Divoká dovolenka medzi zvieratami: Zláka aj vás?

Zvieratá

sxc.hu

Spať vedľa opíc a nosorožcov, zliezať hory s lamami alebo pásť kravy a kŕmiť ošípané na farme: stále viac ľudí s obľubou trávi dovolenku v spoločnosti zvierat, či už sú exotické alebo nie. Máte chuť na takéto dobrodružstvo aj vy?

„Ľudia sa usilujú o návrat k prírode a hľadajú nové dojmy u zvierat. Často dávajú prednosť faune vo svojej krajine, než aby cestovali na druhý koniec sveta a videli divé zvieratá,“ usudzuje Reha Huttinová, predsedníčka francúzskej Nadácie 30 miliónov priateľov.

Hovorca Nadácie Brigitty Bardotovej Christophe Marie zároveň pripomína, že stále viac francúzskych dobrovoľníkov odchádza v letnom období do Afriky. „Stále viac ľudí venuje svoj voľný čas záchrane šimpanzov v Kongu. Niekedy ich musíme veľa odmietať,“ vyhlasuje. Nemusíte však nevyhnutne voliť tropické destinácie, aby ste sa mohli tešiť z prítomnosti zvierat. Napríklad zoologický park Cerza u Lisieux v Normandii ubytováva milovníkov divokých zvierat v „zooobservatóriách“, lodžiách či jurtách.


Mohlo by vás zaujímať: Všetko, čo chcete vedieť o psom hoteli: Ako funguje, pre koho a za koľko


„Našich klientov ubytovaných v zooobservatóriách milujem,“ vyhlasuje sprievodkyňa zoo Séverine Mouilléová. V tomto type drevených bungalovov na pilotoch pozorujú záujemcovia opice, gibbonov, antilopy a nosorožce pohybujúce sa na slobode a pritom sú úplne v bezpečí. „Za 150 eur (asi 3700 Sk) za noc navštívia rodiny park a zúčastnia sa kŕmenia zvierat. Vysvetlíme im tiež, ako sa stará o nosorožca, naše erbové zviera,“ uvádza sprievodkyňa.

V Ariège na juhu Francúzska organizuje Yves Nardone výlety podľa želania s lamami, ktoré nesú stany, spacie vaky a jedlo pre klientov. „Na lamách síce nemožno jazdiť, ale sú to výborní nosiči,“ vysvetľuje. Na cestu s lamami sa v júli vydá s bratom a matkou aj jedenásťročná Flore Bonnevillová. „Veľmi sa mi páči ísť vedľa lamy. Rada ju tiež češem a dávam jej seno a granule, keď sa večer zastavíme,“ hovorí dievčatko.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete ponamáhať telu a prečistiť hlavu? Vyskúšajte pár dní života na vidieku!


V pohorí Jura na východe Francúzska ubytováva Gilles Tonnaire v 800 metroch nad morom turistov z celého sveta, zo všetkých sociálnych vrstiev. „Klienti mi pomáhajú s prácou na farme. Často sa stáva, že kým sa matky starajú o kravy, ich deti dávajú saciu fľašu malým prasiatkam,“ hovorí farmár. Turisti sú ubytovaní v chatkách v blízkosti kráv, ale aj koní, poníkov, angorských kôz, ošípaných a holubov. „Deti ale najviac priťahuje somár, i keď je veľmi tvrdohlavý,“ zdôrazňuje Tonnaire.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, ČTK
Odporúčame