Odpovedá výživová poradkyňa: Sú zemiaky naozaj kalorická bomba?

Jesť alebo nejesť zemiaky pri diéte? (Zdroj: GettyImages)

Dobrý deň,

hovorí sa, že zemiaky sú pri chudnutí hotová pohroma. Veľa sacharidov… Je to pravda? Ozaj sa im úplne vyhnúť? Prípadne, ako ich pripraviť, aby boli čo najzdravšie?


Pekný deň, milý čitateľ,

redukčný jedálniček by mal byť, okrem iného, aj pestrý. To znamená, že keď si v rámci neho doprajete i kvalitné zemiaky od poctivých domácich pestovateľov, vhodne ich upravíte a skombinujete s inými potravinami, rozhodne by som to pohromou nenazývala. Práve naopak. Avšak pokiaľ si na tanier často servírujete tradičnú zemiakovú kašu s maslom a mliekom, alebo zemiakové hranolčeky či francúzske zemiaky, to je, samozrejme, problém. Poďme však poporiadku.


Nová kniha Igora Bukovského je bestseller: (Za)chráňte svoje črevo, pečeň, žlčník aj pankreas!


Jeden stredne veľký pečený zemiak so šupkou obsahuje 160 kcal, 0,2 g tuku, 4,3 g proteínov, 36,6 g sacharidov a 3,8 g vlákniny. Okrem toho sa v ňom nachádza aj 28 % odporúčanej dennej dávky (ODD) vitamínu C, 27 % ODD vitamínu B6, 26 % ODD draslíka, 19 % ODD mangánu, 12 % ODD horčíka, fosforu, vitamínu B3 a kyseliny listovej. Zemiaky sú tiež zdrojom flavonoidov, karotenoidov či fenolových kyselín.

Vďaka svojmu obsahu môže primeraná konzumácia zemiakov v rámci zdravého, pestrého a vyváženého jedálnička prispieť k zníženiu krvného tlaku či zlepšeniu trávenia. Samozrejme, nutričný obsah zemiakov sa môže líšiť v závislosti od odrody, doby a spôsobu uskladnenia i prípravy na konzumáciu.

Konzumné zemiaky sa odporúča skladovať pri teplote 4 až 5 stupňov Celzia s 85 až 95-percentnou vlhkosťou. Predtým ich dôkladne osušíme. Nedávame ich do chladničky a ani do blízkosti cibule. Veľmi naklíčené zemiaky a zemiaky so zelenými škvrnami nekonzumujeme kvôli vysokej koncentrácii toxických glykoalkaloidov, ako solanínu a chakonínu.

Ako pripravovať zemiaky? Aj tu platí, že sa snažíme vybrať kvalitné produkty. Ak ich kupujeme, volíme slovenskú produkciu z ekologického poľnohospodárstva. Pokiaľ nemusíme, zemiaky pred varením nešúpeme, iba ich dôkladne umyjeme – tesne pod šupkou je ukrytých najviac živín. Pokiaľ je nutné ošúpať ich, použijeme škrabku a odstránime iba čo najtenšiu vrstvu šupky. Dôležité je variť ich v malom množstve vody.

Čo sa týka samotnej konzumácie, ideálne je zjesť ich so šupkou. V prípade, že nemajú dostatočnú kvalitu, ošúpeme ich po uvarení. Vhodným spôsobom úpravy je aj pečenie v rúre alebo príprava v pare. Zemiaky sa snažíme pripraviť ako hlavné jedlo a dopriať si ich so zeleninou či zeleninovým šalátom. Ako je uvedené vyššie, zemiaky obsahujú vlákninu, a teda dobre zasýtia. Predstavujú však aj zdroj energie, ktorý môžeme využiť pred cvičením alebo náročnejšou fyzickou aktivitou.

Nech sa Vám darí, Mirka


Na vaše otázky odpovedá Mgr. Miroslava Suchárová, ktorá sa problematike výživy venovala roky ako novinárka. Počas tohto obdobia sa stretla s rôznymi výživovými smermi, názormi a odporúčaniami, a preto sa rozhodla pre „upratanie“ a rozšírenie svojich vedomostí formou výživových kurzov. Výrazne ju ovplyvnil seminár u známeho českého odborníka, Mgr. Martina Jelínka. Vďaka nemu sa, okrem iného, naučila v rámci stravy uplatňovať holistický prístup, teda pri tvorbe jedálnych lístkov zohľadňovať nielen príjem kalórií, makroživín a zdravotný stav človeka, ale napríklad aj krvnú skupinu, acidobázické pôsobenie či termický efekt potravín. Svoje otázky jej môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk.


Chcete čítať viac takýchto článkov? Sledujte nás aj na Facebooku!

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame