Zdravým životným štýlom proti rakovine: Stavte na našich 7 tipov

Muž

thinkstockphotos.com

Životný štýl hrá v prevencii ochorení jednu z najpodstatnejších úloh. Vylepšiť ho možno aj maličkosťami, ktoré môžu znížiť aj riziko vzniku rakoviny.

Rakovinové ochorenia sú na popredných priečkach v štatistikách úmrtnosti v mnohých krajinách. Môže za to napríklad konzumácia nezdravých jedál, fajčenie, alkohol, stres, nedostatok pohybu, dedičnosť a ďalšie. Ako jednoduchým spôsobom predchádzať rakovine a ďalším civilizačným ochoreniam? Možností je veľa a vždy je lepšie urobiť aspoň niečo, ako vôbec nič. Tu je niekoľko tipov.

1. Jedzte aspoň 5 porcií ovocia a zeleniny denne

Ovocie a zelenina sú zdrojom antioxidantov, ako napríklad vitamínu C, betakaroténu, zinku a ďalších. Tieto látky sú ochrancami buniek pred škodlivými voľnými radikálmi, ktoré ich poškodzujú a následne dochádza k vzniku ochorení. Ovocné a zeleninové plody navyše obsahujú aj rozpustnú i nerozpustnú vlákninu. Vláknina je dôležitá pre dobré trávenie, zabezpečuje pravidelné vyprázdňovanie a odvod toxických látok.

Snažte sa konzumovať pestrú škálu ovocia a zeleniny. V boji proti rakovine sú významné karotenoidy. Prevenciou pred vznikom rakoviny prostaty sú napríklad rajčiny (ideálne tepelne upravené), ktoré sú zásobárňou lykopénu. Z hľadiska prevencie rakoviny je dôležitý aj luteín a zeaxantín. Skvelým zdrojom je varený kel alebo špenát.


Mohlo by vás zaujať: Vyhnite sa rakovine hrubého čreva: Dodržujte tieto tri jednoduché pravidlá


2. Znížte spotrebu mäsa a dbajte na jeho kvalitu

Problémom nemusí byť len množstvo konzumovaného mäsa a nasýtených tukov, ktoré obsahuje, ale aj jeho kvalita. Mäso je často zdrojom antibiotík a hormónov, ktoré majú negatívny dopad na zdravie človeka. Podstatnú úlohu zohráva aj spôsob prípravy. Napríklad pri vyprážaní dochádza k vzniku karcinogénnych látok.

Čo s tým? Vhodné je vyberať si zdroje mäsa z lokálnych zdrojov, kde je možné overiť podmienky, v akých zvieratá žijú. Z jedálnička je najlepšie vylúčiť všetky druhy spracovaného mäsa, teda klobás, slaniny či salám a naopak, konzumovať diétnejšie druhy mäsa (králičie, kvalitné kuracie a morčacie, ryby). Dôležitý je aj spôsob prípravy. Pri tepelnej úprave používajte na tento účel vhodné tuky – napríklad bravčovú masť, ktorá má vysokú tepelnú odolnosť.

3. Využívajte zdravé koreniny

Ani nadmerná spotreba soli zdraviu neprospieva. Existujú však zdravé a chutné alternatívy, ktoré jedlu dodajú skvelú chuť a navyše posilnia imunitný systém. Vo vašom jedálničku by nemali chýbať koreniny ako cesnak, oregano, bazalka, rozmarín, kurkuma, škorica atď.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


4. Hýbte sa aspoň polhodinu denne

Pravidelná fyzická aktivita je jedným z najdôležitejších preventívnych prostriedkov aj čo sa týka rakovinových ochorení. Podľa odborníkov by sa mal človek venovať minimálne 30 minút intenzívnejšiemu cvičeniu, alebo hodinu pohybovej aktivite v miernej intenzite.

5. Konzumujte viac potravín bohatých na vápnik

Vápnik sa najčastejšie dáva do súvislosti so zdravými kosťami a zubami. Je tiež prevenciou osteoporózy. Lenže podľa odborníkov môže znižovať aj riziko vzniku rakoviny hrubého čreva. Preto je napríklad v škandinávskych krajinách, kde sa konzumuje veľa rýb (bahatých na vápnik a vitamín D), výskyt tohto druhu rakoviny podstatne nižší. Okrem mlieka a mliečnych výrobkov sa kalcium nachádza v maku, sezamových semiačkach, mandliach, sóji, vajíčkach, trstinovej melase a morských rybách. S príjmom vápnika však treba pre jeho správne vstrebávanie dbať aj na príjem vitamínu D – či už zo slnečného žiarenia (cca 20 minút bez použitia krému s UV filtrom) či z potravín, napríklad mliečnych výrobkov.


Mohlo by vás zaujať: Aj takto sa začína prejavovať rakovina: Tieto príznaky radšej nepodceňujte


6. Dajte šancu orechom a semiačkam

Orechy sú zdrojom proteínov, zdravých tukov, vlákniny, vitamínov skupiny B, vitamínu E, horčíka, vápnika, zinku a ďalších látok. Napríklad para orechy obsahujú veľa selénu, ktorý môže byť prevenciou rakoviny močového mechúra. Ak k nim dennodenne pridáte aj zdravé semiačka, organizmus sa vám poďakuje. Ľanové semiačka obsahujú okrem zdravých tukov aj lignany, ktoré sa javia ako prevencia rakoviny prsníka a hrubého čreva. Chia semiačka alebo bazalkové semiačka zasa obsahujú veľa vlákniny, ktorá prospieva tráviacemu traktu. Denne by si mal človek dopriať 1-2 hrste orechov a semiačok.

7. Pite zelený čaj

Podľa viacerých uskutočnených štúdií môže pravidelné pitie zeleného čaju zabrániť vzniku rakovinových ochorení a to hlavne vďaka obsahu fytochemických látok, konkrétne katechínov. 


Snažíte sa žiť zdravým životným štýlom? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame