak sa púšťate do akejkoľvek novostavby, projektant vám takisto okrem papierovej verzie doručí svoju prácu aj v digitálnej forme. Dôležité súbory v domácnostiach sa tak neobmedzujú len na kvantum fotiek či videozáznam z dovolenky. Nezriedka totiž v našich počítačoch uskladňujeme aj básne či poviedky, ktoré by pred päťdesiatimi rokmi končili v zásuvke písacieho stola. Ak navyše máte v rodine podnikateľa, náhla strata jeho pracovných podkladov by mohla znamenať profesionálnu samovraždu.


Mohlo by vás zaujať: Online hry pre dospelých: Zabaviť sa pri nich môžete aj vy


Ako k stratám súborov dochádza?

Strata dát je vždy neúmyselná, no o to viac zamrzí. Vo väčšine prípadov k nej totiž dôjde bez nášho vlastného pričinenia. V rámci tejto nelichotivej situácie môžeme uvažovať nad viacerými scenármi:

  • živelná pohroma – nejde síce o vysokú pravdepodobnosť, podceňovanie však nie je na mieste. Oheň sa k vám totiž môže kedykoľvek rozšíriť aj od susedov v paneláku a na zaplavenie rodinného domu častokrát stačí už jediná silná prietrž mračien.
  • krádež – ak nosíte dáta starostlivo uložené v notebooku, ten vám pri nedostatočnej opatrnosti môžu odcudziť
  • doslovná strata – pri súčasných trendoch minimalizovania rozmerov prenosných počítačov sa práve pre vášho elektronického miláčika môže stať cestovanie osudné. Ak máte viac kusov batožiny, pri vystupovaní z vlaku alebo autobusu sa vám môže stať, že netbook jednoducho zabudnete. Môžete si byť istí, že sa k nemu viac nedostanete. To isté platí pri náhlom odchode z reštaurácie a v iných modelových situáciách.
  • zlyhanie pamäťového média – každý disk má určitú životnosť stanovenú výrobcom. Neodbornou manipuláciou alebo chybou výrobku sa vám však môže stať, že veľkokapacitné zariadenie vypovie službu skôr, ako to čakáte
  • vírusy – nepríjemná súčasť sveta internetu, ktorá sa šíri ako infekčná nákaza. Bez patričnej ochrany vám môže nielen prepísať súbory, no v najhoršom prípade sa postará o zrútenie celého operačného systému.
  • náhodné vymazanie – môže k nemu dôjsť buď vašim vlastným omylom, častejšie však vinou iného užívateľa sediaceho za vaším počítačom

Mohlo by vás zaujať: Viac o počítačoch a informačných technológiách čítajte na pc.sk


Čo zálohovanie vlastne vyžaduje?

Aby ste svoje súbory ochránili pred stratou, pri zálohovaní sa od vás očakáva pravidelnosť a predovšetkým systematickosť. Na výber máte z nasledovných variantov:

1. CD/DVD – ich nevýhodou je relatívne nízka kapacita a krátka životnosť. Ak natrafíte na chybný produkt, môže sa vám stať, že už po roku budete svoje dáta hľadať márne. Dá sa povedať, že v súčasnosti ide skôr o prežitok.

2. USB kľúč – medzi jeho výhody patrí prepisovateľnosť údajov a skladné rozmery. Tie však môžu byť kameňom úrazu práve pri fyzickej strate. USB kľúč je veľmi pohodlný prostriedok, ktorý nájde svoje uplatnenie najmä pri prenose súborov medzi počítačmi.

3. diskový oddiel – samozrejmosťou by malo byť rozdelenie vášho disku, kedy môžete systémovú partíciu kedykoľvek preformátovať. Ak vám však fyzicky zlyhá celý disk, o dáta definitívne prídete.

4. externý disk – šikovná vecička prijateľných rozmerov s USB pripojením, ktorá ponúka veľkorysý priestor (pri kúpe sa poobzerajte po zariadeniach s kapacitou od 1 TB). Jeho jedinou nevýhodou je možné odcudzenie.

5. online záloha – ide vlastne o prenajatie dátového priestoru na serveri poskytovateľa, ktorý vám za poplatok dodá špeciálny softvér. Vďaka nemu sa vaše súbory zálohujú automaticky v pravidelných intervaloch. Väčšina poskytovateľov zároveň garantuje šifrovanie, preto by riziko zneužitia malo byť minimálne.

Čo zálohovať a čo nie?

Pri zálohovaní sa nezaťažujte vytváraním kópie súborov s hudbou či filmov, ktoré môžete z dostupných zdrojov opäť kedykoľvek získať. Sústreďte sa najmä na fotografie, pracovné materiály, firemné podklady, vlastnú tvorbu, poznámky a osobné nastavenia. Zálohovať treba jednoducho všetko to, čo má pre vás hodnotu a nie je možné sa k tomu dopracovať inou cestou.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame