Dôležité probiotiká: Takto pôsobia na vaše telo a tu ich nájdete

mlieko

photl.com

Hoci proti mikroorganizmom bojujeme antibakteriálnymi mydlami a inými vymoženosťami, v skutočnosti ich k životu nevyhnutne potrebujeme. Či chceme alebo nie, náš organizmus je baktériami doslova zaplavený – od pokožky cez celý tráviaci trakt až po pohlavné ústrojenstvo (najmä u žien). Čo sa však stane, ak je táto mikroflóra v našom tele narušená? V prípade, že ich máme nedostatok, do hry vstupujú probiotiká. Zistite, na čo slúžia a ako ich konzumovať.

Čo sú to vlastne probiotiká?

Ide o baktérie mliečneho kvasenia, ktoré majú nezastupiteľné miesto z hľadiska dobrej funkcie trávenia. Udržiavajú črevnú mikroflóru v rovnováhe tým, že zabraňujú množeniu mikroorganizmov, ktoré sú pre náš organizmus škodlivé. Znižujú zároveň riziko rakoviny hrubého čreva a výrazným spôsobom sa podieľajú aj na posilnení našej imunity. V ľudskom tele sa teda nachádzajú prirodzene, k ich kultivácii však môžeme dopomôcť vhodnou stravou či výživovými doplnkami.


Mohlo by vás zaujať: Zázračná sóda bikarbóna: Pomáha pri trávení aj proti bolesti hrdla!


Kedy probiotiká užívať vo zvýšenej miere?

Azda najväčším nepriateľom mikroflóry tráviaceho systému sú antibiotiká. Tie totiž v snahe zabrániť šíreniu infekcie (napríklad dýchacích ciest) likvidujú úplne všetko. Vrátane tých mikroorganizmov, ktoré sú pre správne fungovanie tela nevyhnutné. Ich narušená rovnováha často vedie k hnačkám. To, kedy by ste mali probiotikám venovať zvýšenú pozornosť, je preto možné zhrnúť do hneď niekoľkých bodov:

  • ak užívate antibiotiká alebo chemoterapeutiká
  • ak máte hnačku alebo iný problém v súvislosti s trávením (zápchu, vetry)
  • ak držíte redukčnú diétu
  • ak pracujete v prostredí so zvýšenou psychickou záťažou a v strese
  • ak trpíte častými ochoreniami (nádcha, virózy, infekcie dýchacích a močových ciest)

Kde všade sa probiotiká nachádzajú?

Probiotiká bežne prijímate v strave, pričom si to možno ani neuvedomujete. Keďže ide o baktérie mliečneho kvasenia, nájdete ich predovšetkým v mliečnych výrobkoch, ktoré prešli procesom kvasenia – jogurt, kefír, kyslé mlieko, cmar, či pravá bryndza. Ich živnou pôdou je však vláknina, preto by ste nemali zabúdať ani na zvýšený prísun ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov. Zaručíte tak prijatým probiotikám vhodné prostredie pre rozmnožovanie sa.


Mohlo by vás zaujať: Zubná kefka je základ ústnej hygieny: Ktorá je pre vás tá najlepšia?


Probiotiká v tabletkách – áno či nie?

Tak ako je to v prípade vitamínov, ani probiotiká neobišiel trend jednoduchého užitia. Farmaceutické spoločnosti sa tak predbiehajú v tom, ktorá z nich prinesie na trh účinnejšie probiotiká vo forme tabletiek či kapsúl. Zástancovia prirodzeného stravovania sa presadzujú prijímanie probiotík zásadne na tanieri, teda prostredníctvom jedla. Pani Renáta, ktorá pracuje v lekárni, má však iný názor: „Mliečne výrobky mi nechutia, vyslovene sa ich stránim. Chýbajúce probiotiká si preto kupujem od overeného dodávateľa a som veľmi spokojná.“ Riešením by tabletková forma probiotík mohla byť najmä pre tých, ktorých mliečne produkty zahlieňujú. Pani Renáta ale upozorňuje: „Probiotiká vyberajte len v lekárni, poraďte sa s farmaceutom. Nie všetko, čo ponúka súčasný trh, je naozaj certifikované.“

Zdroj: photl.com, sxc.hu, Emma
Odporúčame