Dochucovadlo vo vašom okne: Pažítka by nemala chýbať v žiadnej kuchyni

Pažítka

farmtina.com

Pažítka je u nás po petržlene najobľúbenejšia bylinka. Mala veľký význam v ľudovej kuchyni, pretože nielen dodávala jedlu vynikajúcu chuť, ale aj dôležité výživové látky. Nesmela chýbať vo Veľkonočnom jedálničku, hlavne na Zelený štvrtok. Odkiaľ k nám pažítka prišla a ako nám môže prospievať?

Po celej Európe je rozšírený druh pažítka pobrežná, ktorá pravdepodobne pochádza z Talianska. Je to nenáročná, po cibuli voňajúca zelená rastlina, so zelenými stonkami. Kvitne bielymi alebo fialovými kvetmi. Pestovať sa začala až okolo 16. storočia. Do tej doby sa zbierala len divá forma tejto bylinky. Tú dnes nájdeme hlavne v horských oblastiach pri potokoch, prameňoch a na okrajoch vlhkých lúk. Pokiaľ by ste narazili na Čínsku pažítku zistíte, že jej chuť a vôňa sa viac približuje cesnaku. Domovinou tejto odrody je okolie sibírskeho Bajkalu, kde bola považovaná za silné afrodiziakum.

Oba druhy sú blízke príbuzné s cibuľou a pórom a ako korenie sa používali už v starej gréckej a rímskej kuchyni.


Tiež by vás mohlo zaujať: Najlepší prírodný liek: Cibuľa zničí virózy a poteší vaše chuťové bunky


Zdravá kuchynská zeleň

Pažítka je zdrojom vitamínu C, ktorý okrem toho, že podporuje našu imunitu, má mnoho ďalších funkcií. Dostatočné množstvo tohto vitamínu prispieva k regenerácii organizmu, pomáha vytvárať protistresové hormóny a je veľmi dôležitý pri tvorbe kolagénu. Ten pôsobí preventívne na vznik kŕčových žíl, rozšírených žiliek a vrások na tvári. Ďalšou dôležitou zložkou je farbivo karotén. V organizme sa chová ako slnečné okuliare a chráni telo pred poškodením slnečnými lúčmi. K dobrému zraku a v boji proti slepote napomáha vitamínu A i riboflavín, ktorého je v pažítke dostatok.

Nechýbajú ani minerálne látky

Nájdeme v nej i bohato zastúpené minerálne látky, hlavne vápnik starajúci sa o zdravé kosti a zuby a draslík, potrebný pre správnu funkciu nervov a svalov. Čo všetko pre vás môže urobiť?

• povzbudzuje chuť do jedla,
• pomáha pri liečení tráviacich problémov
• pomáha pri znižovaní krvného tlaku
• pomáha chrániť pred rakovinou pažeráka, žalúdka, hrubého čreva, prsníka a pľúc
• Čínska pažítka má i antibiotické účinky. Dajú sa ňou liečiť rôzne staré zranenia a zápaly. Jej pravidelnou konzumáciou predchádzate virózam a bakteriálnym infekciám.
    
Typickú chuť pažítke dodávajú éterické oleje viazane so sírou. Charakteristická vôňa pochádza od alicínu, ktorý sa využíva na výrobu podporných prípravkov na liečbu vysokého krvného tlaku, znižovanie cholesterolu a podporu trávenia. Inak sa táto bylinka v lekárstve nevyskytuje.

Na 100 g pripadá len 214 kJ. Táto bylinka je odporúčaná na ochucovanie diétnych jedál.


Tiež by vás mohlo zaujať: Čerstvé bylinky u vás doma: Skrášlia okno či balkón a dodajú skvelú chuť


Pažítku vypestujete i na okne panelákového bytu

Pažítku kúpite v každom supermarkete v kvetináči približne za 1 €. Keď ju budete pravidelne zalievať a zastrihávať, vydrží vám i niekoľko rokov. Nie je náročná na pestovanie a výborne sa jej darí i v záhonoch. Vypestovať si ju môžete rozdelením kúpeného trsu alebo zo semienok. Sadí sa v marci, prípadne v apríli a už dva týždne po vysadení semienok vyrazia prvé zelené stonky. Druhý rok vás na záhone privíta už skoro v jari a vydrží tam až do neskorej jesene. Pestuje sa predovšetkým ako kuchynská bylina na ochucovanie pokrmov.

Vďaka svojim fialovým kvetom je to i okrasná rastlina a úžasne sa vyníma ako obruba záhonov. Kvitne od mája až do konca augusta. Pokiaľ pestujete pažítku nie pre parádu, ale pre úžitok, je vhodné kvety odstraňovať, pretože vysiľujú rastlinu a listy strácajú svoju typickú vôňu.

Škodcov sa pri jej pestovaní báť nemusíte, jej aróma totiž odpudzuje hmyz. Pokiaľ ju vysadíte v blízkosti ruží, dokáže ich ochrániť pred plesňovými chorobami. Z pažítky sa dá vytvoriť postrek proti hubovým ochoreniam jabloní. Je účinný, ekologický a bezplatný.

Aké pochúťky sa z nej dajú spraviť?

Pažítka sa používa viac-menej čerstvá. Neodporúča sa používanie v sušenej podobe, pretože stráca svoju vôňu. Lepšie je skladovať ju v mrazenej podobe. V kuchyni má široké uplatnenie – používa sa do nátierok, polievok, omáčok, vaječných jedál, zeleninových šalátov, alebo ako jarný posyp na chlieb. Zdobia sa ňou pečené mäsá i chlebíčky. K jedlu sa môžu použiť aj kvety, ale nie je to obvyklé. Tie sa používajú skôr ako ozdoba.


Tiež by vás mohlo zaujať: Obohaťte svoj jedálniček: Cícer je plný chuti, bielkovín aj vitamínov


Viedenská pažítková omáčka

Do hladka rozmixujte 6 natvrdo uvarených žĺtkov s ¼ hrnčeka s mliekom a 5 krajcami bieleho toustového chleba bez kôrky. Zmes nalejte do misky, primiešajte hrnček majonézy a ½ hrnčeka kyslej smotany, ochuťte octom, soľou a čiernym korením. Zamiešajte 4 lyžice na jemno posekanej pažítky a podávajte k teplému alebo studenému mäsu.

Hlávkový šalát s paradajkami a pažítkou

Umyte a natrhajte listy z jedného hlávkového šalátu. Pridajte 250 g nakrájaných cherry paradajok a zväzok na jemno nasekanej pažítky. Zlejte od nálevu 1 plechovku sterilizovanej kukurice a primiešajte ju do šalátu. V miske zmiešajte 2 lyžice octu so soľou, bielym mletým korením a cukrom. Nakoniec do zálievky vpracujte 4 lyžice hroznového oleja. Zmes nalejte do šalátu a premiešajte. Tento šalát môžete podávať ako ľahký obed alebo prílohu k hlavnému jedlu. Dobrú chuť!


Máte tip na využitie pažítky v kuchyni? Prezraďte ho aj ostatným čitateľom v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo iné ceny z našej súťaže. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: farmtina.com, farmtina.com, Marianna
Odporúčame