Kliešte sú postrach malých aj veľkých: Ako si vyrobíte domáci repelent?

Žena používa repelent na nohu

Používanie repelentu v lete je dnes už prakticky nevyhnutnosťou (Zdroj: GettyImages)

Takýto suvenír po návrate z výletu nechce nikto z nás! Sezóna kliešťov je v plnom prúde, preto treba zbystriť pozornosť a nič nenechať na náhodu.

Nebezpečie môže byť bližšie, ako si myslíte. Stačí, ak susedíte s menej udržiavaným pozemkom a pár krvilačných návštevníkov sa môže vybrať na potulky aj k vám. Účinnou, aj keď nie stopercentnou prevenciou sú repelenty. Ak sú vám tie chemické „proti srsti“, vyzbrojte sa bylinkami, ktorých aróme sa kliešte vyhýbajú. Ako si pripraviť domáci repelent proti kliešťom?

Základná ochrana pred kliešťami

Na prvom mieste je prevencia, ktorú má zmysel dodržiavať bez ohľadu na to, či použijete repelent:

– Na prechádzku do prírody sa vyzbrojte minimálne dlhými nohavicami a plnou obuvou. Čím hladší materiál na nohaviciach, tým lepšie.
– Výhodou sú svetlé textílie. Nebude vám v nich príliš teplo a lezúceho kliešťa spozorujete skôr, ako sa dostane pod tričko.
– Vyhýbajte sa miestam s vysokou trávou, brodeniu cez listnaté porasty kríkov, či ležaniu na lúke.

Aplikovaním repelentov sa stanete pre kliešťov nevhodným objektom. Chemické sú účinné, no niektoré majú nepríjemnú a dráždivú vôňu. Pre zvieratá môžu byť dokonca toxické. Ak nemáte radi zbytočnú chémiu navyše, využite silu rastlín, ktoré kliešťom prirodzene smrdia. Rastliny túto vôňu produkujú práve preto, aby škodcov zo sveta hmyzu odpudili.


Mohlo by vás zaujať: Ochráňte seba aj blízkych pred kliešťami: Ako sa im brániť a správne ich vybrať?


Levanduľová ochrana

Jej výrazná aróma v prírodnom svete kraľuje a z vás urobí nežiaduci objekt pre hmyz. Na výrobu budete potrebovať dva éterické oleje – levanduľový a citrónový. Do malej ampulky nalejte 10 ml rastlinného oleja, pridajte 2 kvapky levanduľového a 2 kvapky citrónového éterického oleja. Premiešajte a aplikujte na pokožku, od členkov vyššie.

Domáca tinktúra z klinčekov

Na zhotovenie repelentu budete potrebovať 100 ml vodky, Alpy alebo liehu. Druhou ingredienciou je 20 kusov klinčekov, ktoré necháte v alkohole odležať po dobu 1-2 týždňov. Prelejte do rozprašovača a dajte pozor na svetlé oblečenie. Tinktúra zhnedne, preto by ho mohla nenávratne zafarbiť.

Rozmarínová pomoc

Nasypte 20 gramov listov rozmarínu do litra vody a priveďte do varu. Pár minút povarte, nechajte odstáť a vychladnúť. Preceďte cez sitko a do výluhu pridajte 2 lyžice vínneho octu. Prelejte do rozprašovača a je to hotové! Aplikovať môžete na pokožku aj na oblečenie, obuv či batoh.


Mohlo by vás zaujať: Rozlúčte sa s hmyzom elegantne: Odožeňte ho vhodnými kvetmi a bylinkami


Bylinková explózia vo vrecúšku

Silu byliniek neradno podceňovať, pri kliešťoch pomôže mäta, medovka, bazalka a fenikel. Ak máte v obľube ich pestovanie, nasušte si do zásoby. Použiť môžete aj kúpené sušené korenie alebo rozdrobte vrecká s čajom. Zmiešajte ich, najemno podrvte a vložte do malého pláteného vrecka. To zasuniete pod jazyk na topánkach, alebo do ponožiek a kliešte vás obídu.

Voňavá vreckovka na členku

Máte záľubu v éterických olejoch? Potom už doma niekoľko fľaštičiek máte a nájdete medzi nimi a často využívaný eukalyptus. Používa sa najmä na inhalovanie pri nádche a prevoňanie domácnosti. Eukalyptový éterický olej jednoducho pokvapkajte na látkovú vreckovku a obviažte okolo členku. Neprikladajte však olej priamo na pokožku, mohol by ju nepríjemne podráždiť.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame