Dobré skutky prospievajú nielen nášmu okoliu: Môžu vám pomôcť zlepšiť aj fyzické zdravie

dobrý skutok

Dobré skutky môžu zlepšiť aj vaše fyzické zdravie (Zdroj: Freepik/rawpixel.com)

Keď vykonáme dobrý skutok alebo jednoducho náhodne niekomu pomôžeme, ide o nezištný čin. Avšak nemyslite si, že sa vám vaše telo za takúto službu neodvďačí. Okrem toho, že zlepšuje vaše vzťahy susedmi a priateľmi či rodinou, dobré skutky môžu zlepšiť aj vaše fyzické zdravie.

Znižujú stres a depresiu

Štúdie ukazujú , že uprednostňovanie blaha iných pred naším vlastným bez toho, aby sme za to niečo očakávali – alebo to, čo sa nazýva altruizmus – stimuluje centrá odmeňovania v mozgu. Hormóny, ktoré sa v ňom vytvárajú zaplavujú náš systém a vytvárajú akúsi „pomoc pomocníka“. Ukázalo sa napríklad, že dobrovoľníctvo minimalizuje stres a zlepšuje depresiu.

Nižší krvný tlak

Darovanie iným alebo „prosociálne míňanie“ znižuje krvný tlak a zlepšuje zdravie srdca. Jedna štúdia požiadala skupinu hypertonikov (ľudí s vysokým krvným tlakom), aby na seba minuli 40 dolárov, zatiaľ čo inej skupine ľudí s vysokým krvným tlakom bolo povedané, aby tieto peniaze minuli na iných. Tí, ktorí míňali peniaze na iných, mali na konci šesťtýždňovej štúdie nižší krvný tlak. V skutočnosti boli prínosy také veľké ako tie zo zdravej stravy a cvičenia.

Zmierňujú bolesť

Zdá sa, že dávanie znižuje aj našu bolesť . Nedávna štúdia zistila, že ľudia, ktorí povedali, že darujú peniaze na pomoc sirotám, boli menej citliví na elektrický šok ako tí, ktorí odmietli dať. Navyše, čím viac ľudia považovali svoj dar za užitočný, tým menej bolesti pocítili.

Viac šťastia

Anglickí vedci zistili, že láskavosť môže zvýšiť šťastie už za tri dni. Štúdia rozdelila ľudí do troch skupín: prvá skupina musela každý deň urobiť prejav láskavosti, druhá skupina vyskúšala novú aktivitu a tretia skupina neurobila nič. Skupiny, ktoré boli láskavé a robili nové veci, zaznamenali výrazný nárast pocitu šťastia.



Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame