Idú vaše ratolesti do letného tábora? Psychologička upozorňuje, dbajte hlavne na jednu dôležitú vec

Dieťa drží za prst dospelého človeka

Dbajte na to, aby ste vyberali tábor s vašimi deťmi (Zdroj: Freepik/freepik)

Rodičia by mali letný tábor vyberať spolu so svojimi deťmi. Najdôležitejšie však je, aby dieťa išlo do tábora dobrovoľne. Zároveň nesmie mať pocit, že tam ide preto, lebo ho tam chcú rodičia odložiť. Upozornila na to psychologička Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie Ľubica Kövérová.

Letný tábor môže byť podľa psychologičky pre žiakov formou relaxu, pretože umožňuje rôzne aktivity, ako sú napríklad šport, tanec alebo niečo umelecké. Rovnako je pre deti výbornou príležitosťou, ako si vyskúšať byť mimo domova a svojich rodičov. „Dieťa zostáva v tábore zodpovedné samo za seba, musí si vedieť poradiť v neznámom prostredí. Učí sa väčšej samostatnosti a zodpovednosti,“ uviedla Kövérová.

Psychologička upozorňuje, že letné tábory by mali rodičia vyberať spolu s deťmi, pretože tam nejde rodič, ale dieťa. Výber majú zamerať aj podľa toho, aké záujmy má ich dieťa. „Väčšina detí veľmi dobre vie, čo chce a čo ich baví. Preto by mali rodičia rešpektovať dieťa a netlačiť ho do niečoho, čo nechce,“ uviedla. Ako ďalej tvrdí, v prípade, že sú deti nerozhodné, mali by rodičia pri výbere pomôcť. Podľa psychologičky si je dôležité pri výbere tábora všímať aj jeho bezpečnosť.

Ako ďalej uviedla, neexistuje vhodný vek, kedy je dieťa pripravené ísť do tábory prvýkrát, a pri každom je dôležitá príprava. Upozornila, že rodičia by svojmu potomkovi mali priblížiť, čo všetko ho počas pobytu mimo domova môže čakať, čo sa tam môže naučiť, a pozitívne ho na tábor motivovať. Osem rokov je podľa jej slov primeraný vek, kedy si dieťa už dokáže užiť táborový život. Denný tábor je podľa nej lepšou alternatívou ako pobytový tábor pre tie deti, ktoré by nezvládli odlúčenie od rodičov alebo sú introverti.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: TASR
Odporúčame