Dlhší život vďaka manželstvu: Je to tak, alebo presne naopak?

Muž

thinkstockphotos.com

Zdravší a v živote spokojnejší než ostatní – takí sú podľa nového výskumu ľudia žujúci v manželstve. Medzinárodný výskum sa zaoberal otázkami medzi rodinným stavom a životnou spokojnosťou. Uskutočnil sa v 40 krajinách sveta a v každej sa zapojilo približne dvetisíc ľudí. Aké ďalšie faktory ovplyvňujú zdravie a životnú pohodu?

Vo dvojici sa to ťahá lepšie

Podľa nového výskumu Sociologického ústavu Akadémie vied ČR sa ženatí muži a vydaté ženy v súčasnosti dožívajú takmer o desať rokov viac ako ľudia slobodní, konzumujú aj menej alkoholu a trpia menej často depresiami, povedala vedúca výskumu Dana Hamplová zo Sociologického ústavu. Dôvody dlhšieho života vraj spočívajú predovšetkým v sociálnej a emocionálnej opore a finančnej solidarite, ktorá medzi párovo žijúcimi jedincami funguje.


Mohlo by vás zaujať: Manželstvo bez sexu: Môže fungovať?


Deti majú svoje plusy aj mínusy

Iba menšie rozdiely ale výskum zaznamenal medzi ľuďmi s deťmi a bezdetnými. To, nakoľko sú rodičia spokojní, súvisí s počtom detí, ich vekom, ale aj rodinným stavom rodiča. ,,Deti na jednej strane dávajú človeku zmysel života a nechcená bezdetnosť je značnou psychickou záťažou, ale množstvo rodičov čelí vyčerpaniu a väčšiemu stresu,povedala. Otázkou podľa Hamplovej je, nakoľko jednotlivé stránky prevážia. ,,U žien sa zdá, že matky sa cítia o niečo lepšie ako bezdetné. je však potrebné povedať, že rozdiely sú medzi tým, koľko majú detí a ich vek,uviedla Hamplová. Jediné, v čom majú ľudia žijúci v manželstve horšie výsledky, je nadváha.

Matky samoživiteľky sú na tom najhoršie

Všeobecne najmenej spokojné a viac choré matky samoživiteľky. Častejšie trpia depresiami, menej spokojné so životom. ,, skupinou, ktorá je najviac vystresovaná a najmenšiu kvalitu života,dodala.

,,Rozdiely medzi mužmi bezdetnými a ženatými s partnerkou v podstate nie sú. U žien sa zdá, že matky sa cítia o niečo lepšie ako bezdetné. Je potrebné povedať, že rozdiely sú medzi tým, koľko majú detí a ich vek,uviedla Hamplová.


Mohlo by vás zaujať: Manželská kríza po štyridsiatke: Zvládnite ju spolu s nami!


Ako pôsobí alkohol?

Najvýraznejším rozdielom medzi mužmi a ženami, ktoré prieskum financovaný Grantovou agentúrou ČR ukázal, nie je v spôsobe stravovania alebo športu, ale v spotrebe alkoholu. Iba štvrtina mužov uviedla, že nikdy nevypije viac než štyri alkoholické nápoje za deň, zatiaľ čo u žien tak odpovedali takmer dve tretiny. Naopak niekoľkokrát za týždeň pije desať percent mužov a len dve percentá žien. ,,Dáta nám tiež ukázali, že bezdetné ženy pijú viac ako matky, prekvapivo ale najväčšiu spotrebu alkoholu ukázali u mužov, ktorí žijú v nemanželskom páre. Zarazilo nás to, ale ukázalo sa, že je to platné aj v iných krajinách,poznamenala sociologička.


Myslíte si, že život v manželstve má viac výhod ako ten mimomanželský? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK
Odporúčame