Absolvovali ste už tento rok preventívnu prehliadku u zubára? Ak ju chcete mať aj naďalej hradenú, zostáva vám už len pár týždňov

Boli ste už tento rok na preventívnej zubnej prehliadke (Zdroj: Pixabay/oswaldoruiz)

Rezort zdravotníctva pripomína, že na absolvovanie preventívnej prehliadky u zubného lekára zostáva tento rok už len pár týždňov. Upozorňuje, že ľudia, ktorí počas roka neboli na preventívnej prehliadke, nebudú mať v budúcom roku plne hradené zdravotné výkony v základnom prevedení pri liečbe zubného kazu.

Preventívnu zdravotnú prehliadku u zubára hradí verejné zdravotné poistenie. Zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti hovorí, že poistenci do 18 rokov a tehotné ženy majú ročne nárok na dve zubno-lekárske prehliadky a poistenci starší ako 18 rokov na jednu ročne.

„Ten, kto neabsolvuje stomatologickú preventívnu prehliadku, nemá v nasledujúcom roku nárok na ošetrenie zo zdrojov verejného zdravotného poistenia. Zdravotné výkony v ústnej dutine tak zubárovi pacient hradí v plnej výške podľa platného cenníka zdravotných výkonov, ktorý je zubný lekár povinný poskytnúť,“ priblížilo Ministerstvo zdravotníctva SR. Doplnilo, že výnimka, na základe ktorej nebola preventívna prehliadka podmienkou, platila pre pandémiu COVID-19 uplynulé dva roky.

Počas zubno-lekárskej preventívnej prehliadky sa vyšetruje stav chrupu, slizníc, mäkkých tkanív čeľustí a ústnej dutiny. Skontrolujú sa tiež zubné náhrady, určuje sa index krvácajúcej papily, index kazivosti chrupu. Okrem toho sa dohliada na stav dentálnej hygieny a hygienických návykov a lekár zároveň poučí pacienta o správnom čistení chrupu.

„Ministerstvo zdravotníctva má záujem neustále zvyšovať počty ľudí absolvujúcich preventívne prehliadky, vrátane prehliadok u zubného lekára. Iba tak je možné zlepšiť zdravotný stav občanov a včas zachytiť zdravotné problémy a ochorenia, ktorých liečba je v prvotných štádiách jednoduchšia a zároveň aj finančne menej zaťažuje celý zdravotnícky systém,“ skonštatoval rezort.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame